Bekar erkekler

herkese göre değişir ama diyelim ki birikim yapmak istiyor. kira yakıt faturayı çıktığımızda aylık diğer her şey 1500 lira olması normal mi. daha da az harcayabilir mi yoksa daha nereye kadar sıkacak? mı dersiniz. alkol sigara eğlence de yok ya da minimal diyelim bunlara

2500 lira maaş alıyorsa tek başına eve çıkamaz istanbul şartlarında ortak çıksa eve kira fatura 1000 ödese 1500 de harcamaya gider?

4 bin maaş alıyorsa her ay 1500 lira biriktirebilir??

.
ist da yaşayan arkadaşımla konuştumda 4-5 bin lira maaş alıyoruz hiçbi arkadaşımın birikimi yok benim de yok maalesef dedi. insanlar yoğun iş hayatının stresini para harcayarak atıyor galiba, kimse kendini tutmak sıkmak istemiyor anladığım ama çevrenizde var mı bunu başarabilen?

Minimalist yasiyorsa 1500tl yetirebilir. Ama minimalist yasamali iste ciddi sekilde.
Normal sartlarda yetmez asla.

  • stavro  (01.10.18 13:15:44)
1500 TL yetirebilmesi için kişi evde yemek pişirmeli, alışverişini dikkatli yapmalı ve dışarıda takılmamalı. Ucu ucuna yetebilir o durumda.

İstanbul gibi bir yerde bu kadar stresin üstüne insanlar arkadaşlarıyla dışarı çıkmak istiyor. Eğer iş çok sevimli değilse kendini sıkmak kişiyi patlatıyor.
  • monogram  (01.10.18 13:21:23 ~ 13:23:52)
1,5 yıl çalıştım, aylık kazancım 3000-4000 arasıydı. Kazancın ilk yılında Kendime bir x max 250 alabilmiştim. Bir şeyden de kısmadım, çok güzel yedim içtim gezdim takıldım. 5000 kazanıp da birikim yapamayan adam hesabını bilemeyen, savurgan insandır.

  • yirmisantim  (01.10.18 13:26:43)
hayat stiline bağlı. sigaran ve alkolün varsa bu ciddi bir gider çünkü sürekliliği var. ama yoksa ciddi anlamda fark eder. aynı şekilde yemek yeme alışkanlığında fark ediyor. yirmisantimin dedikleri için +1 diyorum

  • greenshadow  (01.10.18 13:35:49)
Öyle kağıt üzerinde hesaplayarak olmuyor o iş çoğu zaman. Arkadaşın doğru söylemiş.

Alkol ve sigara tüketen, kabul edilebilir ölçüde de sosyal olan adamın 4-5bin lira gibi bir parayla elle tutulur bir birikim yapması pek kolay değil. Tek başına yaşıyorsa zaten hiç yapamaz.
En kötü haftada bir gece arkadaşlarınla çıkıp bişeyler içsen, 150-200 lira harcıyorsun zaten. Hadi bir gece de çıktın çay içip muhabbet ettin diyelim, ayda aşağı yukarı 1000 lira zaten böyle harcayacaksın istesen de istemesen de.
Ayın geri kalanında hiçbir aktiviteye katılmadığını, her akşam evde oturduğunu varsayıyorum. O da yetmez, bütün yemeğini de evinde yaptın diyelim. Mutfak masrafın olsun 500 lira. Sigara aldın, arada gittin 2-3 tane bira aldın akşam yemeğiyle içmek için onlar da olsun 500. 2000 liran gitti.
Ev arkadaşın varsa, kiraya faturaya da 1000 lira versen hadi etti 3000.

Bak kendine kıyafetmiş, elektronikmiş ne biliyim hiçbir şey almadın. Birine doğum günü hediyesi falan almadın. Kız arkadaşın yok, onunla bir şey yapmadın. Özetle haftada bir kere arkadaşlarınla bir şeyler içip eğlendin, hep gelip evde pişirip yemeğini yedin, hiçbir aktiviteye gidip bir şey yapmadın. Full evde oturdun ve 3000 lira para harcadın. 4000 maaş varsa 1000 lirası belki kaldı, bravo.

Kimse de bu şekilde sığır gibi yaşamak istemediği için birikim falan yapamıyor. Bir ay gidip kıyafet alması icap ediyor kendisine. Ne biliyim birinin doğum günü oluyor ona gidiyor biraz fazla para harcıyor ya da hediye alıyor. Bir arkadaşı evleniyor, gidip ona bir miktar masraf ediyor. Tek başına yaşıyorsa zaten ev masrafı 1000 değil 2000 lira oluyor, o adam zaten açlıktan ölüyor. Bir de yani yukarıdaki hesapta "bütün yemeğini evde yapıyorsun ve mutfak masrafın 500 lira" falan diyorum. Asla gerçekçi bir hesap değil yani, aşırı iyimser. Olmuyor abi öyle kolay o işler.

edit: ayrıca (bkz: hesaplayan adamlar)
  • cay koy geliyorum  (01.10.18 14:21:05 ~ 14:26:29)
İstabul için 4-5 bin tl maaş yoksulluk demek. Bu maaşlara geçinebiliyorsanız şanslısınız.

  • iwasbornonamountainside  (01.10.18 14:53:00)