Hıristiyanlık ve Yahudiliğin İslam'a bakışı nedir?

İslam'ın diğer İbrahimî dinlere yönelik "resmi" bir söylemi var, biliyorsunuz, Musa ve İsa'yı peygamber kabul etmekle beraber İncil ve Tevrat'ın zaman içinde kötü niyetli insanlar tarafından değiştirildiğini, bu yüzden bu iki dinin bu gün "hak dini" olmadığını ve tüm gayrimüslimler gibi hıristiyan ve yahudilerin de ölünce sonsuza dek cehennemde cezalandırılacağını söylüyor.

Hıristiyan ve Yahudiler İslam için neler söylüyor? Muhammed'e yaklaşımları nasıl, Kuran hakkında ne düşünüyorlar? Bir kaç cümle ile özetleyebilecek olan var mı?

Teşekkür ederim.

Hz Muhammed cevresindeki bir yahudi din adamiyla gorusuyordu o yazdirdi diyen var. Ona kotu cinler yazdirdi diyenler var. Yahudilerin cogu zaten bizden degilse bana ne kafasinda. Bana gore İslam'in yanlis olup Hristiyanlik ve Yahudiligin dogru olma ihtimali 0.

  • 000000  (11.08.18 15:46:27)
“Christianity has no official view on Mohammed or the Quran, nor could it because Mohammed and the Quran came about hundreds of years after Christianity.

Christians do have opinions though. To most Christians, Mohammad is no different than any other non-christian who started a religion. They are false prophets and their revelation was a lie from Satan, a delusion, or non-existent.”

özetle hristiyan olmayan diğer tüm peygamberler için ne ise o.
  • cedex  (11.08.18 16:38:35)
hz.muhammed döneminde yaşayan yahudiler okudukları kitaplar ve zamanın yahudi alimleri son peygamberin geleceğini tahmin edip bunun da israiloğulları arasindan çıkmasını umuyorlardı. mekke civarında yaşayan alim yahudiler hz. muhammedi daha çocukken gördüklerinde peygamberlik belirten vasıfları muhammedde görmüşlerdi. ileride peygamber olacağını farkettiler. ve bu kişi israiloğulları arasından çıkmadığı için kıskançlık içindeydiler.peygamber olduğunu bildikleri halde hiçbir zaman hz.muhammed'i kabullenemediler.

  • Neill  (11.08.18 17:10:24)
@000000'ın ve @cedex'in dediği gibi bakıyorlar duruma. Protestan bir arkadaşım vardı. Onunla bu konuda sohbet ederken "Kötü cinler ya da şeytan gibi kötü varlıklarla herkes bir şeyler yazabilir. Muhammed de o şekilde yazmıştır." şeklinde düşüncesini dile getirmişti.

  • m e b  (11.08.18 17:49:13)
Yanlışlıkla buraya yazdığımı editlemişim, yeni bir cevap yerine :)). Neyse daha önce yazdığım Neill'in salladığına ve öbür kişilerin haklı olduğuna ilişkin 1-2 paragraf bir şeydi. Müslümanları Yahudi geleneğine konan paganlar olarak görüyorlar, çünkü son peygamber, yahudiler için Babil Sürgününde ve hıristiyanlar için tanrının oğlunda bitiyor.

Yanlışlıkla yaptığım edit: @Neill sallamanın sebebi bunların sadece islami kaynaklarda, tamamen siyasi meseleler sebebiyle yaratılmış olması.Arap coğrafyasına tamamen yabancı bir geleneğe (Yahudi peygamberleri) yaslanmak için, böyle otorite onayını ima eden hikayelere gerek duyuluyor. Bu hikayeler hıristiyanlar ve yahudiler için bir anlam ifade etmiyor, sadece müslümanlar için ediyor. Soru da, müslümanların (müslüman kaynakların) hıristiyan ve yahudilerin islama bakışı üstüne yorumları değil maalesef.
  • protector  (11.08.18 17:49:43 ~ 19:03:24)
@protector hiçte sallamadım islami kaynaklarda var bu rivayetler. ayrıca o hristiyan rahipler nastura ve bahira ile ilgili rivayetler de var. rahip bahira bir görüşmede peygamberin amcası ebu talip'e ticareti yarıda bırakıp muhammed'i mekkeye götürmesini, yahudilerin ona zarar vrrmesinden korktugunu soylemistir.

  • Neill  (11.08.18 18:23:22)