[]

İş hayatına yeni başladığınızda

Sizin de kendinizi aptal gibi hissettiğiniz olmuş muydu? İlk iş tecrübem olduğu için bir çok konuda zorlanıyorum. Saçma sapan hatalar yapıyorum. Bir iki saniye önceki bilgileri hemen unutuveriyorum. Mal mal sorular soruyorum falan. İşle ilgili olmasa bile iş yerinde hep hata yapıyorum sanki. Bunların farkına varınca da üzülüp bende mi bir sorun var acaba diye düşünüyorum. Kısır döngü misali düşündükçe her şeyim gözüme batıyor ve insanların da gözüne batacak sanıyorum. Kendimi eleştirdikçe özgüvenim düşüyor vs. bir sürü şey. Adım atsam sorumluma danışacağım sanki o kadar.

Şu yaşıma kadar hiç zekasal, hafızasal bir problem yaşadığımı hissetmemiştim. Okul başarısıyla alakalı değilmiş bunu anladım. Adapte olmakta zorlanıyorum kendimi gelişime açık görmemeye başladım.

Siz de biraz bahsetsenize, merak ediyorum olağan bir süreç midir diye. Bir de şu hafıza işini ne yapacağız onu da diyiverin. İyi akşamlar

 
Olur öyle. Bir işi iyi yapabilmek demek o işi reflekse yapabilecek kıvama gelmek demektir. İş içine işleyecek yani.

Ayrton senna şu işi düşünerek mi yapıyo sence: youtu.be

Refleks olmuş. Tekrarla, tecrübeyle edinilmiş, yetenekle harmanlanmış işler bunlar. Zamanla sen de otomatik pilota bağlarsın. Başlarda herkes mal gibidir.
  • Delay Fuze  (08.11.18 20:49:26) 
Bende de oluyordu bazen bahsettiğim şeyler. Birkaç ufak hamle ve tecrübe kazandıkça azalıyor.

1. En soluk mürekkep en keskin hafızadan daha kalıcıdır. Yani her şeyi sürekli not al, belli aralıklarla bunları temizle.
2. Karar verirken acil bir durum yoksa acele etme. Yazarak bütün seçenekleri düşündüğünden emin ol.
3. Vereceğin raporları düşün, yap ve detaylı kontrol et.

İlişkiler her şeydir. Türkiye'de "iyi niyet", "çok emek" gibi düşünceler yaygındır kullanmayı bilene :) Ben sevmesem, katılmasam da bu düsturlara bazen kullanıyorum.
  • fermiparadoksu  (08.11.18 20:55:24) 
bence kendini rahat bırak. sen kendini kastıkça hata yapmaya ve işi tam olarak anlayamamaya meyilli oluyorsun. en iyisi akışına bırakmak ve her şeyi çok da ciddiye almamak.


  • melina  (08.11.18 21:17:36) 
bende de aynen böyle olmuştu.
hiç merak etme hepsi geçecek. en geç altı aya kadar evin gibi bir yer olacak, her şeye alışacaksın.
yeni olduğun için seni ezmeye küçümsemeye çalışanlar olursa üzülme. gün gelecek onlar sana soracak.

ve bilmediklerini sormaktn sakin cekinme.
  • tabudeviren  (08.11.18 21:29:33) 
not almak hayat kurtarır. ilk işe başladığımda direktörüm 'her söylediğimi not al, her yaptığını da yaz geri dönüp bakman gerekecek' demişti. aldığım notlar sonradan çok hayatımı kurtardı, söz uçar yazı kalır :) sizin işe uyarlanabilir mi bilemem tabi.
bir de işe yeni başlayan birinin soru sorması çook normal o yüzden tadını çıkarmak lazım. aradan zaman geçtikçe utanıp soramadığım 'lan keşke bunu ilk girdiğimde sormuş olsaydım' dediğim şeyler olmuştur.

  • asisamus  (08.11.18 21:34:47) 
Sabır :)

Bu satırları yazmışsınız ya, gelişeceğinizin en büyük göstergesi bu.
  • hana bi  (08.11.18 22:36:21) 
hemen hemen herkes bu benzeri durumları yaşar. istersen bu iş için kullandığın bir ajandan olsun günlük yapılacaklarını ve öğrendiklerini yaz ve her gün kontrol et. biraz da sabırlı olmak bu işin olmazsa olmazı. tereddüt ettiğin ya da bilmediğin durumlarda ara ara yerinde sorular sorarak da aslında kendini teyit etmek için ve güven tazelemek için kullanabileceğin bir yöntem olabilir.


  • ezkaza  (09.11.18 01:00:53) 
sizde hiçbir problem yok. sakin kalmaya çalışın. yanınızda çalışan insanların tutumları bu psikolojiyi atlatmanız için çok önemli. danışman gerektiğini düşündüğün her anda danışmalısın ilgili kişilere. taaaa ki onlar sana bu da sorulur mu diyene kadar. öyle dediklerinde sorumluluk alırsın sonra yanlış yaparsan da danışma dediniz ben de danışmadım dersiniz. hafıza refleksleri zamanla gelişiyor onu hiç dert etmeyin.


  • tukenmez adam  (09.11.18 01:11:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.