havalandırmasız tuvalet

herkese günaydın,

baba yadigarı bir küçük sanayi sitesinde dükkanım var. yalnız içerisinde tuvalet, temiz su vs. yok.

yandaki dükkanlarda var. ben buraya tuvalet koymak istiyorum yalnız havalandırma yok? bunu nasıl halledebilirim, ne yapabiliriz bu duruma?

yan dükkanlardakilerin tuvaletlerinde havalandırma var.

sağda solda arkasında dükkan var bitişik nizam olarak

helanın duvarını delip pervane takıyorlar genelde. tuvaletin etrafı müsait mi, başka dükkan var mı? bunlar önemli.

  • datnet  (12.09.18 10:52:49)
@datnet bitişik nizamda dükkanlar var. sağda solda arkada.

yalnız yandakilerin ve arkadakilerin tuvaleti ve havalandırması var.

tuvalet diye çevirilmiş bi alan yok. kendim kapatacağım sağını solunu. istediğim yere yapabilirim yani.
  • tamamhosdiyonda  (12.09.18 10:54:22)
tuvalet tavanından boru ile dışarı kadar bir hat çek ucuna pervane tak

  • basond  (12.09.18 10:56:30)
@basond

tavana ne kadar çapta delik koyup boru bağlamam gerek? ve bu borunun adı var mı?

pis soru borusu gibi vs.
  • tamamhosdiyonda  (12.09.18 10:59:58 ~ 11:02:21)
del duvarı o zaman sensörlü veya düğmeli bi pervane takarsın. aynı soba borusunun dışarı verilmesi gibi.

  • datnet  (12.09.18 11:01:46)
@datnet

borunun uzunluğu çekim kuvvetini çok etkiler mi?
  • tamamhosdiyonda  (12.09.18 11:03:27)
mutfak aspiratöründen biraz küçük ağızlı bir boru ile başlar sonrasında dışarı kadar giden boru fazla geniş olmasa da olur

edit: çok uzun olursa da hem girişe hem çıkışa birer pervane koyarsınız olur ancak ses yapar
  • basond  (12.09.18 11:03:36 ~ 11:04:09)
duvar direkt dışarıya bakmıyor mu? ben öyle düşünmüştüm. şunun gibi; electric-in-home.com

  • datnet  (12.09.18 11:06:29)
tavana aşağıdaki gibi bir aleti takıp ucuna boru ekleyerek havayı dışarı verebilirsiniz. elektriği de prize eklerseniz ışık açıldığında motor çalışır.

tabi tavanı 15-20 santim kartonpiyer alçaltarak kartonpiyerin içine bunu gömüp boru ekleyerek dışarı almak en iyisi olurdu.

ustalar daha iyi fikirler verebilirler.

www.hepsiburada.com
  • altinci nesil caylak  (12.09.18 11:12:51)
hocam yandakilerin tuvaletlerinde havalandırma varsa muhtemelen senin dükkanın için de bir havalandırma alanı ayrılmıştır ancak yerinde açılmamıştır. mimari projeye bakarsan bir havalandırma boşluğu görürsün, oradan yardır devam.

not: bitişik nizam olarak belirttiğin için bunu yazıyorum.
  • teritori  (12.09.18 11:26:41)
Bitişik nizam da olsa birbirine bitişik 4 dükkanın tam ortasında bir havalandırma boşluğu vardır, yani diğer dükkanların tuvaletlerinde buraya açılan bir pencere vardır.

Tespit edip sen de diğer dükkanların tuvaletlerine komşu bir tuvalet yapıp aynı havalandırmadan yararlanırsın.

Bu dediğim olmazsa havalandırma fanı ve boru ile dışarı daşıma işi tek çözüm.
  • John Bloor  (12.09.18 12:01:03)