ülser ve gastritle mücadele

siz ne yaptıktan sonra "oh be, sonunda kurtuldum" diyebildiniz. veya diyebildiniz mi?

bu, bir hastaneden aldığınız tedavi de olabilir.
uyguladığınız bir diyet de olabilir farketmez.

ne yaptıktan sonra kurtuldunuz?

son dönemde felaket mide yanmaları ve ağrıları çekiyorum. özellikle bugün 1 tablet gaviscon içmeme rağmen tekrar tekrar nüksediyor ve çıldırmak üzereyim.

daha önce endoskopi deneyimi yaşadığım için de ölümüne korkuyorum. belki de bu haftaiçi gitmem gerekiyordur artık, onu da bilemiyorum.

ama ülserden tamamen kurtulmanın bir yolu var mı?
yoksa o yara bir kere açıldıktan sonra bir ömür bizimle mi?

Tablet hikaye onu baştan söyleyeyim. Eğer geçici çözğm arıyorsan ilacın “lansor”.
Kalıcı tedavi arıyorsan benim gibi gastroenteolojiye gidiyorsun, endoskopi yapıp parça alıyorlar. Ülsere neden olan bir bakteri var o pozitifse ki bu rahatsızlıklar pozitif olduğunu gösteriyor, kombine bir antibiyotik tedavisi ile kökten çözülüyor.

  • goodman  (09.06.18 22:01:14)
bakteri gittikten sonra yara zaman içerisinde kapanıyor mu?
yoksa bu bakteri mide asidinin çok fazlalaşmasına mı sebep oluyor?

  • tchuck  (09.06.18 22:02:33)
Bu bakteri mide asinin fazlalaşmasına sebep olup yarayı azdırdığı için tedavi ile bakteri yok edilip yarada iyileşiyor. Normalde soğan yesem o gün benim için felaket olurdu şu an ne yersem yiyim bir problem olmuyor boşuna korkmuşum yıllarca diyorum. Ayrıca endoskopinin korkacak bir tarafı yok ben uyuşturulmadan yapılmasını talep ettim 5 dakika sürüyor sadece.

  • goodman  (09.06.18 22:10:24)
goodman'in dediği bakterinin adı helikobakter pilori. Yalnız ülser ve gastritin tek sebebi bu değil, olabilir de olmayabilir de. Stres, anksiyete büyük bir sebep. Bende ondan oldu mesela, Antepsin + Prozac ile kurtuldum. Endoskopiyi baygın hâlde yaptırabilirsin.

  • i was made for you  (09.06.18 22:28:02 ~ 22:28:48)
Az stres
Iyi uyku
Beslenmeye azami dikkat etmek
  • market_arabasıyla_terör_estiren_trafik_canava  (09.06.18 23:24:50)
o bakteri sen ne yaparsan yap, bir süre sonra tekrar bulaşacak. zaten toplumun oldukça yüksek bir miktarında pozitif ama bazılarında bu oran daha da yüksek ki tedavi onlara yapılıyor. genelde bir mide koruyucu banko oluyor.

ancak yıllar boyu bu hastalıklarla boğuşmuş biri olarak diyebilirim ki bu işin sırrı beslenme (uyku ve stres gibi faktörlerin normal olduğunu kabul ediyorum). bu hem gelene hem özele inen bir konu. örneğin, baharatlı yememelisiniz, bu geneldir. ancak özelde (mesela bende) nişasta bazılı her şey mahvediyor midemi. alkol birçok hastada olumsuz bir durum oluştururken ben de etkilemiyor. ve çiğneme sayısını artırmalısın.
  • giovanne  (10.06.18 00:27:52)
doktora danışıp helipak kullanabilirsiniz. bunun yanında tedaviye ek, yüksek yastık, sağ tarafa yatış, yatmadan 3 saat önce yeme içmeyi kesmek, baharat ve asitten kaçınmak gerekir.

  • ben hastayim  (10.06.18 13:48:32)
hocam, ülserin sebebi neymiş onu söylediler mi? düzensiz beslenme mi? bakteri mi? yoksa stres mi? onu öğrenin. muhtemelen strestir, onun için de psikiyatriye gitmenizi öneririm. kusma ve ağrılarım büyük oranda böyle azaldı. ara ara artsa da eskisi gibi hep ağrımıyor.

  • bunaldım a dostlar  (10.06.18 15:29:34)