Böyle şeylerde evrenin size göz kırptığını düşünüyor musunuz?

Özel derken lafın gelişi işte. Neyse.
Karşılaştığım örnekler üzerinden gideyim uzun uzun ve karmaşık anlatmaktansa.
Mesela oturduğum mahallede birbirine paralel sokaklar var hep. Bu sokaklardan birinin adı annemin, birinin adı da samimi olduğum bir arkadaşımın annesinin adıyla aynı. "Eee, yani?" diyeceksiniz belki ama ikisi de nadir isimlerden, öyle Ayşe, Fatma, Şebnem, Gül gibi isimler değil.

Yine oturduğum yerde en yakın arkadaşımın adı bir sokağın adıyla aynı. Üstelik o sokağın olduğu yerde bir de Ahıskalılar derneğinin bir şubesi var. Tahmin edebileceğiniz gibi, arkadaşım da Ahıska Türklerinden.

Yine bu arkadaşımla Ankara'ya gidiyoruz. İkimiz de kalacağımız akrabalarımızın yanına gidecekken bir öğreniyoruz ki ikimizin de akrabaları koskoca Ankara'da aynı mahallede oturuyor ve arada sadece birkaç sokak var.

Çalıştığım yerde çalışanların birinin eşinin adı ve soyadı ile bir tanıdığımın adı ve soyadı aynı.

Üniversite okuduğum yerde biriyle konuşuyorum ve kadının adı ve soyadının benim çok yakın bir akrabamla aynı.

Üniversitede iki tanıdığım var (doğrudan benimle ilgili olmasa da) ve ikisi adaş, aynı bölümde ve soyadlarında sadece tek harf değişiyor. Hakan Bayar ve Hakan Baya gibi.

Daha birçok örnek var bu şekilde.

Tamam, olasılığa vurunca böyle şeylerle karşılaşmak şaşırtıcı gelmeyebilir ama yine de siz böyle durumlarla karşılaşınca şaşırmıyor musunuz? Var mı sizin de böyle örnekleriniz?

şaşırıyorum, evrenin/tanrının yaptığı ufak süprizler diyorum:)

  • lata  (12.09.18 20:29:27)
Kevin Muhittin ya da Maximillian Osman falan olmadığı müddetçe şaşırmıyorum. İsim soyisim benzerliği sık rastlanılan bir şey, şaşırtıcı değil bence.

  • fırt  (12.09.18 20:37:24)
Denk geldiğim oluyor o an aklıma şu geliyor:
(bkz: baader-meinhof fenomeni )

  • Amaranta ursula  (12.09.18 20:43:00)
Böyle şeyler fark edince aklıma Ömer Çelakil geliyor neler yapıyor acaba şu sıralar diye düşünüyorum.

  • nickimin hakkini veremedim  (12.09.18 21:10:00)
firt + 1
Maximilian Osman'a cok guldum, agzimdaki cayi kismen orama burama puskurttum. Cogunu elime puskurtmus oldum en azindan :)

Ucuk bir sey olmadigi surece pek sasirmiyorum, evrenin cok da umrunda oldugumu sanmiyorum.
  • aychovsky  (12.09.18 21:19:01)
Şimdiye kadar aşık olduğum tüm kadınların adında L harfi vardı. Adında L harfi olmayan hiçbir kadına aşık olmadım.

Lostumsu tesadüfler çok oluyo, dünya küçük. Ama benim en garibime giden şey bu hayatımda.
  • Delay Fuze  (12.09.18 21:27:54)
simülasyonda mıyız ne oluyor dedirten şeyler denk geliyor arada

  • jfc62  (13.09.18 02:39:24)