pasaport kaç günde çıkar? (ve bir bonus soru)

çok acil bir durumumuz var, randevumuz falan da yok. pazartesi sabah erkenden gidip nüfus müdürlüğünde beklesek başvurabilir miyiz? ve pasaport ne zaman elimizde olur? var olan yeşil pasaport yenilenecek, yer istanbul.

durumun acil olduğuna dair form dolduruluyor gibi bir şeyler okumuştum ama çağrı merkeziyle görüştüm bununla ilgili açıklayıcı bir bilgi vermedi. 1-2 gün içinde yeni pasaportu almamızın oluru nedir acaba?

*bonus soru da şu; pasaportun süresinin bitiş tarihi 6 kasım. bu pasaportla almanyaya şimdi giriş yapsak ama ülkeden çıkışımız 6 ağustos'tan sonra olsa (ağustos sonu mesela); malum 3 ay kuralı sebebiyle başımıza ne dert açılır?

pazartesi başvurursanız hafta bitmeden elinizde olur. ama 1-2 gün içinde imkansız.

durumun aciliyetine ilişkin formu ilk defa duyuyorum. çok yoğun olmayan bi yere gidip durumu anlatırsanız yardımcı olabilirler.
  • elorelia  (28.07.18 17:18:38)
Pazartesi gitseniz çarşamba elinizde olur pasaport. Acil vs. demeden benimki başvurudan sonraki 2.gün elime ulaştı.

Yeşil pasaportta pasaportun geçerlilik süresine bakıyolar daha çok, 3 aya çok dikkat etmiyorlar ama riske atmayın derim. Ya da atın yaa nolcak ki orda kalsanız sizi bırakmasalar, ne var ki bunda? :)
  • megalomaniac  (28.07.18 17:19:10)
@megalomaniac gidecek kişi annem ve ingilizce bilmiyor o yüzden dönüşte havaalanında sorun yaşarsa diye gerildik biraz. risk almak sıkıntı yaratabilir :)

  • senzafine  (28.07.18 17:30:58)
yeşil pasaport için il müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor onu unutmayın. bilet aldıysanız çıktısını da götürün. bu işler nüfusa geçmeden önce emniyette aynı şekilde acilen yeşil pasaport çıkartmamız gerekmişti. bilet göstermeden olmaz dediler.

  • nrmnm  (28.07.18 18:07:12)
1 hafta önce internetten randevu aldım düz bordo pasaport için, ertesi güne randevu alınabiliyor eğer yanında yeni kimlik de alacağım seçeneğini seçmezseniz (kadıköy nüfus müdürlüğü) randevu zamanında gittiğinizde belirtilen saat içinde işlemi yapıyorlar. cuma günüydü benim randevu çarşamba günü sanırım pasaport geldi. pazartesi ya da salı başvurursanız tahminen aynı hafta içinde gelir diye düşünüyorum.

  • deluhathol  (28.07.18 23:03:31)
elo +1
3-4 gün içinde eline ulaşır bizim pasaport 4 güne falan gelmişti
ama randevuyu 2 ay öncesinde almıştık.(yeşil için ayrı alınıyor)
orada dediğin gibi beklemeli randevusuz almalı oluyor şansını dene hemen pazartesi günü gidip.
  • basond  (29.07.18 08:43:55)
pasaport başvurusu emniyetten yapılırken şöyle bir yöntem oluyordu. ancak bu yöntem için ankara'da gölbaşı pasaport bürosuna gidecek bir tanıdık gerekli (toplu taşıma ile ulaşım zor olduğundan arabası olan birisi tercih sebebi).

1. başvuruyu yapıyorsun. yaparken teslim alacak kişiyi ankara'da tanıdık olarak yazdırıyorsun.
2. başvuru sırasında bugün elden acil olması gerektigini bildiriyorsun.
3. aynı gün ögleden sonra tanıdığın pasaportu teslim alabiliyor. sonra da sana kargoluyor.

nufus müdürlüğüne geçtikten sonra bu yöntemin çalıştığından emin değilim. ama bu şekilde de bir sorabilirsin.
  • helenart  (29.07.18 09:41:50)