[]

Makedoncası olan bakabilir mi?

Bu makedonca çok illet bir dilmiş epey zorlanıyorum çalışırken. Hoca muhtemelen anlatmıştır ama unuttum tek heceli kelimeyi çoğul kullanırken sonunda kullandığımız -ови(ovi) hangi durumlarda -еви(evi) oluyor? Mesela kitapta čaj örneğini vermiş ve čajevi demiş ama leb örneğinde lebovi diye geçiyor.

Bir şey daha var başka bir örnekte ogan ve vetar kullanılmış. Çoğulları ognovi ve vetrovi olarak geçiyor. Bu ikisi çoğul tek hecelilerde istisna mıdır? “Brat”ı “Brakya” ya da “maz”ı “mazovi değil de “mazi” olarak kullanmak gibi (Allahım iişala açıklayıcı yazabilmişimdir amin)


 
O konuyu tekrardan hocadan anlatmasını iste. Çünkü Slav dillerinde gelen padej ekleri cinsiyete ve kelimenin sonundaki harfe göre değişiyor. Kitaptan çalışmak yetersiz kalacaktır.
Senin durumunda da sanırım olay bu. Sona gelen yumuşatma işareti, harf, cinsiyet ekleri değiştiriyor (rusçada aynı padeje sahip morkov (морковь) x golub (голубь) örneği gibi, -de padejinde biri morkovi oluyor diğeri golub olarak kalıyor cinsiyetten ötürü. Ya da sondaki й harfinden dolayı normalde а gelecek bir kelime я alabiliyor)

  • lesmiserables  (08.11.18 21:42:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.