[]

Baba ve borçları sorunsalı?

merhaba dostlar,

50'li yaşların sonlarına doğru bir çift, ve 2 adet 20'li yaşlarda erkek evlattan oluşan bir çekirdek ailemiz var. ben 24 yaşında büyük olanım mühendisim, kardeşim 22 yaşında profesyonel barmen.

sorun şu ki babamız yıllar öncesinde çektiği kredilerin borcunu hala ödemeye çalışıyor. emekli olmasına rağmen hala çalışıyor ve toplam 11 bin aylık geliri olmasına rağmen 3 bin lik hayat yaşıyor annemle. Hatta kardeşimden borç vs istiyor. hep bir maddi sıkıntıda hep bir para çıkmazında kendisi. niye böyle oluyor diye soramıyoruz da kıyametler kopuyor.

bu arada kendisinin kredi kartı bağımlılığı da var 5 kredi kartını daha yeni 3 e ancak indirebildi. bu duyuruyu açma nedenim annem geçen gün fenalaştı, çünkü babamın toplam borcu 2 yıl önce 50-60 bin seviyesindeyken şu an 90 bin seviyelerinde. sorum şu ki taşınır-taşınmaz olarak hiçbir yatırımı olmadan -ki yok- bu şekilde sadece bankalara faizle vs bir borç mümkün mü? yoksa babamı gizlice takip etme zamanım geldi mi?

son olarak bir çıkış yolu önerebilirseniz minnettar kalırım.

teşekkür ettim.

 
Kredi kartlarini iptal ettirin. Iptal etmeyecek ama etirin. Her turlu kozu kullanin, baski yapin. Hep birlikte terk etmekle tehdit ettin, sikiyi gormesi lazim. Yani babanizin iyiligi icin yapin bunu. Hep birlikte yeteri kadar baski yaparsaniz dediginizi yaptirirsiniz.


 • stavro  (04.09.18 20:21:20) 
baban kumar bağımlısı. bir dost.


 • paudi  (04.09.18 20:21:41 ~ 20:21:56) 
Kumar ya da kadın ya da her ikisi.

Eğer ticaretle uğraşıyorsa günahını alıyor olabiliriz ama baya şanssız olması gerekir.
 • retiredcolonel  (04.09.18 20:23:11) 
Babaniz dindarsa eger bir cemaat/tarikat enayisi olabilir.


 • kuehles blondes  (04.09.18 20:25:12) 
başka bir kadın olma ihtimali baya düşük zira işten eve evden işe giden biri. dindar biri de değil cemaat işi yok. bu nedenle banka faizi veya kumar üzerinde duruyorum ben de ama en zararsız bu işi nasıl atlatırız onu bilmiyorum.


 • makarnavodka  (04.09.18 20:27:44) 
Hep birlikte terk etmekle tehdit edin +1


 • ceann deas  (04.09.18 20:30:05) 
Işten eve evden ise ise kumar ihtimalinde nasıl duruyorsun? Evde pc de takılıyorsa online kumar belki. Dediğin monotonlukta yaşayan biri ise, borcun bir açıklaması vardır günahını alıyor olabilirsin.


 • retiredcolonel  (04.09.18 20:30:14) 
Bankalari arayip babanizin borclari odemeyecek durumda oldugunu soylerseniz kartlari kapattirabilirsiniz.


 • goodman  (04.09.18 20:32:21) 
@retired, ben de bu yüzden kafayı yemek üzereyim, gerçekten monoton ötesi bir hayatı var yaşam standardı da öyle yüksek değil, ne bileyim lüks düşkünlükleri ekstra harcamaları olmadan nasıl böyle borç oluyor. en azından son 2 yıldaki borcu merak ediyorum, sadece faiz mi yani?


 • makarnavodka  (04.09.18 20:34:00) 
bunun bir problem olduğunu kabul etmesiyle başlamanız gerekiyor
kabul etmiyorsa çözmeniz çok zor

 • superb  (04.09.18 20:57:15) 
Biraz daha yaşlı olsa sanırım gelir yönetimiyle ilgili bir dava açılabilirdi, yani parayı çarçur ediyor, parasını biz yönetelim gibisinden.

Aylık 11'bin geliri var diyorsun, 90000 borç mümkün mü diyorsun, 11000 gelir için 90000 borç normal.

Gecikmeye düşen borçlar falan varsa, bir arkadaşınıza (tercihen bayan) bankadan arıyormuş gibi yaptırabilirsin, işte borçlarınızı ödeyin falan fişman, olabildiğince inandırıcı olun, ev telefonu varsa evi de arayın, annenize de daha hafif seviyede borçları ödeyin diyin, bunlar evde akşama kavga eder ama hem inandırıcı olur hem de korkar belki.

Kredi kartı ile yasa dışı bahis sitelerine transfer yapıyorsa bir şeyler yapılabilir belki, ilk aklıma gelen online alışverişe kapamak oldu.
 • atom karincanin torunu  (04.09.18 21:03:55) 
@makarnavodka tabi ki faiz olabilir. düzensiz ödüyorsa, nakit akışını iyi planlayamıyorsa, birden fazla kanala borcu varsa (ki var gibi görünüyor) faiz kartopu etkisi gösterir. 50-60lık borç 2 senede 90a çıkabilir, mümkün bu.

bence bir şekilde açık açık karşınıza alın ve ona borçları bir şekilde yapılandırmayı, rahat edeceğini söyleyin. hatta nereye ne kadar borcu varsa, yazın buraya oturup birlikte öncelik sıralaması yaparız. şöyle diyeyim, ben onun yarısı kadar gelirle aynı borcu şuanda çeviriyorum, borç planlamakta üstüme tanımam, yerimde başkası olsa çoktan iflas bayrağını çekmişti heheheh.
 • retiredcolonel  (04.09.18 21:31:42) 
Mahkemeden finansal islemler icin kisitlama getirilmesi icin karar cikarttirin. ( tam karsiligini bilmiyoum ama boyle bir karar cikartan bir insanla tanismistim)


 • tosunpasa  (04.09.18 21:45:24) 
Üzerinden malı mülkü varsa alın ve kendi haline bırakın nasıl olsa değişmeyecek.


 • gonulcelen87  (04.09.18 21:58:11) 
bazıları kredi çekip kredi ödüyor. malı işlerden anlamıyorlar. borç katlanarak artıyor faizden dolayı. baban böyle yapıyor olabilir. nasıl zarar ettiğini anlamıyor bile olabilir, bu yüzden siz konuyu açınca geriliyor olabilir. benim babam da böyleydi eskiden. tek çözüm borçları ödeyip kartların tamamını kapatmak


 • dafuq  (04.09.18 23:11:27) 
Merhaba,

Bu soruna müdahale etmek kolay gözükmüyor çünkü anlaşılan babanız yıllardır böyle.

Acaba babanız neden böyle? Yani onu kredi kartı kullanmaya, bu kadar harcamaya yapmaya iten sebep ne?
Altında çok ciddi psikolojik sorunlar, yaralar olabilir.

İnsanlar alkolikleri tedavi ediyor, alkol sorunu bitiyor sonra başka sorunlar başlıyor çünkü alkolik kişinin temel sorununa inilmiyor.

Kısaca babanızı bir psikoloğa götürseniz, belki de psikoloğa vereceğiniz parayla kısa zamanda o temel sorununu kapatır ve borçları ödeyebilir. Siz babanızı takibe alma vs gibi şeyler yaparsanız hem onu sıkar hem de kendinize eziyet edersiniz.
 • damba  (04.09.18 23:34:40) 
Maniye girenler çok para harcar abuk sabul şeylere. Babanızın ruh halinde dalgalanmalar görüyorsanız cevap burada olabilir.


 • mabesa  (05.09.18 11:45:31) 
Sadece bankalara borçla 2 yıl önce 50-60 bin olan borç düzenli geri ödeme yapmışsa 90 bin olmaz. Borcu düzensiz ödüyordur. Bu arada 3 bin lira ile yaşıyorlarsa nereye ödüyor? Evden işe işten eve diyorsunuz da o iş zamanlarında işe gittiğne emin misiniz? 2 yıl önce 50-60 bin borcum var derken doğru söylediğine emin misiniz? Kredi kartı bağımlılığı var diyorsanız 3binlik hayat yaşamıyordur. O kredi kartı ekstresini bir incelemek gerekir. Çocuk olarak sizin sormanız olmaz ama eşinin gayet sorması gerekir. Bunun ucunda terk etme tehdidi olabilir evet, ama ya "canıma minnet" deyip paralel hayatına giderse. Gitmekle tehdit bana çözüm gibi gelmiyor. 50'li yaşlar çok çok tehlikeli. Babam annemi aldattığında 70 yaşındaydı. Hiç tahmin etmemiştik o yaşta diye...


 • SiyamkedisiZorro  (05.09.18 12:04:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.