kamplı festivalde ne yapmalı nelere dikkat edilmeli?

4 gece çadırda konaklamalı festival, sahilde gerçekleşecek. ilk defa kamplı bir festivale gideceğim, o yüzden neyle karşılaşacağıma dair fikrim çok az.

bloglara göz gezdiriyorum ama çok genelgeçer bilgiler var gibi geliyor. sizin kişisel ipuçlarınız, hemen akla gelmeyen ama önemli olduğunu düşündüğünüz önerileriniz neler olur?

aklıma ilk geleni sormak istedim mesela;
hava sıcak olacak, o yüzden uyku tulumu götürmesek olmaz mı diye düşünüyorum. çadırı standart quechua alıcaz, az biraz rüzgardan korur herhalde. uyku tulumu değil de kalın mat alıp sersek, ince pike ve yastıkla sıkıntı yaşar mıyız?

teşekkürler...

Altiniza sermelik mutlaka birseyler alin.

Uyku tulumuna gerek yok. Zaten gecenin kor vakti cadira gideceksiniz asil problem sabah gunesi. Varsa agac alti bi yer oraya cadiri kurmaya calisin. Ama sahilde pek olacagini sanmam. Butceyi biraz daha artirip fresh and black midellerine bakabilirsiniz decathlonda.
  • brkylmz  (11.06.18 11:17:12)
hava sıcak diyorsun ama lokasyon neresi. mesela burası gündüz 40 derece ama gece yorganla yatarsın temmuz ayında bile.

  • Photographer  (11.06.18 11:19:05)
Gunes kremi almayi unutma.
Gece sicakliklarina dikkat et, bizim yazlikta gece 3ten sonra ustumuze bisey almadan yatamayiz mesela, uyku tulumu olmasa da kalin biseyler almak lazim giymek icin.

  • kuehles blondes  (11.06.18 11:21:55)
aklıma gelenler:

- şişme yatak öneririm, mat üzerinde uyumak benim açımdan sıkıntılı, festivallerde iyi bir uykuya ihtiyaç duyuyor insan.
- çarşaf, yastık ve battaniye alıyorum yanıma, iş görüyor; tuluma ihtiyaç yok bu mevsimde
- şişme yatak alırsanız pompa da almalısınız ancak festivalde birilerinden ödünç alabilirsiniz
- kamp sandalyesi şart, genel konforunuzu ikiye katlar
- bir paket büyük ıslak mendil ve bol bol kuruyemiş
- uyku gözlüğü ve kulak tıpası da çok işe yarıyor
  • superb  (11.06.18 11:23:33 ~ 11:24:12)
Sinkov alin.

  • ykyt  (11.06.18 11:31:19)
öncelikle hepinize teşekkür ederim.

cevaplardan sonra şöyle bir senaryo oluşturdum kafamda. ağaç yok, ayrıca gölge yapması için üstü kapalı çadır alanları olacağını hiç sanmıyorum. sahil olduğu için denize de girilecek, normalde şemsiye olur plajda ama burada olmayacaktır, o zaman bir plaj şemsiyesi de lazım olur mu?

hadi denize girmedin, konser alanına gitmek istemiyorsun, çadıra müzik de geliyor, çadırda uzanmak istedin. ama o sıcakta sera etkisi yüzünden içeride duramayız sanırım? çadırın dışı olsun ama gölge de olsun diyorsak şundan mı almak gerekir?
www.decathlon.com.tr

ya da şöyle kamelya şeklinde bir şey daha mı kullanışlı olur?
urun.n11.com

bu arada mat olarak şunu düşündüm.
www.decathlon.com.tr

sandalye de güzel olur, şişme yatak da güzel olur ama hepsini bi hesaplıyorsun, masraflar uçtu gitti. bir yandan tek seferlik bir eğlence için fuzuli harcama olurlar gibi geliyor, diğer yandan "tam teçhizat malzeme var her sene bi yere gideriz işte" diyorum. bilemedim.
  • Bruce  (11.06.18 12:03:37 ~ 12:23:10)
Bu tip organizasyonlarda genelde hazırlıkların üzerinde katılım oluyor. Firmalar para para gözünde olduklarından sıkıntı yaşama ihtimali olan durumlar;

Çadır Konumu: Çadırlar için gölgelik bir alan organize edilmiş olsa bile, talebin yoğun olması durumunda bu alan dolunca sahilde sıfır gölgelikte çadırda kalmanız durumu olabilir - feci ötesi pişersiniz her sabah 6'dan itibaren. (Gölgelikte bile sabahları pişiliyor çünkü) Bunun için alana ilk girenlerden olmak ve güzel bir yere çadır kurmak lazım.
Tuvalet ve Duş: Muhtemelen mobil sistemler ile çözüm üretecekler ve bunlarda da hem sayı, hem temizlik gibi süreçlerden dolayı problem yaşama ihtimali oldukça yüksek. Erkekler için daha kolay ama kadınlar için durum sıkıntılı. Kesinlikle ıslak havlu olmalı yanınızda.
Sandalye: Çadıra sadece yatmak için girileceği için yanınızda bir kamp sandalyesi olursa çok rahat olur, çünkü kumsaldan konserler dinlenebilir olacaktır. Sahne önünde kalabalık içinde boğulmak istemediğiniz konserleri kumsalda sandalyeden dinlemek keyiflidir.
Gölgelik: Sürekli güneşin altında kalmak yakıcı olabiliyor. Geçen sene şu ürünü görmüştüm çok kullanışlıydı. (git: www.decathlon.com.tr)
Elektrik: Muhtemelen kiralanabilir bir şarj alanı oluşturacaklar ve sürekli buradan şarj yapma ihtiyacınız olacak. Genelde bir kutu kiralıyorsunuz tüm etkinlik boyunca burada istediğiniz kadar şarj yapıyorsunuz. Power bank yanınızda olursa daha rahat olabilir. Çünkü çadır alanlarında ortak kullanımlı kilitli olmayan elektrik alanları da oluyor. Telefonu bırakamıyorsunuz ama power bank buradan dolabilir.
Yiyecek: Eğer kamp alanında yemek yemek için yakınlarda bir opsiyon yok ise kesinlikle çantaya kuruyemiş falan atın derim.
Zemin: Çadırda kalırken bu güzel havalarda zemine basit deniz yatağı alın ve yarı şişirip üzerine yatın, bebekler gibi uyursunuz :)
Çalınma: Emanet gibi bir alan muhtemelen olmayacaktır, fotoğraf makinası falan götürmek bence riskli, sadece telefon yeterli olur. Aman telefon kılıfında kimlik cart curt bırakmayın, giderse hepsi gitmesin.
Dönüş Yolu: Ya en hızlı çıkın, yada geç çıkın çünkü trafik fecihat olacak :)
  • sbryldrm  (11.06.18 14:28:43)