Seattle-Frankfurt-Istanbul ucusu hakkinda sorular...

COZULDU-------

seattle-frankfurt >> CONDOR airlines (star alliance uyesi degil)
frankfurt-istanbul >> THY

bu ucuslar baglantili degil ve check-in bagajim var hayvan gibi.

frankfurt havaalaninda uluslararasi alandan CIKMADAN bagajimi teslim alip THY'nin istanbul ucusu icin tekrar check-in yapabilir miyim?

yabanci bir forumda sordugumda bagaji almadan once gumrukten gecmek zorundasin. yani bu durumda schengen vizen olmasi lazim. schengen vizen yoksa seattle-frankfurt ucusuna bile alinmayabilirsin dedi bilen biri.

geliste lufthansanin ist-frankfurt-seattle baglantili ucusuyla gelmistim. dogal olarak sorun yasamadim, US vizesi sayesinde transit vize de gerekmedi hatta. fakat bu kez ucuslar baglantili degil. bileti keserken neden hic suphe duymadim, neden baglantisiz iki ucus keserek salak gibi sorunsuz gececegimi dusundum bilmiyorum. ben boyle buyuk bir aptallik yapacak biri degildim.

konu hakkinda bilgi/tecrube sahibi yazarlarin cevaplari ve tavsiyeleri cok onemli. tesekkurler.

pasaportumda 2014 yilindan kalma suresi dolmus 3 aylik bir schengen vizesi ve 2019 sonuna kadar gecerli USA F-1 vizesi var.

condor airlines'in airline partner'lari arasinda thy de yok bagaji baglamalarini rica edeyim falan.

niye lufthansa'dan kesmedim ilk basta?
Lufthansa'nin SEA-FRA-IST gidis-donus bileti 1400 dolarken
sadece SEA-FRA-IST bileti yani turkiye'ye gelis nasil 3000 dolar oluyor buna akil mantik erdirebilen varsa one ciksin. aklimi kaciracagim.

transit vize olayini arastiriyorum su an...
su linkte www.germany-visa.org ulkelerin siralandigi listenin hemen altinda istisnalar siralanmis. bu ulkelerden birinin vatandasi olup Valid USA vize sahibi olanlar transit yapabiliyor denmis. 2019 a kadar gecerli vizemle bu istisnada dahil oluyor muyum yoksa bagajimi teslim almak icin gumrukten gecerken her halukarda sorun yasayacak miyim?
edit: biraz daha okuyunca transit vize varsa veya gerek duymayacak konumdaysak bile bagaj teslim alip tekrar check-in yapmak mumkun degilmis.

Frankfurt'ta terminal degistirmediginiz surece vizeye ihtiyaciniz yok. Terminal degistirip degistirmeyeceginiz bilgisine su sekilde ulasabilirsiniz: Condor'un ucus nuamrasiyla kontrol edip varis terminaline bakarsiniz ayni sekilde istanbul ucusunun da kalkis terminaline bakarsiniz. Ikisi ayniysa vize probleminiz ortadan kalkar. Size soylenen sey kismen dogru. Terminaliniz farkli olursa Amerika'da ucusa kabul etmezler. Cins bir calisana denk gelirseniz terminal ayni olsa da sikinti cikartirlar.

Bagaj konusunda ise ucusunu baglantili olmadigi surece alamazsiniz, Almanya'da kalir. Termibalin ayni ya da farkli olmasindan bagimsiz olarak pasaporttan gecmeniz gerektigi icin bagaji alamiyorsunuz.
  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (09.07.18 19:41:11)
@kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci

oncelikle cevap icin tesekkur ederim. 12 saat olayi tutuyor. terminal degistirmeden sonraki ucusa gidebilseydim bile sanirim bagaj yine sorun cikaracakti.

kisa bir sorum daha var: baglantili ucus buldum diyelim fakat terminal degistirmem gerekiyor istanbul ucusuna gidebilmek icin. bu durumda gecerli bir USA vizem oldugu icin transit vizeye ihtiyacim olmazdi degil mi? sonucta buraya gelirken de transit vizeye ihtiyac duymamami saglayan sey pasaportumda usa vizesi olmasi oldu sanirim. istanbul-frankfurt-ugandaya baglantili lufthansa ucusunda transit vize gerekirdi yani?
  • kisa bisey olsun istemistim  (09.07.18 19:54:13)
Kismen. Burada kacirdiginiz nokta su. Transit vize size terminal degistirme haklki vermiyor. Sadece Almanya'da havalimanina inis hakki kazaniyorsuinuz. Soyle dusunun, 1 no'lu terminal'den 2 no'lu terminale gececeksiniz. Pasaporttan gecmeniz zorunlu. Pasaporttan gectikten sonra havalimanindan ayrilmanizi engelleyen herhangi bir nsey yok. Dolayisiyla bu riske hic bir ulke girmiyor. Terminaller arasi gecisin tek istisnasi iki terminal arasinda pasaport kontrolu olmaksiniz gecis olmasi durumu.

Siz Almanya'dan aktarma yaparken THY&Lufthansa ikilisinden baglantili bilet alirsaniz iki havayolu da 1 no'lu terminali kullandigindan sikinti yasamadan aktarma yapabiliyorsunuz, bagajiniz da baglaniyor. TK 1 LH 2 no'lu terminalden kalksaydi ucamazdiniz
  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (09.07.18 20:10:00)
@kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci

cok tesekkur ederim cevaplar icin.

sorunu cozdum. THY ucusunu zararla da olsa iptal edip, condor'un cagri merkezini arayarak az once buldugum frankfurttan istanbula olan ucuslarini mevcut seattle-frankfurt ucusuna bagladim makul bi ekstra odemeyle. kendi websitelerinde de baglantili gorunen bu ucusu neden ilk arayisimda goremedim anlamis degilim. zaten bunu da az once skyscanner araciligiyla buldum. neyse, kisacasi totalde 250 dolar zarar etsem de condor'u iptal etmeden ekleme yaparak sorun cozuldu.
  • kisa bisey olsun istemistim  (09.07.18 20:42:26 ~ 20:43:25)