Evi su basması

Özet geçiyorum, su borusu patlamış ve yaklaşık 4-5 saat kadar su akmış (temiz su). Özellikle salon ve koridorun bir kısmı göl olmuştu, tüm odalarda az biraz da olsa su vardı ve özellikle de mutfak ve salon su içindeydi.

Parkeler komple değiştirilecek tüm evin. Bugün salon ve mutfağı söktüler.

Zemin taş döşemeymiş ve yer yer hâlâ ıslak (su basması 5 gün önce yaşandı). Acayip bir rutubet kokusu oldu parkeleri sökünce. 2 gün sonra gelip yenilerini döşeyecekler.

Sorum şu:

Evde ben yaşadığım için ve daha fazla işimden gücümden olmayı kaldıramayacağım için bir an önce bitmesi benim işime gelir. Ama, 2 gün yeterli olmayabilir kurutmak için. Tam kuruması 15 gün falan diyenler var ama o imkansız benim için. Yeni parkeler döşendikten sonra da rutubet ve kokusu devam eder mi? Ev normalde nemli değildi. Hava da nemli değildir.

Rutubet, nem vs için parke döşeme esnasında ekstra yapılabilecek bir işlem var mıdır? Ya da ekstra uygulanacak bir malzeme?

Odalar da ıslak ancak salon kadar değil. Odaları söküp bekletme imkanımız yok. Zira, yatacak başka yerimiz yok. Parkeleri söküp takınca koku devam eder mi?

Evin altı toprak zeminmiş. Bodrum var zannediyordum, indim baktım ve öyle olmadığını gördüm.

Bu evde parkeler de değişse, yaşayamazsınız astım olursunuz diyen bile oldu. O kadar olabilir mi gerçekten? En az 4-5 ay çıkma imkanım pek yok.

Niye riske giriyorsun. Bir süre kurusun öyle yaptir parkeleri.

  • herhaltibiliyoring  (16.10.18 18:49:47)
Kalacak başka yerimiz yok ve benim daha fazla çalışmama/gelen işleri reddetme lüksüm yok, yukarıda belirttiğim gibi. Zira, 15 gün bekletelim diyen var. Öyle br şey yapabilmem imkan dahilinde değil. O yüzden soruyorum yapılabilecek bir şey var mı diye.

Başka yer bulsaydım evden çıkacaktım zaten.
  • skooma  (16.10.18 19:02:56 ~ 19:03:42)
Bence de kurusun. Araya bolca kapron koyarlarsa belki işe yarayabilir ama en güzeli kuruması.

Evin sigortası var mıydı bu arada?
  • Delay Fuze  (16.10.18 19:03:06)
@delay,
Sigorta yok. Ev sahibi, sen nasıl istiyorsan öyle yaptır diyor.

Bense iş anlamında yoğun bir dönemdeyim ve halihazırda acayip iş kaçırmış durumdayım (seyahat etmem gerekebiliyor ve sık sık oluyor). En kısa sürede halletmem lazım. Tek çekincem, rutubet yapıp yapmayacağı veya koku yapıp yapmayacağı.

Kapron dediğiniz, araya elyaf gibi bir malzeme konuluyor. O mu, yoksa ekstra bir şey mi?
  • skooma  (16.10.18 19:07:17 ~ 19:08:49)
rutubet giderme isini hizlandirmak icin "dehumidifier" denilen aletlerden kullanabilirsiniz.

Basitce, elektrikli isitici gibi bir mekanizma dusunun, ama isitma yapmiyor. ortamindaki havayi alip icindeki rutubeti aliyor, suya donusturuyor.

1-2 gun surekli calisirsa gozle gorunmeyen rutubet gider.
  • parcxerox  (16.10.18 19:10:24)
Şu: www.dekorasyontrendi.com

İki kat falan yaparsa dengesiz olur mu bilmiyorum ama işe yarayabilir belki
  • Delay Fuze  (16.10.18 19:15:12)
Bu işi yapan firmalar var, gelip nemli ya da ıslak olan yeri kurutuyorlar.

Ne tuhaf di mi? İnsanlar nasıl sektörler icad edip para kazanıyorlar.

Genelde yeni inşaatlarımızın bodrumlarında bütün inşaattan akan çalışma ve yağmur suları birikir. Çağırıp kurutturup ince işçiliği öyle yaparız. Lan benim gibi müteahhit bulamaz bu piyasa ama neyse :)

Böyle birilerinden yardım alıp 1-2 saatte kurutabilirsiniz.
  • John Bloor  (17.10.18 10:07:34)
Su basıp yenilenmiş bir evde oturdum ben. Bütün eşyalarıma sindi o rutubet kokusu evde rahatsız edici boyutta rutubet olmasa bile. Risk almayın bence, bir şekilde kurutun veya kurumasını bekleyin.

  • auroraaurora  (17.10.18 10:50:43)
Ben problem ne onu anlamadım. Belli ki eve yatmaya geliyorsun. Ayakkabiyla filan takıl evde o şekilde 15 gün. Kurusun her yer. Müsait bir zamanda yaptır?

  • retiredcolonel  (17.10.18 19:46:43)
@retired, yatmadan yatmaya da gelsem parkeler sökülünce rutubet kokusu oluyor dedim. Rutubetin içinde 10 gece yatmak mantıklı olmayacağı için soruyorum, alternatif olarak neler yapılabilir vs diye. @john da açıklamış mesela, onu soracağım ama düşük ihtimal öyle birilerini bulmak.

  • skooma  (17.10.18 19:55:54)