hpv illetiyle napicaz? uzman yahut bunla basetmislerden yardim bekliyorum:(

1-1.5 yil kadar once ilk supheli birlikteligim oldu. sonra erkek arkadasimla 1 yila yakindir birlikteyiz. buyuk ihtimal erkek arkadasimdan bulasti zira cok partneri olmus.
simdi bende yuksek riskli hpvler ve asc-us cikti. kolposkopi onerdiler ama narkozdan cok korkuyorum.simdi sorularim

1.cinsel gecmisim bu kadar yakinken kanser onculu lezyonlar icin korkmama gerek var mi?

2.kolposkopi yaptirmayip 3 ay sonra smear tekrarlayip yine cikarsa yaptirsam nasil olur?

3.e birlikteyiz, nasil iyilesecegiz? birbirimize bulastirip duracak miyiz? korunmasiz birlikte oluyorduk, prezertavif kullanmaliyix ssnirim artik di mi? bu bireysel iyilesme ihtimalimix varsa onsureci atlatmaya fayda saglar mi?

4. devlette tum bunlari gonul rahatligiyla danisabilecegimiz akli selim hoca var mi? ya da uygun vakif hastanesi de olur.

simdiden saolun

3) prezervatif de koruyucu bir önlem değil hpv için. saçma internet forumlarında boxer ile sevişin yazıyordu asdfasf

4) şehir ?
  • kablelvuku  (12.10.18 16:47:11)
Kusura bakma ama e birlikteyiz, nasil iyilesecegiz bolume cok guldum. Bence uzak duracaksiniz abi tedavi surecinde birbirinizden, uzman arkadaslar daha iyi bilir gerci. Bu hem ayranim dokulmesin muhabbetine benzemis.

  • Deathrow  (12.10.18 16:47:57)
1. Herkesi kanser yapmıyormuş, sigara içenlerde kanser riski çok yüksekmiş, hpv 5-10 yıl vücutta kalırsa kanser yaparmış.

3. prezervatif hpv'ye engel olamıyor maalesef, çünkü bu virüs sıvı ile değil tenden bulaşıyor bildiğim kadarıyla.

Aşısı filan vardı bir danışın belki fayda sağlar. O kadar korkmayın dünyada çok yaygın bu, sürekli kontrolde olun.
  • John Bloor  (12.10.18 16:49:53)
Oncelikle gecmis olsun.
Iyilesme sureci seneler aliyorken uzak durmak gibi bir durum oyle kolay degil. Mantar degil bu 3 gunde gecsin. Bagisikligi yuksek tutacaksiniz. Imutor ya da imuneks destegi alabilirsiniz birlikte. Sigara varsa birakmaya calisin. Koriolus mantarini arastirin. Bazi kemoterapotik ajanlar tamamen iyilesme sagliyor ancak cok yeni ve deneysel. Yine bu tedavilerin pesine dusebilirsiniz. Doktorunuz ne dedi bilmiyorum ama asi konusu cok tartismalidir. Sizde çıkmayan tipler icin asi destegi onerebilir de onermeyebilir de.

  • partydisaster  (12.10.18 16:52:21)
@kablelvuku istanbul.

cok tesekkurler. @deathrow bilmeden yorumun amacini bi anlasam
  • art vandaley  (12.10.18 17:04:34)
HIV geçer diye bişey yok. Vücuda bir kez girdi mi bir daha çıkmıyor. Bağışıklık düşünce siğillerle falan kendini gösteriyor. Riskli HIV türüyle rahim ağzı kanseri riski var demek bu, yani kolposkopiyi mutlaka yaptırın ve her yıl da yaptırmanız gerek. Aşı pahalı bişey, gerek var mı tekrar sorun. Kolposkopiyi yaptırın kanser olmak istemiyorsanız.

Erkeklerde HIV tedavisini bilmiyorum ama o da bir görünse iyi olur. Durmadan insanlara kanserli hastalık bulaştırmasın bari.
  • ninotevtidze  (12.10.18 18:13:11)
Mobilden yanlış olmuş, HIV leri hpv ile değiştirin.

  • ninotevtidze  (12.10.18 18:14:17)
Erkek arkadaşından bulaşmama ihtimalini göz önünde bulundur. Hpv grip gibi aha yüzüme hapşırdı bulaştı (grip te böyle değilmiş esasen) bir durum değil. Belirtileri hemen göstermiyor, bağışıklığının düştüğü zamanlarda ortaya çıkıyor genelde.

1 bunun günü yok, kimse bilemez. Ve hatta hala tanımlanmamış türleri var.

2 nolur?

3 hpvliler için özel üretim condomlar vardı boxer şeklinde. Bi araştır ama çok saçma :d normal condomla bitek nazardan korunursun, onun dışında bi işe yaramaz.

4 bilmiyore...
  • Tears of Devil  (13.10.18 06:07:19)
Yakın bi eğitim araştırma ya da tıp fakültesi hastanesinden enfeksiyon polikliniğine randevu alın. O zamana dek hiç kafanızı yormayin bence. Uzmanlik alanınız olmayan bir konuda araştırma yaptıkça daha çok kafanız karışacaktır.

  • the kene  (13.10.18 13:49:20)
@the kene, bu bilgiden emin miyiz? sanki konu jinekolojik onkoloji alanina giriyor gibi gorunuyor internet arastirmalarimdan.
gercekten de hurafenin cok oldugu bir alan. cok bilgi kirliligi var

  • art vandaley  (13.10.18 19:18:32)
evet, spesifik olarak jinekolojik onkolojinin konusu fakat öncelikle enfeksiyon hastalıklarına gidip daha kapsamlı bir muayene, incelemeden geçmek lazım bence. orası gerekli gördüğü yerde jinekolojiye yönlendirecektir sizi diye düşünüyorum.

sonucu paylaşırsanız mutlu olurum, ben de daha net öğrenmiş olurum.
  • the kene  (16.10.18 00:09:54)