üniversitede bazı dersleri almamak

şimdi ben ders programına baktım. öğleden sonra bazı 1-2 hafif ders var. öğleden sonraki zamanımı başka bir işe ayırmak için bu derslere girmesem mi diyorum. dersler de türk dili ya da başka basit seçmeli dersler. ben bu derslere girmesem ve sınavlardan yüksek not alsam geçebilir miyim? mesela ingiliceye giriş dersi var. muafiyeti kaçırdığım için dersi almak zorundayım. ama zaman kaybı. ya da bu derslere ve sınavlara girmesem seneye alsam ortalamamı düşürür mü? bazı dersler basit ve seçmeli olsa da daha önce bilgimin olmadığı alanlar.

eğer bu olursa harika olur tüm hafta öğleden sonrasını başka bir şeye ayırmak istiyorum.

Devam zorunluluğu yoksa derslere girmek zorunda değilsin. Üniversitenin yarısında okula gitmedim ben mesela, sadece kendi başıma anlayamayacagimi düşündüğüm derslere giriyordum.
Eğer dersi alır da sınava vs girmezsen ortalaman tabi ki düşer.

Yani bilmen gereken şu, ders zorunlu mu, devam zorunluluğu var mı?
  • elorelia  (30.09.18 06:26:27 ~ 06:29:47)
Bu derslerde genelde devam zorunlulugu oluyor. Hocalari da biraz takintili oluyor, cünkü herkes bu dersleri yük olarak goruyor. Programina uymuyorsa, dordundu sinifta bile alabilirsin, ben de 3. sinifta baska bir derse saydirdim, yonetmelige bakmak lazim.

Almamakta diretmistim. Erasmus donemimde Modern Ortadogu Tarihi diye secmeli bir ders alip Siyasal´dan, Türkiye´de saydirdim.
  • buf-e kür  (30.09.18 06:41:49 ~ 06:43:36)
zorunlu dersleri daha sonraki yıllara bırakabiliyor muyuz? aldığım ve sonuçtan memnun olmadığım dersi daha sonra ortalamayı yükseltmek için tekrar alabiliyor muyuz?

  • nick bulamadim  (30.09.18 08:06:31)
Universitenizin lisans yönetmeliğini okuyarak bu ve benzeri sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Hem çok işinize yarar.

  • kullanıcı adı  (30.09.18 08:12:33)