[]

Şehir değiştirmek

Doğma büyüme İstanbulluyum.kalabalık,pahalılık vs. derken mezuniyetten sonra mesleğimle ilgili alanlarda da çok sıkıntı çektim ve hala çekiyorum.uzun süredir aklımda daha küçük bir yere yerleşip kendi işimi orada yürütmek var.

küçük bir yerde hem daha mutlu olurum hem mesleğimi gerçekten yapabilirim (İstanbul dışında yaşayan meslektaşlarım halinden çok memnun).bunu kime söylesem ''aa daha erken canım hem İstanbul bırakılıp gidilir mi hiç?'' gibi tepkiler alıyorum.aranızda hayatında böyle bir değişiklik yapıp deneyimlerini paylaşmak isteyen var mıdır acaba?


 
Izmir son zamanlarda istanbulluların çok dikkatini çekmeye başladı. Şehir çok kalabalıklaştı gelmeyin artık buralara :p şaka bi yana yaptığınız ise göre daha iyi yorumlar gelebilir.


  • defansif orta saha  (24.08.18 13:53:37) 
Doğma büyüme İstanbulluyum. Üniversiteyi Ankara'da okudum. Üniversitedeyken İzmir'de yaşamaya karar verdim, şansıma mezun olunca İzmir'de iş buldum. Şu İstanbulluların İzmir'e kaçma furyasından önce kaçtım yerleştim. 8 sene oldu. İstanbul'a gidince kafayı yiyorum. İzmir'e dönünce huzura kavuşuyorum resmen. Mesela lisede beş sene boyunca toplu taşımayla Küçükyalı-Kadıköy arası gidip gelmişim her gün, şimdi çok şaşırıyorum ben bunu nasıl yapmışım diye. İstanbul'a gittiğim zaman havaalanı hariç yürüme mesafesinde olmayan bir yere gitmemeye çalışıyorum. Bir kere metrobüse bindim, travmatik bir deneyim oldu, bir daha binmem. Öbür taraftan annem İstanbul'un bu karmaşasını çok seviyor, o da İzmir'e gelince İstanbul'u arıyor, çok duramıyor burada.
defansif'in dediği gibi bu furyadan sonra gittikçe İstanbul'a benzemeye başladı İzmir. Trafik, kalabalık, pahalılık..
İstanbul'da benim mesleğim için iş imkanları daha fazla, maaşlar çok daha yüksek, ama yine de İzmir'i bırakıp İstanbul'a dönmeyi hiç düşünmem.
Daha mutlu olacağını düşünüyorsan, İstanbul bırakılıp gidilir.
  • pati  (24.08.18 14:25:36) 
Valla cok iyi oluyo hemen taşın


  • beetlejuice  (24.08.18 20:34:32) 
iş değil ama 5 sene istanbul'da üniversite öğrencisi sıfatıyla bulundum. depresyondan depresyona koşan bir tırtıl olarak aradığımı bulamadım, okulu ve bölümleri sevmedim. 18-23 yaş arasını orada geçirdikten sonra ankara'ya geldim. bir yıldır buradayım. ankara'yı ne kadar çok sevdiğimi her fırsatta dile getiririm. psikolojim düzeldi, sosyal hayatım yoluna girdi, lise bittikten 5-6 yıl kadar sonra ilk kez düzenli olarak okula gidip başarılı oldum, saçlarım ahenkle dans etti.

bu tamamen yaşam tarzı ve beklentilerle ilgili, o yüzden "kesinlikle yap" şeklinde bir öneriyle asla yaklaşamam ama ben istanbul denen iğrenç yerden ayrıldıktan sonra ankara'da kendimi tekrar evimde, huzurlu, güvende falan hissediyorum.

istanbul'da mental olarak çökmüştüm çünkü hiçbir şekilde kendimi şehre ait hissedemedim. arkadaşım, çevrem yok değildi. oraya dair çok güzel anılarım, özlediğim şeyler de var ama işte insan gece başını yastığa koyarken "ben burada yaşıyorum, yarın kalkıp yeniden yaşamak için enerjim var!" diyemiyor istanbul'da. ben diyemiyordum daha doğrusu. aşırı kalabalık. "kozmopolit bir şehir"den ziyade megaköy. kaotik. lüzumsuz derecede pahalı ama aynı ölçüde kalitesiz, biçimsiz. şehre dair anlatılan tüm güzellikler fazlaca boş zaman ve para gerektiriyor. ben istanbul'da 5 senede yaşamadığım aksiyon, aktivite ve mutluluğu ankara'da 1 senede çıkardım.

normalde tırsak bir herifim ama ankara'ya gelme, 5 yıldır yaşadığım yerden ayrılma konusunda en ufak bir endişe duymadım. bu hareketimden de bir an olsun pişmanlık duymadım. dediğim gibi istanbul'a dair özlediğim şeyler kesinlikle var ama bunun için kalkıp oraya dönemem, %10-15 için geri kalan %85'i çöpe atmam. büyük konuşmak gibi olmasın ama yurtdışına çıkmayı beceremezsem de türkiye'de ankara dışında başka bir yerde yaşamayı düşünmüyorum şahsen.
  • der meister  (24.08.18 20:51:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.