ahmet şık'ı tanımamak

meclis konuşmasının başlığını okuyordum, "ahmet şık'ı tanımam ama..." diyen entry'ler gördüm ve merak ettim; ortalama bir tc vatandaşının ahmet şık'ı tanımaması sizce normal mi? halktan insan tanımasın da, ekşi'de yazar olacak duruma gelen birinin tanımaması normal mi? siz tanıyor musunuz? ismini ilk ne zaman duydunuz?
teşekkürler...

ekşide o kadar çok trol ve reklam yazarı türedi ki artık çok normal geliyor bana. sözlük hesabını firmalara satanlar, siyasi partililerin sözlüğe üşüşmeleri vs artık eski ekşiden eser bırakmadı maalesef.

ahmet şık'ı önceden ben de tanımazdım ve dolayısıyla okumuşluğum olduğunu sanmıyorum. hatta imamın ordusu'nun yazarı olduğunu bile gözaltına alındıktan sonra öğrendim. sadece ilk gözaltına alındığı günden itibaren tanıyorum.
  • burty  (24.07.18 08:25:12 ~ 08:26:37)
Bu ülkede tanınmak için sansasyonel bir şeyler yapman lazım.
"laiklk elden gidiyeah"
"koyktun mu?"
"erdoğanın boku olamaz"
"kedicik"

onun dışında; düşünen, yazan, çizen biriysen bu ülkede seni küçük bir kesim tanır sadece. ben mesela üniversitede arkadaşlarımın cumartesi annelerinin ne olduğunu bilmemelerine şaşırmıştım, babamla bunu konuşmuştuk ve bana "basit şeyler daha cazip gelir her zaman, üzerine düşüneceğin şeyler için kafa yormaz kimse" demişti. bence böyle.

barış atay daha çok tanınıyor çünkü "o bir terorizt" erkan baş mesela en az tanınanları içinde. maalesef bu ülkede böyle ya.

bir de ekşide yazar olmak bi statü değil.
  • kablelvuku  (24.07.18 08:27:34 ~ 08:27:55)
gayet normal. ahmet şık bir gazeteci ve yazdığı gazetelerin tirajı belli. kim niye tanısın?

  • babilbaligi  (24.07.18 08:41:41)
Ekşide yazar olmak için nasıl bir duruma gelmek gerekiyor?
Diplomana mı bakıyorlar?
Sınava mı tabii tutuyorlar?
Dışarıda gördüklerinin bir yansıması işte, neden bu kadar abarttın?

Tanınmaması gayet normal.
Ben önceden kendi tanıyıp bildiğim sevdiğim insanların tanınmamasına bayağı şaşırıyordum ve garipsiyordum ama alıştım artık.
Aynı şekilde başkalarının çok sevip takip ettiği ve benim adını dahi duymadığım insanlar olabiliyor.

Hani Kim Milyoner Olmak İster'de çok basit sorular geliyor da izlerken deliriyoruz ya bunu nasıl duymamış olabilirsin diye. Aynı olay işte.
Duymuyor, bilmiyor yapacak bir şey yok.

Gazeteci olduğunu biliyordum, ismine aşinaydım ama özellikle tanımam İmamın Ordusundan sonra oldu.
  • mutekebbir  (24.07.18 08:44:11)
statü ile alakalı bir şeyden bahsetmiyorum tabii ki, eli internete erip de mynet.com'dan başka bir siteye girebilmek bile bir başarı göstergesi sıradan insanımız için. bir de üye başvurusu yapacak, sıra bekleyecek; çemişgezekli hüseyin'in uğraşacağını sanmıyorum. bu bir kalite göstergesi değil, öyle olduğunu iddia etmedim zaten; kendi çıkarımınız. ama interneti kullanmayı öğrenmiş bir insanın, hele ki ekşi'yi de takip ediyorsa ahmet şık'ı tanıyor olmasını bekliyorum. ekşi'de zaman zaman popüler olan bir gazeteci, gerek imamın ordusu gerek içeri girmesi, davası, süreci... olay ekşi'nin kendisi ya da kalitesi değil zaten, yemişim ekşi'yi.
yalnız beni de ekşi'yi statü seviyesinde gören insan yaptınız ya alacağınız olsun, hiç mi tanımadınız şu vakittir; alındım valla.

  • Bruce  (24.07.18 08:52:54 ~ 08:55:32)
Ama cümlenden bu sonuç çıkıyor.

Sürekli takip etmiyordur, ben de her başlığa girmiyorum mesela çoğu zaman sadece badilere eklediğim kişilerin yazdıklarına bakar çıkarım.
Gündem kısmında ilgimi çeken bir isim yoksa çoğu zaman açıp bakmam nedir diye, belki o başlık altında çok mühim şeyler konuşuluyor ama benim haberim olmuyor.

Bir kere yaşadım bunu bir başlık kenarda sürekli konuşuluyor sayılar dikkatimi çekiyor sürekli bir artış var. Ertesi gün yine devam en son merak ettim girdim sanatçıymış adam ölmüş millet döktürmüş neler neler.
Ama ben adını duymamışım bile.
Bunun gibi işte.
  • mutekebbir  (24.07.18 09:05:07)
Sadece gazeteci olduğundan bir ara bir şeyden ötürü hapse girdiğinden (belki bu bilgi de yanlıştır), şimdi de HDP milletvekili olduğundan haberdarim, hiç merak etmedim.

  • dafaisss  (24.07.18 09:16:17)
ismini ilk kez duymuyorum; yazdığı o kitap dolayısıyla ismini biliyordum ancak hiçbir şekilde merak ettiğim, "acaba neler yazmış?" dediğim biri de olmadı. bilmeyene olumsuz gözle bakmazdım ancak ille de yorum yapmam gerekseydi en fazla "hmm, gündemi pek de takip etmeyen biri" derdim. ha, ben ismen biliyorum diye ya da ufak bir google ile ismini öğrendim diye ben bu adamı tanıyor olamam ki...

  • m e b  (24.07.18 09:22:56)
samimi söylüyorum google'a adını yazdım, yüzünü şimdi ilk defa gördüm. kim olduğu hakkında da fikrim yok. politikacı sanıyordum gazeteciymiş.

türkiye gündemiyle fazla ilgilenmiyorum. ama istersen sinemayla edebiyatla sanat tarihiyle ilgili seninle sabaha kadar konuşabilirim.
  • sir gawain  (24.07.18 09:29:15)
İsmen birkaç senedir biliyorum, ama yuzunu gecen sene ya da bu sene gördüm ilk. Ama hiç duyulmaması tuhaf bence de.

Gerci ben de Hrant Dink'in adını maalesef ölünce duymuştum ilk kez. Gerçi 11 yaşindaydım yine kabul edilebilir belki ama daha önce bilmek isterdim
  • nundu  (24.07.18 09:44:33)
Normal. insanlar bulundukları camianın dışındaki insanları pek takip etmiyor bu ülkede. Açık seçil hedef olarak da gösterilmediği sürece (can dündar, orhan pamuk vs.) gibi tanınmıyor.

  • giovanne  (24.07.18 09:50:54)
Bir utanç kaynağı olarak tanıyorum. Devletiniz teröristtir' diyen bu arkadaşı milletvekili yaptık. Ayrıca tanınmaması bir eksiklik değil ben de ismine Maruz kalarak öğrendim kendisini.

  • ssiradanbirigibi  (24.07.18 11:40:36)
Sozlüğün şu anki seviyesi rezil bir yerde haliyle sözlük bence bilirliği üzerine kıstas olmamalı. Kaldı ki bu adami bilmeyen siyaset bilimi öğrencilerinin olduğunu gördúkten sonra artık şaşırmıyorum.

Feto donemi yazdiklarindan dolayi ismine aşinaydım. Cumhuriyet gazetesi yazarlarinin tutuklanmasindan sonra yakından takip etmeye başladım. Hatta o ara mektup arkadaşıma o müthiş savunmasından birkaç paragraf yazıp yollamıştim.
  • Amaranta ursula  (24.07.18 11:51:46)
Yalan olmasın ismini ilk defa imamın ordusu'nu yazdığında ve içeri atıldığında duydum. Öncesinde bilgim yoktu.

  • noluyo yaa  (24.07.18 11:59:06)