Bel fıtığı olan arkadaşlar, nasıl spor yapıyorsunuz?

Merhabalar

Geçen haftalarda L4 bölgemde bel fıtığı olduğunu öğrendim. Ameliyata gerek yok dedi doktor.

Ama düzenli spor yapan biriydim, her hafta sonu 6 km koşuyordum mesela, ama anladığım kadarıyla bunu hızlı yürüyüşe çevirmem gerekiyor.

E ağırlık ta kaldıramıyorum, ben nasıl spor yapacağım peki?

Amerika'da fizyoterapistler bel fıtığı olan hastalara deadlift yaptırıyorlar, zira bel bölgesini güçlendiren en şahane egzersiz bu, doğru ağırlıklarla ve doğru teknikle yapılırsa muazzam faydası var ama bizde hastalar beceremediği için, doktorlar tavsiye etmediği için ağırlık çalışmaları cinayetmiş gibi muamele görüyor. Buradan çıkarılacak sonuç, bel için yapılan ağırlık çalışmaları maceraya kaçılmadığı takdirde hem iyi bir tedavi yöntemi hem de güzel bir antrenman rutini olur.

  • angelus  (10.06.18 14:47:41)
L4-L5 fıtığı olan biri olarak manuel terapi sonrası doktor önerisiyle reformer pilatese başladım. Hem esneme hem de güçlenme olarak kısa sürede geri dönüş alabileceğiniz nadir sporlardan biri. Eğer kilo probleminiz yoksa ve yağ oranınız düşükse vücut inanılmaz hızlı bir şekilde biçimleniyor ve daha güçlü oluyor. Tüm vücudu en etkin biçimde çalıştırmak için ideal bir spor.

Çarşaf sererken fıtık olduğum için bana en bilgili, en tecrübeli eğitmeni getirseler yine ağırlık kaldırmam. Biz fıtık hastalarının eklemleri ve omurları açması gerekiyor. Deadlift pozisyon olarak işe yarar görünebilir ama reformer ile o kas gruplarını daha verimli çalıştırabiliyorsunuz.

Ağırlık altına girmek ise tamamen eklem ve omur sıkıştırmaya sebep olacağı için yasaklı. Aynı şekilde koşmak da sakıncalı. Hafif tempoda koşabilirsiniz fakat bunun için önce bel, karın ve bacak kaslarınızı güçlendirmenizi tavsiye ederim.

Ekleme: Sırt üstü yüzme de oldukça etkili. Haftada 3 gün, her seferde 2 km yüzmek iyi geliyor. O kadar vaktiniz yoksa haftada 1 gün de yeterli olur. Biraz fazla yüzersiniz fakat kesinlikle sınırlarınızı zorlamayın. Aşama aşama artırın.
  • desdenova34  (10.06.18 14:53:11 ~ 14:55:10)
en başta şunu belirteyim: bu KESİNLİKLE doktor tavsiyesi değil ve hatta ben de yapıp yapmamam gerektiği konusunda şüpheliyim ama bana iyi geliyor.

rapora bakmaya üşeniyorum ama yanlış hatırlamıyorsam üç diskte fıtık var bende. çoğunlukla "düşük ayak" olduğu için yürümekte dahi zorlanıyorum (b12'min aşırı düşük olmasının da etkisi var sanırım, sinir sistemini komple çökertmeme az kaldı). gelgelelim tempoyu fazla abartmadan, yavaş koşarak ve genelde "sakin" hareket edip ani manevralardan kaçınarak basketbol oynamaya başladığımda çok ciddi faydasını gördüm.

örneğin her gün yürüdüğüm yolun 5. dakikasında güç kaybetmeye başlarken, bir haftada 3-4 kez basketbol oynadıktan sonra, 20-25 dakikayı sorunsuzca yürüyebilir hale geldim. sonraki bir hafta hiç topa dokunmadım; bu sefer 7-8 gibi zorlanmaya başladım.

"basketbol oynayın" KESİNLİKLE doktor veya uzman tavsiyesi değildir, altını çizerek söylüyorum. belki uzun vadede belime daha çok zarar verecek bir şey yapıyorumdur, bilemem. ama ani hareketlerden ve fazla efor sarf etmekten, beli rahatsız etmeyecek şekilde toplu sporlarla uğraşmak bana çok iyi geldi.
  • der meister  (10.06.18 15:08:59)
Geçmiş olsun. Neredeyse 10 yıl olacak fıtık olalı. L2-L3 galiba, kuyruk sokumuna yakında bende, üç tane. Koşu ve basket yapardım, onlar bitti. Bir sene kadar yüzdüm. Zaten hep yüzme öneriliyor. Yüzme yapılabilir.
Benim için şu an önemli olan ameliyat olma evresine gelmemek. En azından yürüyebiliyorum diyorum kendime. Şu an iki hafta süren bir ataktan daha yeni kurtuldum, ara ara oluyor ne kadar dikkat etseniz de. Size tavsiyem iyi hissedip kendi kafanıza göre spora yeniden başlamamanız. Bana bazen oluyor, yürüyüş yaparken koşanlara imreniyorum, bir iki deniyorum ama sonra bir yerden çıkıyor. Spor konusunda herşeyi mutlaka iyi bir doktor gözetiminde yapın.

  • puc  (10.06.18 15:58:42 ~ 15:59:36)
Bel fıtığı olup ağırlık çalışmalarını aksatmadan sürdüren biri olarak, konu hakkında aşırı bilgili ve bilinçli olmayan birinin yürüyüş dışında bir spora yönelmesini yanlış bulurum.
Doktor kontrolünde anca.

İlave: Yüzme güzel bir seçenek
@xu +1
  • oguz altun  (10.06.18 16:06:20 ~ 19:59:50)
sıçramak bele zarar verdiğinden kesinlikle basketbol oynama. yüzme ve bel egzersizleri yapmalısın.

  • xu  (10.06.18 18:38:36)