Kat mülkiyeti şart mıdır? Kat irtifaklı kalsa ev sorun olur mu?

Sakıncası var mıdır sadece kat irtifaklı olmasının?
İmar barışıyla kat irtifakından kat mülkiyetine geçmezsek ne olur?

alırken kredi çıkmaz
aldınız satmak isteseniz alan olmaz.
eski binaysa, kentsel dönüşüm işi daha çetrefilli oluyor
En iyisi kat mülkiyeti metrekaren belli tapun belli
  • çılgındünya  (08.08.18 13:02:11)
alırken kredi çıkar.
aldınız satmak isteseniz alan olur.
eski binaysa kentsel dönüşüm işi daha çetrefilli olmaz.
kat irtifakında da metrekaren belli tapun belli.

şimdi kat irtifakı ile, hisse tapusunu karıştırmamak lazım.

çok çok basit anlatıyorum;
kat irtifakı denen şey inşaat yapmadan önce çizdirdiğin proje üzerinde hangi daire kime ait göstermek için yapılır. dairelerin konumları, alanları bellidir. yönetim planı oluşturulmuştur. her şey nettir ve bu kat irtifakına esas proje üzerinden yapı ruhsatı alınıp inşaata başlanır. inşaat bitince de belediyeden ekipler gelir, proje ile mevcut yapıyı karşılaştırır ve "evet uygun yapılmış, alın 'yapı kullanma izin belgesi'ni" der. bu yapı kullanma izin belgesi ile de tapuya gider ve taşınmazı kat mülkiyetine geçirirsin. türkiyedeki eski yapıların en az %50'si kat mülkiyetine geçmemiştir.

kat irtifakında nasıl sorun çıkar peki?
bir binanın kat mülkiyetine geçmesi için yapı kullanma izin belgesi (iskan) alması gerekir. bu belge o parselin artık arsa vasfından çıktığını ve bir yapı statüsü kazandığını gösterir. böylecec bölgede yapılacak yeni bir imar uygulamasında senin parseline kimse dokunamaz, dokunsa dahi muadil bir yer gösterir (düşük ihtimalli risk).

bir diğer risk ise şudur ki aldığın yapı ruhsatı tarihinden en geç 2 sene içinde inşaata başlaman, 5 sene içerisinde de inşaatı bitirip yapı kullanma izin belgesi alman gerekir. aksi takdir de ruhsat süren dolar ve binan ruhsatsız kaçak konuma düşer. eğer belediye buna takarsa ceza keser hatta yıkım kararı çıkarır ama bu da düşük bir ihtimal.

deprem sonrası yapılar da ise iskan belgesi alınmamış binalara elektri ve su aboneliği daire bazında yapılmaz ve şantiye elektriği kullanılmak zorunda kalınır. bu da yüksek bedelli faturalara sebep olur. bu sebeple iskan alınıp, kat mülkiyetine geçmek gerekir.

imar barışı konusunda ise;
eğer binanız kat irtifaklı ise ve projeye aykırı herhangi bir uygulama yok ise imar barışına gerek kalmadan kat mülkiyetine geçebilirsiniz. yapacağınız şey iskan belgesi için başvuru yapmak ve çıkacak iskan belgesi ile tapu müdürlüğüne başvurmak.

ama eğer binanın muhtelif yerlerinde proje dışı uygulamalar var ise işin rengi değişir ve çok daha çetrefilli bir hal alır. onun da cevabını eğer öyleyse yazayım, yoruldum :))
  • teritori  (08.08.18 13:19:58)
@teritori sağ ol. diyelim ki üstteki ev sahiplerinin yani çatı katındakiler fazladan bir daire çekmişler. yani projeye aykırı bir durum var. o zaman durum nasıl oluyor?

  • silver apple  (08.08.18 13:48:53)
o zaman iş şöyle karışır. ben normal katta oturan birisi olsam buna razı olmam ya da para isterim. çünkü senin ortak alanında kaçak göçek kat kondurmuş ve bir imar barışı ile bunu yasallaştıracak.

dediğim gibi para isterim ve arsa paylarını buna göre düzenletirim. adam kaçak kat çıktığı için ve bu resmileşeceği için arsa payının arttırılmasını isteyebilir. ancak buna razı olmayın kesinlikle.
  • teritori  (08.08.18 14:01:20)
Ben şimdi çatıda ne eksik ne fazla bilmiyorum. Oranın ev sahibi elinde bir vekaletname ile gelmiş. şunu imzalarsanız mimar proje çizecek ondan sonra evler kat mülkiyetli olacak ve değerleri artacak demiş. Ayrıca bu işlemler için de masrafları kendi ödeyecekmiş. Bunun derdi arsa payımızı küçültüp kendi evine ekleyecek ve onu yasallaştıracak. Senin demene göre hiç bulaşmayalım bu işe. Binanın projesinde bir sıkıntı yoksa zaten imar barışı diye bir derdimiz yok demek. Gideriz hep beraber tapudan işimizi hallederiz. Öteki türlü işin içinde bir çapanoğlu vardır. Anlaşılmıştır. Sağ olasın. Bu konu kalsın burada, bu yıllarda ihtiyacı olan çok olur.
Son olarak, bu başvuruyu binadaki bütün dairelerin malikleri mi gitmeli yoksa herkes kendi dairesi için kat mülkiyetine ayrı ayrı başvurabilir mi?

  • silver apple  (08.08.18 19:02:13)
teritori +1
söylenecek her şeyi söylemiş. ayrıca şu kadar para verin proje çizdircem,şu kadar daha lazım oldu vs. derlerse temnkinli olun,tüm bu işlemler takipçi olmadan da rahatlıkla yapılabilecek kolaylıkta.

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (08.08.18 19:51:29)
kat mülkiyeti için toplu başvuru gerekir hocam. ya da vekaletname.

çatı katı maliki gerçekten büyük çakallık peşindeymiş. ben bile kuruldum adam burdan beri :)
  • teritori  (09.08.18 08:16:52)
resmen bedavaya danışmanlık veriyorum.
bu yaptığımın değeri 2500 TL :)))

  • teritori  (09.08.18 10:11:25)