Yeminli tercüman bürosunun noter makbuzunu adına istemesi

Bugün böyle bir şeyle karşılaştım. 25 TL'lik bir çeviri işinden sonra tercüme bürosundakiler gitmem gereken noteri tarif ettiler. sonra da eğer benim için sorun olmayacaksa makbuzu adlarına kestirmemi istediler. Neden diye sorduğumda size bi yararı yoksa, bir kuruma vermeniz gerekmiyorsa bize bi hayrı olur giderlere ekleriz dediler. Bu nasıl bir şeydir? Hali hazırda kendi yaptıkları çeviri işinin bedelini ödemişim zaten. Bi de noterden alacağım 139TL'lik işlem makbuzunu nasıl isteyebiliyorlar? Bundan nasıl bir kar elde edebiliyorlar? Buna karşı yapılabilecek bir şey var mıdır?

Gider gösterip vergilerinden düşmek istiyorlar işte. Eğer siz makbuzu kullanmayacaksanız sorun olmaz.

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (14.08.18 18:40:11)
Şöyle düşünün sadece sizden değil başka kişilerden de istiyor olabilirler. O zaman 139 TL'Lik giderden fazlası olur. Gerçi yine de küçük hesaplar. Ben olsam vermem, ben gider olarak kullanacağım derim geçerim.

  • elikası  (14.08.18 18:42:22)
@skobo, sorun olması veya olmaması değil ki mesele. Benim üzerimden ve muhtemelen kendilerine gelen her müşteri üzerinden vergi düşürterek bir kazanç elde etme çabası var.

@elikası, Muhtemelen herkesten istiyorlardır. Ben de bu usulsüz kazanca karşıyım. Her ne kadar sözlü bir istek olduğu için ispatlayamasam da varsa yapılabilecek bir şey, yapmak istiyorum.
  • kozmosta bir nokta  (14.08.18 19:00:44)
çeviri bürolarının en büyük sıkıntılarından birisi gider gösterememektir.
bi tek bürodaki tercümanın maaşı gider gösterilebilir, serbest çalışan tercümanların çoğu gider makbuzu bile imzalamaz.
dahası siz noterden işlem yaptırdınız noter onu x büro için yaptığını kaydediyor yani oradan tercümanın sayfa başı ücretini büro gelir olarak almış oluyor (noter o parayı versin veya vermesin, ki normalde yasal olarak vermesi lazım ama noterler mafya olduğu için vermeyeni de var)
şimdi siz düşünün: gelir geliyor görünüyor ama gider yok görünüyor. bunun hayvan gibi vergisi çıkıyor, büro bir yerlerden gider gösteremezse, ne yapacak?
  • niye ama  (14.08.18 19:06:38)
@niye ama, benim merak ettiğim, bu beni niye bağlıyor? Zaten bu büro beni doğrudan belirli bir notere yönlendirip konuşmam gerek kişinin adını dahi söylediler. Belli ki anlaşmalılar. Kaldı ki ben çeviriyi doğrudan büroda yaptırdım zaten, noter beni yönlendirmedi veya noter üzerinden de yaptırmadım. Büroda çeviri için 25 tl ücret zaten benim cebimden çıktı. Hatta belki de o ödeyeceğim 139 TL içerisinde çevirmene verilecek ayrı bir ücret de var sizin belirttiğiniz gibi (internette de okumuştum benzer bir şeyler). Haliyle, noterden ayrı olarak çeviri parası alma ihtimalleri yine var. Üstüne bir de makbuzu istiyorlar.

Onların gelir giderlerinin planlaması beni ve hiçbir müşteriyi de ilgilendirmiyor. Babamın oğlu da değiller hayrına 139tllik makbuz vereyim. Babamın oğlu olsa da vermem zaten.
  • kozmosta bir nokta  (14.08.18 19:22:16 ~ 19:23:15)
sizi bağladığı filan yok.
illa verin diyen de yok zaten
büro, böyle bir sıkıntı olduğu için, ihtiyacı olduğu için istiyor, siz istemiyorsanız vermezsiniz.
--
umarım bindiğiniz her taksiden, çeyrek aldığınız kuyumcudan, dişçinizden, terzinizden, düğün fotografçınızdan, cilt bakımcınızdan ..herkesten faturanızı alıyorsunuzdur.
bu ülke kayıt dışı bir ülke, neredeyse her sektör böyle...hoşlanmayabilirsiniz, bunun bir parçası olmak istemeyebilirsiniz. noterler büroların canını okuyor, ama elbette bu sizin sorununuz değil, merhem olmak zorunda da değilsiniz, istemezseniz "uğraşamam" deyip geçin, noter kamu hizmeti yapmasına rağmen devlet kılını kıpırdatmıyor 1000 tane usulsüz iş varken ortada..olayı açıkladık, lazım olmasa istemezler, vermiyorsanız vermeyin bunu neden bu kadar mesele ettiniz?
  • niye ama  (14.08.18 19:45:42)
Iyi yapmissiniz vermemekle. O tercume burosu eminim calistigi tercumanlari zerre umursamiyordur, siz de onlari onemsemeyin.

  • geçerkenugradım  (14.08.18 19:52:49)
@niyeama bayağı dolmuşsun :')

  • since1907  (14.08.18 22:52:36)