köyde ev ve foseptik olayı

foseptik çukur yerine tank kullanalım dedik sızdırıp tabiata zarar vermesin diye de, 3 kişilik aile 3 ton gibi düşünün dediler ama her ay vidanjor çagırıp çektirmek lazımmış, köydekilere sordum baya da b.k kokusu çıkyormuş bu işlemden, e eve uzakta olmaz wc ev içinde eve gircek her seferinde koku.

bu olaylar illa böyle mi olmalı? en azından azaltamazmıyız bu durumu?

  • qobel  (04.06.18 03:36:35)
dostum sağol da bu gönderdiklerini foseptik masterı yapmak isteyenler okur heralde:)
bizim burda yazma amacımız, 'bizde vardı aynı sorun şunu yaptık gibi birer ikişer cümlelik yorumlar

  • hopp  (04.06.18 03:42:08)
çocukken oturduğumuz apartmanda kanalizasyon sistemi yoktu, yere çukur kazıp, bildiğin betondan büyükçe bir tank yapmışlardı(tank yer altında kalıyor bayağı, kapak kısmı biraz yüksek ve yer ile aynı seviyede kapağı), yılda ortalama 2 defa vidanjör gelip çekiyordu.(10 daireli apartman)

üstünde kapağı olduğu için ve yerin altında olduğu için bu çekme işlemi yapılmadığı zamanlar herhangi bir koku olmuyordu.

yani çelik tank masrafı yapana kadar , onun 4 5 katı büyük yer altına yapılmış beton bir tank bence daha mantıklı.

elbet beton olduğu için sıvıları sızdıracaktır ama çok büyük bir zarar vereceğini zannetmem.

ayrıca her ay çektirmek falan oldukça sıkıntılı bunu en azından 6 ayda bire düşürmek lazım. hem masraf azılır hem koku türevi şeyler.

i.hizliresim.com

ayrıca yer altında olduğu için yerçekimiyle atıklar gidecek, bunu hemen ev yanına yapmak zorunda da değilsin, uzak bi yere de yapılabilir. hesabını kitabını mühendisler yapar.
  • Photographer  (04.06.18 08:27:56 ~ 08:41:39)
köyde dört mevsim kalacak mısınız? Yoksa sadece yazdan yaza mı? Tank/depo vb. masrafı yapmanıza gerek yok. Toprak gayet güzel emer..

  • silah taciri  (04.06.18 10:30:52)
Öncelikle o köye gelecek vidanjör var mı, onu öğrenin. Muhtemelen yoktur. Belediyenin vidanjörü tek seçenekse, gelmez. Aklınızda bulunsun.

Derin bir çukur, olmadı kuyu açtırırsanız hiçbir sıkıntı olmadan konuyu çözersiniz. Üzerine bir kapak ayarladınız mı, tamamdır. Yıllar içinde o çukur dolar, siz de kepçe ile tekrar açarsınız, hepsi bu.

Tank olayı epey zor, hiç girmeyin derim.
  • babilbaligi  (04.06.18 10:56:05)
biizm yazlıkta da kanalizasyon yoktu. vidanjör gelip çekerdi, yani o sırada bir koku oluyor ds çok da sorun değil. vidanjör gelecek mi, gelecek ise ne kadars gelecek en önemli sorun bende. 500 tl alırsa vidanjör her ay o kadar para sırf buna mı vereceksiniz

  • oscar  (04.06.18 12:14:51)
hocam belediyeye sorun bu problemle karşılaşan ilk siz değilsinizdir.

ama bunun bir hesabı var. kuyu hacmi / (evde yaşayan kişi sayısı x günlük katı atık miktarı sıvı atık miktarı)vs.

bizim oralarda toprağı çukur yapıp, ölene kadar devam.

burda işte düşünmemiz gereken çevreye olan zarar. bunun içine deterjanlı su da gelecek. normal su da.

koku gelme olayı olmaz. kuyuya bağlanan boruya çekvalf koyarsınız. kuyunun da dış kapağına naylon serip hava çıkışını engellersiniz.
  • qobel  (04.06.18 12:20:28 ~ 12:21:24)
hayvan gübresi (bir çoğu) doğaya faydalıdır, tabiata en zararlı patojenleri içeren 3 şey var; 1. insan dışkısı 2. köpek dışkısı 3. kedi dışkısı

idrar için aynı şeyi söylemiyorum dışkı için, bu sene bunun eğitimini aldık. bunun için kuru kompost wc kullanıyor bir sürü insan @üğpoıuy

çelik değil aslında plastik tank düşündük ama acaba senin dediğin gibi kazılsa daha mı az masraflı olur , bunu bir araştırıcam teşekkürler resim içinde @Photographer

dediğim gibi zarar vermek istemiyorum, hele direk kuyu yaparsak taban suyuna karışır bir yerlerden su yüzeyine çıkar çoluk çocuk içer al sana hastalık. @silah taciri @babilbaligi

@oscar vidanjor 500 tl olur mu köy yerinde, adamın tepesine pislerler:d

@qobel çekvalf ne imiş araştırıyorum hemen

hepinize çok teşekkürler
  • hopp  (04.06.18 19:49:17 ~ 19:51:02)
hocam olayı çözerseniz burada da güncelleme yapar mısınız? bizimkiler de aynı durumda şu an da.

  • yuto  (05.06.18 00:11:15)
tabi ki, araştırıyorum hala @yuto

  • hopp  (05.06.18 19:19:47)
Biopipe diye şirket var. Hemde Türk şirketi. Evin atık su tesisatına ekleyeceğiniz bir boru hiç bir kimyasal kullanmadan, atık suyu bahçe sulama suyuna çeviriyor, kurulum maliyeti de çok yüksek değil. Bir görüşün isterseniz, ulaşamazsanız haber verin yardımcı olayım.

biopipe.co
  • talasas  (07.12.18 00:05:35)
bir kişiden daha duydum ama sözlükte de yazmışlar dönmüyolarmış
kurulum maliyetinin aşağı yukarı tutarını biliyor musunuz?

  • hopp  (07.12.18 00:19:44)