[]

Depolama için CD mi daha güvenli yoksa harici mi?

Eski fotoğrafların depolanması için soruyorum. Çok sık kullanılmayacak ama bozulmaması doğal olarak kritik önemli
 
CD, DVD gibi depolama ortamlarının ortalama azami ömürleri 10 sene. Demek ki, 6-7 sene sonrasında veri kaybı görülmesi ihtimali artıyor.

HDD de çok farklı bir teknoloji değil aslında. Ömür olarak çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Ama CD, DVD'den daha biraz daha iyidir. Kurtarma yapmak da daha olasıdır muhtemelen.
  • skooma  (20.06.18 00:54:33) 
İkisi de değil, bulut. Uzun süreli arşivde mekaniğe güven olmaz, yararlandığın bulut hizmeti kapanacaksa bile haber verirler ki google drive'ın kapanma ihtimali de düşük.


  • Bruce  (20.06.18 01:01:20) 
cd'yi/dvd'yi kesinlikle yapma. bilgisayar dergileri bir zamanlar (çok eskiden) "400 sene ömrü var" gibi şeyler yazıyordu. evimdeki dolaptaki cdler bozuldu on sene dolmadan :)
evde tutacaksan iki hard diske kopyala. hatta hddlerden biri varsa kömürlükte, başka bir evinizde, yazlıkta vb ayrı bir yerde dursun. müsait olduğunda eşitlersin.
en güveniliri bulut. onu da çift yapmanda fayda var.
  • tabudeviren  (20.06.18 01:13:48 ~ 01:16:06) 
Fotograf olarak basin. Elektrik yoksa hicbir sey yok.


  • ykyt  (20.06.18 01:19:07) 
20 sene önce yazdığım cd'lerin çoğu okunuyor okunmayan azdır, ama yine de güven olmaz.

Çok önemliyse hem cd hem dvd bas hem de hdd sakla. Saklama koşulları da çok önemli, manyetik alanlardan elektronik cihazlardan ve güneş ışığı nemden vs koruman lazım.
  • John Bloor  (20.06.18 10:52:12) 
CD ömrünün kaç yıl olduğu konusunda bir netlik olmadığını görünce bugün evdeki eski cdlere bir bakmaya karar verdim. 2004-2005 yılında basılan cdlerden markası dandik olanların veri yazılan kısımları pul pul dökülürken kaliteli marka cdler gayet düzgün açıldı.

CD ve bulut yapmaya karar verdim.

Herkese teşekürler
  • cliff lee burton  (21.06.18 23:33:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.