marmara iktisat/işletme vs istanbu üni iktisat/işletme

bu okullardan hangisi sizce? fark var mı çok? bir de odtü iktisat için 1 yıl daha sınava girilir mi yoksa bu yazılıp geçilmeli mi?

not : duyuru 2 defa silindi. 2. seferki gerekçe "tercih yardımlaşması için ana duyuru var." duyuruda şu an birçok benzer duyuru var. burada insanların genel düşüncelerini merak ediyorum. düşüncelerini bu başlık altına yazabilirler diye açıyorum. yardımlaşma duyurusu bu amaç için kullanılamaz. o kadar fazla duyuru varken bunu tekrar silerlerse silmelerinde bir kasıt ararım. diğer duyurulardan ne farkı var?

tam anlamadım hocam. ne demek istedin?

  • nick bulamadim  (11.08.18 18:43:14)
%50 burslu bilkent yazmış.

  • biravekahve  (11.08.18 18:46:14)
odtü için bir yıl kalınır tabi ki.. piyasayı bilen insanlar mutlaka daha iyi cevaplar verir ama linkedin'i açıp bak mesela, şu an mezunları ne is yapıyor? bu ikisine bi de odtu'ye bak, odtu mezunları şu an uluslararası şirketlerde üst pozisyonlarda çalışan çok fazla mezuna sahipken bu iki okul daha siradan mezunlara sahip.. bir yil seni daha üst düzey bi işe çıkaracaksa tabi ki feda edilir.. ki ea da 14bin odtu, bu sene 35 mat yapan sayısalcı bile 6-7 bine girmiş sıfır edebiyat ile. yani sıralama yapmak da zor değilken ben olsam bir yılımı daha feda ederim.

  • mehmed resad  (11.08.18 18:51:23)
fark var çok. eğitim açısından hocalar vs çok tanımıyorum ama ist üni nin geleneği filan sağlamdır. ayrıca ortamı çok çok daha iyi. veznecilere gittiysen, bütün tarihi eserlerin içinde bir kampüs, çok tanıdığım var ve yıllardır gidip gelirim oralara.

odtü'den emin değilim, boğaziçi iktisat desen belki. bunun yerine kendimi geliştireceğim ikinci bir dil öğrenceğim vs dersen sene kaybetmeyebilirsin, veya girersin üni ye sınava da tekrar girersin. bölümler tam ingilizce mi?
  • bananastand  (11.08.18 18:54:39)
@bananastand hayır türkçe bölümlere girmek istiyorum. hazırlık okumak istemiyorum zaten geç başlayacağım için. ingilizceyi 1-1.5 yıl içinde rahat hallederim. zaten yeni mezun olmuş olsam direkt seneye tekrar girerdim.

bir de şu alternatif var tabii. bu yıl başlarım seneye tekrar sınava girerim. odtü olursa oraya geçerim. ancak puanım kırılarak hesaplanacak. bir de odtü'ye geçince bu okullardaki dersleri saymama ihtimalleri var.
  • nick bulamadim  (11.08.18 19:02:53)
Ben iki okulun da İngilizce olan kısımlarını seç demek için geldim. Türkçe okuyacaksan hiç okuma bence bu bölümleri. Bölümü İngilizce okumakla sonradan İngilizce öğrenmek farklı şeyler. Odtü için 1 yıl beklemeye değmez, bu iki üniversitenin de bu bölümleri gayet iyidir ama İngilizce olanlarını yaz.

  • dougsampson  (11.08.18 19:25:39)
@doug yıl kaybetmemem lazım. ingilizcem hiç yok değil ama bölüme başlayacak kadar değil. 2019 yazına kadar yeterli seviyeye getirebilirim. hatta aklımda tekrar sınava girip o şekilde ingilizce bölümüne geçmek var. dersleri sayarlar umarım. fark olur mu çok? türkçe okuyup toefl'dan 100 ve üzeri alacak seviyede olmak mesela aynı kapıya çıkmaz mı?

  • nick bulamadim  (11.08.18 19:32:32 ~ 19:39:24)
millet öyle bir konuşuyor ki sanki ingilizce bölüm bitiren herkes ana dili gibi ingilizce öğreniyor. okurken öğrenebilirsin ingilizce'yi.

  • nothing in my way  (11.08.18 19:37:48)
türkçe okuma. hiçbir işe yaramaz. binlerce işsizin arasına katılırsın.

  • caletti  (11.08.18 20:44:26)
Konuya yıl kaybetmek olarak bakma, 1 yılda çok iyi hale getirirsin İngilizceni. Ayrıca bölümü İngilizce okuduğunda teknik terimleri, iktisat literatürünü orjinalinden öğreniyorsun çünkü ders kitaplar Amerika’da işlenen ders kitaplarıyla aynı. Bambaşka bir seviye katıyor sana. Artık ekonomiyi, işletmeyi, finansı Türkçe bilen insan bir işe yaramıyor demedi deme. Dolambaçlı yollara girmeye de gerek yok. Direkt yaz İngilizce bölümü güzel güzel oku.

  • dougsampson  (11.08.18 20:46:55)
şu an baya yıl kaybım var. 1 yıl bile önemli benim için. şu an ingilizcem yok değil ama dersleri anlayamam. toefl'dan 100 almış biri için türkçe ya da ingilizce bir bölümde okumasının farkı var mı?

bir de seneye direkt ingilizce bölüme geçsem ilk yılın derslerini sayarlar mı?
  • nick bulamadim  (11.08.18 20:54:13)
yok ingilizceyi halledicem. ama yeterli ingilizcesi olan biri için bölümün ingilizce ya da türkçe olması farkeder mi? bir de 2. sınıfa kadar ingilizceyi hallederim. o durumda istanbul üniversitesi'nde mesela 1. sınıfın türkçe derslerini saydırabilir miyim?

  • nick bulamadim  (11.08.18 21:08:58)
Hocam anlamiyor musun 3 kere ayni seyi yazdik. Bolumu Ingilizce olunca Ingilizce ogrenmiyorsun, bu bilim dalini, orjinal terminolojisi uzerinden ogreniyorsun. Yani ekonomiyi Ingilizce ogreniyorsun. Turkce iktisatta arz, talep, verimlilik vs. ogrenirken Ingilizce Iktsat bolumunde supply, demand, efficiency... diye ogreniyorsun. Yeni terimler ogrenip ezberledikce Ingilizcen de gelisiyor tabi.

Ders kitaplari da Ingilizce oldugu icin bolca reading yapmis oluyorsun. Hocayi Ingilizce dinledigin icin listening yapmis oluyorsun vs. vs.

Yine soracak misin toefli'im 100 yine de farkeder mi diye?
  • dougsampson  (11.08.18 21:57:02)