Latte icin evde sutu yogunlastirmak

Merhaba,

O sicak buharla sutu kopurten aletten olmadikca istedigim gibi olmayacak biliyorum ama yine de sorayim istedim.

Simdi ben evde once bir kavanozun ya da kapakli bir kabin icinde sutu calkaliyorum epey. Actigimda ustunde kopuk oluyor ama o kopuk cok sonuk oluyor. Sonra mikrodalgada isitiyorum onu. Dibinde cok az sicak suyla granul kahveyi :( cozduruyorum kahve bardaginda. Sonra sutu aktariyorum ama sutun kivami su gibi. Ben boyle yogun yogun olsun istiyorum, hic mi yolu yok?

Tesekkurler.

süt köpütücü aletler var, pilli: urun.gittigidiyor.com

ya da french press varsa, sütü ona koyup filtreyi hızlı hızlı bastırıp çekerek de köpürtebilirsin. ben öyle yapıyorum, eğer varsa dene bir.
  • 111111  (29.05.18 17:55:33)
kopurtme islemini isitilmis sutte yapin (kaynar olmayan). ister kavanoz isterse kopurtme cubugu fark etmez. sut markasina gore sonuc degisebiliyor. ben yarim yagli sutlerin daha iyi kopurdugu kanisindayim.

  • lifeframe  (29.05.18 18:09:23)
ısıtılmış sütü french press'e koyuyosun akabinden üstten bastığımız kısım sütü üstten alıp en alta götürecek şekilde 10-15 defa normal hızda yukarı aşağı yapıyoruz, üstte büyük baloncuklar başlıyor ve süt içine havayı hapsediyor daha sonra sütün en üst tabakasını geçmeyecek şekilde yavaş şekilde aşağı yukarı yapıyosun ama bu sefer sütü üstten almıyosun köpüğü kaçar, baskı yapan yuvarlak kısım sütün üstünden yukarı çıkmayacak ikinci aşamada sadece sütün içinde aşağı yukarı yapması lazım bu şekilde de 15-20 yukarı aşağıda süt istediğin kıvama gelecek daha sonra yavaşça sütün üst tarafına doğru çekip demir aparatı alıyoruz ve bardağıyla kahveye döküyoruz, dökerken önce kahve bardağını kenarından yavaşça ortaya doğru akışkan yoğun sütü döküp sona kalan daha yoğun kısmı da ortadan yana doğru dökeren kapuçinoyu içmeye hazır hale getiriyoruz.

  • zebragibi  (29.05.18 18:21:21 ~ 18:21:35)