artan avronun gündelik hayatımıza etkisi-tatil sorusu

eylül ortası avrupa tatilim vardı, bütçemi planladığımda avro bu seviyede değildi; mevcut kurdan hesaplayınca an itibariyle yapacağım tüm harcamalarla aşağı yukarı 1900 tl zarardayım, bir de gittikçe artıyor. vizeye de başvurmadım, bir tek uçak biletlerini almıştım ama onları neyse ki ucuza kapatmıştım; iptal edeyim mi tatili?

zararın neresinden dönülürse kardır diye düşünüyorum ama hemen vazgeçmeye gönlüm el vermiyor, yenilmiş hissediyorum :(
öte yandan seneye bundan daha düşük seviyede olmayacak, hatta da artabilir diyorum ama bedelli de yapıcam, bu sene iyiden iyiye girecek bana. zaten durduğumuz yerde fakirleşiyoruz bir de buna masraf yapmak müsriflik gibi geliyor. alternatifim güney tatili, onun masrafı çok bişey olmayacak.

gidiyim mi gitmiyim mi?

bence gitme, o parayla da EUR al koy kenara.

  • idonthaveatvset  (13.08.18 08:44:51)
martta ingiltereye gitmeye karar verdim marttan itibaren sterlin aldım 5.50 den başlayıp 6.50 ye kadar aldım. gittim tatilimi yaptım geldim. o sürede orada kredi kartından geçtiklerim günlük kurdan hesaplandı. 1 hafta daha kalmadım diye üzülüyordum ancak iyi ki kalmamışım sterlin şu an 8.40tl. büyük zararım olucaktı. kredi kartından yurt dışında yapılan harcamalar taksitlendirilemiyor. şu an bile büyük bir yükle karşı karşıyayım. ödeme imkanın varsa git ancak bu kurlar düşmez.

  • mikahakkinen  (13.08.18 09:11:51)
iptal ama şöyle: şu anki zararınız 1900 tl'den ne kadar az? 300-500 tl ise iptal edin geçin. o parayla misler gibi eylülde olimpos yapın.

  • ozdek  (13.08.18 09:12:03)
bence eylül başına kadar bekle. çok farkedeceğini sanmıyorum ama zararın 1000 tl'ya kadar düşerse vizeye başvur bence. 1 haftada vize veriliyor genelde. uçak bileti 100 euro'dan aşağı değildir büyük ihtimalle. yani en az 600-700 ordan zararın olacak. bi de gideceğin yer neresi?

  • merhum  (13.08.18 12:53:07 ~ 12:54:06)
ben olsam giderim, bu kurlar düşmeyecek çünkü. aksine, artacak.

  • piremses  (13.08.18 12:59:48)
Gidin kesinlikle.

Biraz az yersiniz, bir tik daha ucuz hostelde/hotelde kalirsiniz ya hu, ne olacak. O kadar onceden plan yapmissiniz. Italya demissiniz, Italya turistik meydanlardan uzaklasirsaniz, hatta cok turistik rotalardan, uygun tatil yapilabilecek bir yer. Sehir belirlemediyseniz, Piemonte Bölgesi´ni önerebilirim.

Vizeye tabii ki en kisa zamanda basvurun, islemlerinizi tamamlayin, pürüz cikarsa vakit kalsin.

Yakin vadede yukaridan sihirli kur inmeyecek, siz de biliyorsunuz ve icinizde kalacak bu tatil.
  • buf-e kür  (13.08.18 15:06:47 ~ 15:08:54)
Ekonomik olarak cok cok rahat degilsen gitme. Zararin 1900den daha fazladir, evdeki hesap carsiya uymaz.
Su an Avrupa'da gezmek eline bir deste para alip etrafa saca saca dolasmak gibi.
Bir sise su 15tl civari, gezip dolasirken ne kadar paran gidecek sen dusun. Bunun konaklamasi, ulasimi, yemesi icmesi.
Daha onceden aldigin euro yoksa cebinde gitme.
  • stavro  (13.08.18 15:37:20)