nereden başlayacağımı bilemiyorum

okuma alışkanlığım yok, okunacak çok şey var ama biraz ona biraz buna bakayım derken yine başlangıç noktasında buluyorum kendimi. siz nasıl okuma alışkanlığı edindiniz?

Açıkçası ben kitaplarla, kitaba ve okumaya değer veren insanlarla büyüdüğüm için ister istemez kitap okuma alışkanlığı edindim. İlkokul öğretmenimiz maaşından ayırdığı parayla bize hikaye kitapları alırdı. Yine bizim evde neredeyse herkesin kendine ait kitaplığı var.

Son 4-5 yıldır teknolojiyle gereğinden fazla iç içe olmakla beraber herkeste okuma oranı düştü. Yani sadece size has bir durum değil. Okuma alışkanlığı kazanabilmek ıçin de bilinen klasikleri okuyarak başlayabilirsiniz misal jack London- martin eden, uçurum insanları ya da steinbeck- fareler ve insanlar keza victor hugo, zola, dickens... Bunlar çok fazla dikkat gerektirmeyen kitaplar, yazarlar. Dikkatin dağılmaması için de kitap okuyacağınız zaman bulunduğunuz odada teknolojik cihaz olmamasına dikkat etmekte fayda var. Ayrıca kendinize günlük belli sayfalık okuma ödevleri verebilirsiniz. Hâlâ olmuyorsa boşverin herkes her şeyi sevmek zorunda değil.
  • Amaranta ursula  (23.06.18 00:27:57 ~ 00:34:03)
80-100 sayfalık gençlik ve çocuk kitaplarından başlayın, harry potter, jules verne ve polisiye kitaplara geçin sonra; bu noktada zaten okumaktan keyif alacak duruma gelirsiniz, 1-2 yıl bu şekilde alışkanlıktan sonra canınız ne istiyorsa ondan devam edin.

yalnız kesinlikle 1-2 yıl bu tarz kitapları bitirmeden ağır klasik, Orhan Pamuk gibi ünlü yazarlara geçmeyin; başlamadan biter okuma isteğiniz;
  • gezegen olan pluton  (23.06.18 00:38:01 ~ 00:39:09)
kendimi zorluyorum. kafam kendisini kaldirmak istiyor kitaptan buna izin vermiyorum, aci cekiyor ama yine de vazgecmiyorum okumaktan. koltuga yapistiriyorum kendimi.

severek mi yapiyorum? evet. severek yaptigimiz is, kendimizi zorlamadan yaptigimiz is midir? hayir.

sana tavsiyem gunde 30 dk okuma saati belirle ve o saatte otur, oku. baska bir sey olmasin o ortamda. her gun yaparsan bi bakmissin haftada 1-2 kitap deviriyorsun :)
  • tomcruise  (23.06.18 01:25:44)
okuma alışkanlıgım yok ne yapmam lazım diye bir bahane olamaz. otur ve bir şeyler okumaya başla çözümü bu kadar basit. bahanelere sığınırsan hiç bir şey okumaz ve yapamazsın.

  • tragedystreets  (23.06.18 01:31:48)
"okuma alışkanlığı" meselesine bence cok takilmamak lazim. "okumak cok onemli" diye her yerde dolasan kisilerin genelde okumaktan anladiklari sey "roman". herkes roman sevmek zorunda degil kardesim. hatta herkes edebiyat sevmek zorunda da degil. herkes resim seviyor mu? guncel ressamlari takip ediyor mu? bunu yapmayanlar tu kaka ilan ediliyor mu? yoo... herkes her ay iki yeni album satin alip dinliyor mu? yoo... ama edebiyat ile o kadar ilgilenmeyince cahil oluveriyorsun birden.

bir seyi acip okuyamiyorsan kendini zorlama. belli ki ilgini cekmeyen bir sey - veya ilgini cekecegini dusunup aldin ama begenmedin, devam etmenin alemi yok. takinti yapmaya da gerek yok. bir tabloya bakip nasil "begenmedim" diyebiliyorsan, bir kitabi biraz okuyup ona da "begenmedim" diyebilirsin. en dogal hakkin bu kasma, kendine iskence de etme. okumak istiyorsan ilgini ceken seyler oku. roman falan kasiyorsan mesela belki roman sevmiyorsundur? ben katlanamiyorum mesela. senede 3-4 film belllki izlerim, kurgusal edebiyat benim ilgimi cekmiyor, sıkılıyorum. cocuklugumdan beri bu boyle. "aa okuman lazim" dediler diye herkesin ayila bayila okuyup anlattigi romanlari okumayi cok denedim, sonu gelmiyor hic birinin.

sen de benim gibi romanzedeysen belki tarih seviyorsundur? tarih kitaplari deneyebilirsin... belki biyografi okumayi seversin merak ettigin kisiler vardir? belki anı kitaplari seversin... birilerinin bir yer olay vs. konusundaki gozlemleri hakkinda kitap. belki kisisel gelisim seversin onun kitaplari var, belki psikoloji, bilim, kurgusal olmayan bir suru tarz var. belki kullanici kilavuzu okumayi seversin, ben seviyorum. kullanici kilavuzu okurum ama roman okuyamam sıkılıyorum. boyle seyleri okuyabilecegimi farkettigimde okuma aliskanligim oldu, cunku ilgimi ceken seyleri okuyorum.

bence "okumak onemli" diyen insanlar "insanin kendini gelistirmesi onemli, bunda da okumak bu sonuca ulasmanin en verimli yollarindan biri" demek istiyorlar - buna katilirim. bunu yapmak icin ilgini cekmeyen kitaplari kargo kültü mensubu gibi okumak zorunda degilsin. hayatta neye ilgin var onu dusun - en basit sey bile olabilir. mesela futbol seviyorsun... ac futbolla ilgili bir kitap oku, cok merak ettigin oyuncularin biyografileri vardir belki, veya normalde takım koçlarinin okuyacagi strateji ile ilgili kitaplar vardir ilgini ceker belki. veya atiyorum cicek yetistirmeyi seviyorsun, cicek bakimi nasil yapilir suruyle kitap var onlari oku. o zaman ilgini ceken seyler oldugundan aliskanlik olusturup okuyabildigini goreceksin. mesele burada okuma eylemi degil, onemli olan o degil. yerinde mi sayiyorsun yoksa kendini mi gelistiriyorsun, en verimli yolu neyse onu yap.
  • robokot  (23.06.18 01:55:46 ~ 02:02:06)
Stefan Zweig ile başlayabilirsin. Dili alıcı, konular sürükleyici, hikayeler kısa kısa, çabucak bitiyor. Sıkılmaya fırsatın kalmıyor.

  • i m cool with that  (23.06.18 11:04:54)
daha önce çok severek izlediğin bir dizi/filmin kitabını daha akıcı okuyabilirsin. kitaptaki insanların karakterlerini ve tiplerini bişeye benzetme, kafada oturtma kısmını atlayacağın için ilk sayfadan itibaren olayın içine girersin ve sürükleyici olur.

Ama bunun başlayıp devamını getirmediğin bir film serisi ya da dizi olması lazım. Çünkü okuduğun şeyi izlemek keyifli olabilir ama izlediğin şeyi tekrar okumak sıkabilir. Sonra kaş yapayım derken göz çıkarmayalım, hepten soğuma :)
  • onemoremile  (23.06.18 12:31:48)