imar affı

bu genel olarak ne kadara mal olur? bunun belediyeye ödenen harcı ne kadar? mimar 1000 lira alıyormuş bizim ev için. ama belediyeye ödenen para için daire başı 3-4 bin lira diye duydum. ama internette baktım 5-10 lira falan metrekaresi sanırım. hangisi doğru?

Mimara ve belediyeye para vermenize gerek yok. Onlar tamamen bunu fırsata çevirip para kazanmak için yapılan oyunlar. Hatta belediyeye diye sizden alınan para da onların cebine gidiyor. Bazı belediyelerin, alınan kayıt belgelerini getirin, biz de sisteme kayıt edelim dediklerini duydum. Başka şey değil.

Ne kadar para ödeyeceğinizi, resmi sitesindeki kitapçığı indirerek öğrenebilirsiniz.

Paranızı kaptırmayın.
  • malheiros  (20.07.18 17:36:43)
asagidaki klavuzda nasil basvuru yapacaginizi yazmis. e-devlet'e girerek klavuzda belirtilen yonteme gore basvuru formunuzu doldurun.

klavuz: webdosya.csb.gov.tr

daha fazla bilgi icin su siteyi ziyaret et: imarbarisi.csb.gov.tr
  • tomcruise  (20.07.18 17:45:09)
şu sıralar tam da onu araştırıyorum.

ilk edindiğim bilgilere göre %3 karşılığında yapılabiliyor. yani arsa ya da konut rayiç bedelinin %3'ü kadarını ceza olarak ödüyorsunuz. daha sonra yapıyı son hali ile yeniden proje çizimi ile tasdik ettiriyorsunuz.
  • eeb  (20.07.18 17:47:17)
@malheiros mimara para ödemek gerekmiyor mu? planını çizmeyecek mi evin? ölçü almaya geldiler. belediyeye de ödemeye gerek yok?

@eeb %3 neyin oranı? evin değeri mi? ev 300 binse 9 bin lira mı ödenecek?

bir de bunu yaptırmazsak ne oluyor? 30 yıldır ev bu halde. bir de değeri artacak deniyor. nasıl değeri artacak? zaten evi satmayı düşünmüyoruz. bu aralar maddi olarak zorlayabilir o yüzden belki daha sonra yaptırmak daha iyi olabilir diye düşünüyorum.
  • nick bulamadim  (20.07.18 18:01:51)
yapı izin belgesi verecekler bu işlem sonucunda. o olmadan satış olamayacak diye duydum. incelemeye şimdiye kadar gelmemiş olabilirler ama tekrar gelmeyecekler anlamına gelmez. gelirse hem fazla ceza ödersiniz hem de plana uygun olmayan şeyleri yıkabilirler dediler.

  • sutlu nescafe  (20.07.18 18:27:22)
Kılavuzdaki 12 maddeyi okursanız, plan falan istenmediğini görürsünüz. Zaten tamamen beyan usülü yapılıyor.

  • malheiros  (20.07.18 18:40:48)
okudum ama sanki başka bir şeyler de varmış gibi. ben pek anlamam bu işlerden bizimkiler gidip mimarla konuşmuş. o zaman neden ölçü almaya geldiler? belediyeye ücret ödenmeyecek demiştin bir de o %3'ü kime ödicez?

  • nick bulamadim  (20.07.18 19:36:06)
şu an anladığım kadarıyla e-devlet üzerinden yapılıyor. para ödeniyor ve yapı katır belgesi alınıyor. bundan sonra yapacak bir şey var mı? görevliler evi gelip kontrol etmeyecek mi?

  • nick bulamadim  (20.07.18 19:51:49)
Hayır etmeyecekler.

  • malheiros  (20.07.18 20:15:46)
mimar da mı aynı şeyi yapacak? e-devlet'ten bilgileri girince tamam o zaman? ölçü ne için olmuş olabilir?

  • nick bulamadim  (20.07.18 20:47:03)
amaç ne?
elektrik suyu normal konut tarifesinden ödemekse basitçe o verecekleri yapı kayıt belgesini alıp hallediyorsun sanırım.
ama amaç tapu almaksa/çevirtmekse o belgeden sonra proje çizdirilip tapuya gidilecek.
bolca ceza ödenecek. duyduğuma göre o tapuyu halledebilen yokmuş, kimse tam bilmiyor ne olacağını.
  • herhaltibiliyoring  (20.07.18 23:21:14 ~ 23:36:05)