çok çalışmak vs 2 kişinin çalışması

başlık belki yanlış olmuş olabilir, kısaca buradan anlatayım. aziz sancar hoca, her konferansında kendisinin 18 saat çalıştığını, ve tek tavsiyesinin hangi alanda olursa olsun çok çalışmak olduğunu söylüyor.

şimdi ben mobil yazılım üzerine çalışıyorum. benim bu alanda 18 saat çalışmam ile 1 senede geleceğim noktayı düşünelim. bir de bi şirkette normal 8-9 saatlik mesaisi ile 2 çalışan olsun. yani günde 18 saatlik bi çalışma toplamda. bu 2 kişinin 1 senede geldiği nokta ile benim 18 saat çalışarak 1 senede geldiğim nokta ne ölçüde olur? daha doğrusu aynı şey demek mi bu ikisi?

geceden beri kafama takıldı bu konu, cevabını merak ediyorum. örneği sorum daha iyi anlaşılsın diye verdim. yazılım örneğine indirgemeden de düşünebilirsiniz.

bozuk cümleler içim özür dilerim

@acemi detaylı anlatabildiğim kadar anlatmaya çalıştım, tekrar okursanız belki anlarsınız

  • tamamhosdiyonda  (05.08.18 17:50:20 ~ 17:55:15)
Öncelikle uzman değilim cevabım tamamen kişisel kanaatime dayanıyor.
Sancar Hoca'nın bahsettiği çok çalışmanın yani bir kişinin uzun süre çalışmasının tamamen o konuya odaklanma, motivasyonunu o konuya verme gibi bir avantajı var.
Ve bir noktadan sonra siz konu konu siz oluyor. Derinlikli düşünmeye, bağlantılar keşfetmeye başlıyorsunuz.
Sosyal hayat kişiye göre değişen miktarlarda şart fakat çalışmayı benimsemek ona kendini adamak Sancar Hoca'nın bahsettiği konu.
Bir baltaya sap değilim, bal yapar gibi yapan ama kimseye faydası olmayan bencil bir bireyim. Başardığım bir şey pek yok.
Cevabımı ona göre dikkate alın.
  • yasasin yemek yemek  (05.08.18 17:51:53)
aziz hoca bilimsel arastirma acisindan konusmus.
uretim apayri bir sey.
sorunun cevabi iki kisinin etkilesimine ve isbirligine de bagli.

arada isbirligi yoksa ve 16 saat ayni verim ile calisabilirse tek kisi bence iki kisiyi tokatlar.
  • cedex  (05.08.18 18:15:33)
hayır kesinlikle aynı değil
neden dersen 2 farklı beyinin ortak çalışması ile 100 adam saat sonunda ortaya çıkan şey ile tek başına 100 adam saatlik ürün aynı olmaz tek başına çok daha fazla yol alırsın.

  • basond  (05.08.18 18:25:28)
Siz veya Aziz sancar taş taşımıyor, bilgi birikim gerektiren iş yapıyorsunuz. Çok güzel bi' örnek geldi aklıma; aynı kitaptan iki tane alıp birini yarıya kadar sizin diğer kitabın yarısından sonrasını da arkadaşınızın okumasıyla o kitabı tek başınıza okumanız arasındaki fark gibi bu.

  • apdulera  (05.08.18 19:01:37)
senin sorun 1 işçinin bir gün çalışarak yapacağı işi iki işçi kaç saatte yapar gibi bir soru ancak aziz sancar bunu kast etmiyor. saat orada metafor. bence orada çok çalıştığını tüm enerjisini, dikkatini ve ciddiyetini işine yönlendirdiğini söylemek istiyor.

  • naksidil  (05.08.18 19:09:50)