Çiğ Köfte vs Pilav [4TL Yemek Kapışması]

Arkadaşlar günlerdir karar veremediğim çok önemli bir konu var.
Büyük boy pilav tabağı 4tl ve çiğ köfte dürüm çoğu yerde 4 tl ye satılıyor.

Diyelim ki çok açız. Hangisinden alıp yemek daha mantıklıdır? Yıkanmamış domates kabuklu maydonozlu ekmekli bulgurlu nar ekşili ve acılı baharatlı çiğ köfte dürüm ile karın doyurmak mı, yoksa nasıl bir ortamda yıkanıp pişirilip nasıl bir yağ ile kavurulduğu belli olmayan büyük boy nohutlu pilav tabağından almak mı?

Ciddi soruyorum geceleri yemek yemek istediğimde karar veremiyorum. 4tl bütçeye daha iyi yemekler biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.

NOT: veganım.
Not2: yemek pişiremiyorum mutfağım yok :(

pilav doyurur.

  • ozdek  (07.10.18 18:11:45)
Yalnız pilavcıların çoğu et suyu ya da bulyon kullanıyor diye biliyorum ben. Çiğ köftecilerde de durum aynı hatta. Komagene sürekli vegan olduğunu vurguladığı için sadece ordan çiğ köfte yiyebiliyorum ben bu kapışma içinde.

  • ms brownstone  (07.10.18 18:14:32)
Merhaba, ben de veganım. Böyle durumlarda hemen iki dakikada bulgur pilavı ya da makarna yapıyorum. İkisine de patates ve domates koyuyorum. Hakikaten çok güzel oluyor.

Üşenmezseniz tek seferde en az 3-4 günlük çiğ köfte yapmak da çok kolay, bazen öyle yapıyorum. Çok da az bir malzemeyle 20-30 dakika gibi bir sürede hazır oluyor, günlere bölüp işe götürüyorum.

Sorunuza cevap vermedim: bana pirinç daha sağlıklıdır gibi geliyor. Ancak ikisi de çok maliyetli yemekler olmadığından sanmıyorum ki çiğ köfte de çok sağlıksız olsun. Sadece pişmemiş olduğu için temiz şekilde hazırlanmazsa sorun yaratabilir. Yalnız ikisinde de vegan olup olmadığını özellikle sormanız gerekiyor. Özellikle pilavda vegan seçeneğin çok fazla olduğunu sanmıyorum.
  • cepeuc  (07.10.18 18:15:31 ~ 18:16:23)
pilavcilar genelde bulyon kullaniyor. vegan olunca disar pilavindan uzak durmak lazim.

geriye cigkofte kaliyor. yoksa pilav her turlu daha doyurucudur.
  • fakyoras  (07.10.18 18:17:25 ~ 18:17:38)
Pilavin kalorisi daha yuksek, daha doyurucu olur.
Cigkofte kisa sure icin tok hisettirir, ardindan yine aclik hissedersin.
Ayrica ikisinin de ciddi bir hijyen problemi oldugunu falan dusunmiyorum disarida yiyecegin diger gidalara kiyasla.
  • stavro  (07.10.18 18:20:08)
3-4 liraya satılan noodle lardan alabilirsiniz. Kaynar suyla 3 dakikada hazır, çatalı da içinden çıkıyor, bulaşık derdi yok. Size çeşit olmuş okur ayrıca. Sırayla çiğ köfte, sebzeli noodle, pilav, körili noodle vs. Yersiniz sıkılmazsınız hem.

Ayrıca pilavcılar haşladıkları tavukların suyunu pilavda kullanıyorlar. Hem tavuğu haşladıkları su boşa gitmiyor hem de pilava lezzet veriyor. Veganım demişsiniz ya bilin istedim
  • yemrem  (07.10.18 18:35:24)
veganliktan bagimsiz cig kofte daha doyurucu olur cunku hem lavasi var. hem de bulgur yiyorsun. ustune su ictin mi o bulgurlar midende oyle bi siser ki ne yedim ben bu kadar dersin.

  • crucio  (07.10.18 18:40:41)
pilav doyurmaz doyurmuş gibi yapsa da 1 saat sonra geri acıkırsın. çiğköfte diyorum.

bu arada çoğu çiğköfteci de bulyon kullanıyor.
  • yuto  (08.10.18 09:06:24 ~ 09:06:55)
kaloriyle yemeğin doyurucu olmasının ne alakası var? o zaman cheesecake hepsinden doyurucu. üstüne de gofret cilası yapınca iki gün acıkmazsın.

***

soruya cevab: vegansan pilav riskli. onun haricinde 4 liram ve bu iki seçeneğim olsa pilav yerim. çiğ köfte benim için acıkınca yenecek bir şey değil, onu özellikle canım çekerse "ekstra" olarak, keyif almak için yerim. yani alternatifi brokoli bile olsa "açım, yemek yemem lazım" diye düşündüğümde çiğ köftedense brokoliyi tercih ederim. bana hiç doyurucu gelmiyor. bir de psikolojik olarak "yemek" diyemiyorum kendisine, onun da etkisi var sanırım. pilav öyle mi? mis. tok tutma ya da zarar açısından bi' şey diyemem, benim gözümde ikisi de sağlıksız ve tok tutmayan şeyler.
  • der meister  (08.10.18 09:17:49)
çiğ köfte.

bulgur pirinçten daha uzun süre tok tutar.
  • babilbaligi  (08.10.18 10:19:27)
geçen gün pilav sordum 10 TL dedi yahu. nerede 4 lira?

  • tantunisultansuleyman  (08.10.18 10:24:53)
zincir çiğ köfteciler leş, pilavcılar da çok sağlıklı değiller.
pilav daha doyurucu, çiğ köfte de yeşilliği vs sebebiyle daha faydalı.

metro marketlerde ve bazı migroslarda bu yeni tip hazır noodlalardan bi marka çıkmış. içinde (tavuk aromalı hariç) hayvansal ürün yok, monosodyum glutamat da bulunmuyor. markası banetti. eşim de vegan, acil açlık durumunda ona yöneliyor bu ara.
  • barankovan  (08.10.18 10:39:51)