Benzin istasyonu fatura

Merhaba

Benzin istasyonundaki aldığımız yakıtı nasıl gider gösterebiliriz? Fatura veriyorlar mı?

Kredi kartı işe ödenirse slipi fatura yerine kullanabilir miyiz?

P.S. Şahıs şirketi

Saygilar

slip değil aynı zamanda pompadan fiş de veriyorlar, o fişi gider kaydedebilirsiniz. araç şirkete kayıtlı ise tabi.

  • cemiyetin ünlü siması  (11.10.18 15:34:32)
Teşekkürler. Kiralık araca yaptığım alımı gider olarak gösteremez miyim peki?

  • mertozkoy  (11.10.18 15:37:41)
kiralık araca aldığın yakıt, eşinin aracına aldığın yakıt, emanet araca aldığın yakıt vb. iş için kuullanılmak şartı ile hepsi gider gösterilebilir. aracın senin adına olması şartı yok, iş için kullanılmış olma şartı var.

  • babilbaligi  (11.10.18 15:41:14)
Kiralamanızın faturası varsa gösterilebilir olması gerekir kiralama süresince.

  • skooma  (11.10.18 15:41:57)
bir sözleşmeye bağlı olmak şartıyla kiralık araçların da yakıt fişleri gider yazılabilir.

@babilbaligi

ancak araç işletmeye kayıtlı ise veya sözleşme ile kiralanmış ise gider yazılır. hatta yapılan masrafın işin mahiyetine uygun olması da istenir ama o kısma çok dikkat etmezler.
  • cemiyetin ünlü siması  (11.10.18 15:51:26 ~ 15:56:57)
@cemiyet: o iş tam öyle değil.
www.gib.gov.tr

  • babilbaligi  (11.10.18 16:43:17)
Teşekkürler

Arkadaşlar ne sözleşmesinden bagsediyorsunuz? Kiralama şirketi ile olan sözleşme mi yoksa benim yaptığım iş sözleşmesi mi 3. Kişilerle?

Mesela Ankara’ya iş için gitsem bu yakıtı gider olarak gösteremem mi? Herhalde gidişi sözleşmeye eklemem saçma olur
  • mertozkoy  (11.10.18 18:01:22)
İş sözleşmesine eklemem saçma olur yazacaktım mobilde eşitlenmiyor

  • mertozkoy  (11.10.18 18:02:20)
@babilbaligi: o iş tam olarak öyle.

gönderdiğin linkte eşten bedelsiz kiralan araca nakden ödeme yapılmadığı için tevkifat yapılmayacağından fakat emsal kira bedeli uygulaması gereği gmsi ile beyanname vermek zorunda olduğundan bahsetmiş.

"Öte yandan, kira sözleşmesi ile kiralamış olduğunuz araca ait akaryakıt ve bakım gibi giderlerinin aracın işlerinizle ilgili olarak kullanılması şartıyla, yıllık gelir vergisi beyannamenizde gider olarak indirim konusu yapmanız mümkün bulunmaktadır."

cümlesi ile de kira sözleşmesi ile kiralanan aracın masraflarının gider yazılacağını belirtmiş.

"Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır."

uyarısı ile de siz bize fazla güvenmeyin, olur da bu özelgeye rağmen vergi tarh olunursa vergiyi alırız ama ceza falan kesmeyiz demişler.

üstelik arkadaş eşimden kiraladım falan da dememiş.
  • cemiyetin ünlü siması  (11.10.18 20:05:38 ~ 20:06:57)
@cemiyet: her özelgenin altına yazılan standart cümlelerden aşırı anlamlar çıkaracak kadar çaresiz olduğunuzu anlıyor, tartışmadan "yav hee hee" diyerek çekiliyorum.

yav hee hee.
  • babilbaligi  (12.10.18 07:00:47)