Donemeclerde vitesi dusurmeyi unutursak ne olur?

Soru basliktaki gibi, dalginligimiza geldi diyelim. 3 (veya dusuk hizda 2) ile donmeye kalktik ve arabanin titremesini fark etmedik. tam donerken araba iyice titremeye basladi ama vitesi kucultmek istemiyoruz direksiyon hakimiyetini kaybetmemek icin. Bu durumda ne yapilir? Donus esnasinda debriyaja basip (motorla baglantiyi kesmek icin) donus tamamlandiktan sonra 1e mi almaliyiz?

evet doğrusu motoru şanzımandan ayırmak(debriyaj) aksi halde motor deviri arabanın yavaşlamanasını engelleyecek frene basmaya devam edersen motor durup(stop edip) direksiyonun kitlenebilecektir frenler şişip frensiz kalabilirsin buda ayrı bir senaryo.

  • basond  (14.08.18 21:44:23)
Vites değiştirirken de direksiyon hakimiyetini kaybetmezsin.

  • bos gezenin bos ustasi  (14.08.18 21:47:35)
Mahalle arasindaki donusleri kastettim. Hafif virajli yolu degil.

  • s0phiesw0rld  (14.08.18 21:48:49)
Debriyaja basarsan araç boşa düşer daha da hızlanır (Newton'un Hareket Yasaları Madde 1) Ben o durumda kalsam, biraz mesafe varsa, vitesi küçültebilirsem küçültürüm, küçültemezsem ne bileyim arkamda araç yoksa dururum ya da debriyaj+fren yapıp yavaşlarım, araç varsa o şekilde yola devam ederim ama tek başına debriyaja basmam. Debriyaj, dediğim gibi, tek başına aracı yavaşlatmaz, motor zaten devrini aldığı için aynı şekilde ya da daha hızlı bir şekilde devam eder araç.

  • angelus  (14.08.18 21:49:08 ~ 21:53:34)
Mahalle arasındaki dönüşlerde de kaybetmezsin. Otomobil çift elle sürülmesi elzem bir şey değil. F1 kullanmıyorsun, önerilen çift eldir yüksek hızda kontra yapabilmek için. Yoksa direksiyon tek elle çok daha rahat çevrilir.

  • bos gezenin bos ustasi  (14.08.18 21:50:55)
mahalle arası yada değil eğer vites değiştirirken kontrolü kaybedeceksen araba kullanmayı daha iyi öğrenmek lazım.

  • biergarten  (14.08.18 22:02:47)
Valla 90 derece donuslerde donus esnasinda vitesi degistirmek zor geliyor. Bana gore en mantiklisi debriyaj ile frene basmak ve yavascana donmek eger donemec oncesinde vitesi kucultecek zaman yoksa veya arabayi durdurup vitesi kucultecek pozisyonda degilsem arkadan gelen arabadan dolayi.

  • s0phiesw0rld  (14.08.18 22:07:54)
@angelus

Bu arada debriyaja basmayi soylememin nedeni arac yavaslasin diye degil titremesin ve stop etmesind diyeydi. Onerileriniz guzel
  • s0phiesw0rld  (14.08.18 22:12:06)
arkadaş şaka yaptık, tiklemişsin. deneme sakın benim dediğimi, maazallah kaza yaparsın.

  • killerbee  (14.08.18 22:28:00 ~ 22:49:42)
otm. araba al.

  • nuisance  (14.08.18 22:37:26)
surucu kursuna git.

"vitesi kucultmek istemiyoruz direksiyon hakimiyetini kaybetmemek icin", "vites degistirmek zor geliyor". eger bu cumleleri kuruyorsan kusura bakma ama henuz yeterince tecruben ve direksiyon hakimiyetin yok demektir. nsa'da trafige cikman hem senin icin hem diger soforler icin tehlikeli. vites degistirmenin ve debriyaja basmanin nefes alip vermekten farki olmamasi lazim.
  • crucio  (14.08.18 22:48:45)
@dieis

evet debriyaja her turlu basmak iyidir, durmaya hazirlik saglar
  • s0phiesw0rld  (14.08.18 22:49:50)
  • orient blue  (15.08.18 00:34:35)
Rica edeceğim araba kullanma fikrini unut. Hayatimda boyle sacma vites degistirmeme bahanesi gormedim. Tecrubelenip iyi bir şoför olacağına inanmiyorum. Tehlike arz etme daha fazla trafikte.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (15.08.18 01:26:26)
Eleştiriler haklı olsa da araç kullanmaman gerektiği gibi bir düşünce de o kadar saçma.

Zamanla eksiklerini düzeltir doğrusunu öğrenirsin, ama önemli olan kendini çok uzman şoför sananları değil (gerçekten iyi bir şoför olabilir, ama bu iyi bir eğitici olacağı anlamına gelmez) bu işin eğitimini veren otoriteleri dinlemen/okuman/izlemen gerekir.

Virajda vites değiştirilir, yükseltmek düşürmeye oranla daha kolay ve daha zevkli olsa da zamanla ihtiyacın olduğunda düşürmenin de viraj çizgisini bozmadan yapılabileceğini öğrenirsin.

Viraja girmeden önce mutlaka biraz yavaşlamalı, uygun vites, hız ve devir ile viraja girmeyi kendine alışkanlık yapmalısın.

Viraj çizgini bozmadan, sol el ile direksiyonu sabit tutarak ya da viraja uygun kibar hareketler ile kumanda ederek bi yandan da kibar ve akıcı bir şekilde vitesini düşürebilirsin.
  • John Bloor  (15.08.18 10:49:10)
neden direksiyon hakimiyetini kaybedesiniz ki. zaten sokak arası donus diyorsunuz fren yapmakta da bir sakınca yok.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (15.08.18 11:09:21)