Doların Durumu hk.

Az miktar birikmiş paramın saatler içinde eriyişini görmekten gına geldi. Bir yandan doların artışı nasıl olsa durmayacak, zararın neresinden dönersem kardır diyerek dolar almayı düşünüyorum fakat malum önümüz seçim. Erdoğan için hayati önem taşıyan bu süreçte dolar kuru en büyük düşmanı haline geldi ve düşürmek için merkez bankasına bir hamle yaptırabileceği geliyor aklıma.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Seçime kadar beklemeli mi yoksa seçimden sonra dolar 5 TL olduğunda başını taşlara mı vurmalı?

seçim kabaca 1 ay sonra. merkez bankası da zaten çok bir şey yapamıyor. 2-3 gün durup sonra tekrar yükselir dolar.

onu da geçtim, 30 küsür yaşımdayım. hayatım boyunca doların düştüğünü görmedim.
  • washe  (16.05.18 22:17:34)
Ben de hep temkinli düşünüyordum. Bu sefer yeter dedim maaşımı, hesaptaki parayı euro yaptım. Gerekirse satıp kullanıyorum. Daha şimdiden 300 liradan fazla kar yaptım. Bundan sonra 100 liradan fazla tl tutmam.

  • catch the arrow  (16.05.18 22:54:10)
Otuz yaşında değilim ama ben gördüm doların düştüğünü.

www.hurriyet.com.tr
ekonomi.haber7.com
www.gazetevatan.com

O zamanlar 200 dolarım vardı, 1.50'yken almıştım sonra düşmeye başladı da üzülmüştüm, hey gidi günler.
  • i was made for you  (16.05.18 23:06:07 ~ 23:08:02)
Kura müdahale yapacak merkez bankası. Şu anda beklenen tek şey halkbank belirsizliğinin sonuçlanması. Aşağı yukarı 300 puanlık bir faiz arttırımı beklentisi var. Eğer bu hareketi yapar, halkbanka çıkabilecek bir cezadan sonra dolar kaybettiğini geri alırsa eğer, bu defa benzer bir hamleyi ikinci kez yapması gerekecek. İki defa böyle büyük artış yapmak da haliyle istenen bir şey olmadığı için o konunun sonuçlanması bekleniyor.
Bugün de "gerekli adımlar atılacak" diye bir açıklama yaptılar zaten.

Ha nedir bu müdahalelerle falan doları muhteşem seviyelere çekerler mi kalıcı olarak? Şahsen ben hiç zannetmiyorum. Şu son iki üç günde yabancı yatırımcıyı ülkemize çekelim derken bilakis resmen elimizle ittirmiş olduk. İngilterede yapılan açıklamalardan sonra ne seçimler, ne halkbank konusu falan hiçbirinin sonucunda dolara kalıcı bir çözüm gelmeyecek gibi düşünüyorum ben.
  • cay koy geliyorum  (16.05.18 23:20:59)
merkez bankasinin kura ciddi mudehale yapacak bir kursunu yok, bitti. halkbank muhabbetini bekleme falan sadece spekulatif ataklar icin gecerli olacak bir sey, su anda turk lirasina olan sey spekulatif bir atak degil. yani halkbank meselesi ne olursa olsun, MB hem su anki durumu hem de halkbank meselesinin verecegi zarari toplam olarak kompanse edecek bir sey yapmak zorunda, bunu bir kerede de yapabilir iki kerede de yapabilir eger gucu varsa. su anda sadece gecerliligi supheli bir sozle yonlendirme gucu var ama kredibilitesini bu konuda hizla kaybediyor. yakinda o da islemeyecek. ciddi bir faiz hamlesi de hele ki secimden once gelemez, gelse de politik belirsizligi arttirir ve beklenen etkiyi veremez.

ekonomi kurmaylari kurun serbest float etmesi gerektigini bilecek kadar akli basindalar neyse ki. ama halka baska bir mesaj vermek gerekiyor cunku halk gercekleri kabullenebilecek kadar olgun degil bu konularda.
  • robokot  (16.05.18 23:26:46 ~ 23:28:33)
Ne yaptı merkez bankası da kurşunu bitti? 75 puanlık faiz artışı mıydı tek kurşunu?

  • cay koy geliyorum  (16.05.18 23:32:35)
>Ne yaptı merkez bankası da kurşunu bitti? 75 puanlık faiz artışı mıydı tek kurşunu?

merkez bankasinin cephanesinde "ciddi faiz arttirip kuru dusurmek" gibi bir kursun yok, o yuzden bitti. turkiye ve akp butun kartlarini araliksiz buyume uzerine kurdu. butun sozler bunun uzerine verildi, halk butun planlari bunun uzerine yapti, ve mevcut (2014 oncesi diyelim) ekonomik bolluga alisti. bugun kuru faizle dengelemek demek buyumeyi durdurmak demek. emlak balonunu patlatmak demek. turk milleti iktidarda isterse isa mesih olsun boyle kemer sıktıranı affetmez, o yuzden sonuna kadar denemekten baska sanslari yok bastakilerin. faiz ile kuru dengelemek, onlarin gozunde cok ufak bir problem icin kurduklari imparatorlugu yikmak demek. hukumet kurdan cok rahatsiz degil, cari acik gibi cok onemli bir problemimize de buyuk faydasi var zayif liranin. bunu sadece halkin cok ses cikarabilen ama sayica oyveren oraninca az bir kismi cok ciddi bir sekilde onemsiyor ama halk kuru dengelemek icin yapilacak faizle ilgili ciddi bir oynamanin nasil sonuclari olacagini bu kadar direk olarak bilmiyor - kur kadar acik bir parametre degil gozlerinde. o yuzden devlet tencerede tas toprak kaynatan anneanne gibi gittigi yere kadar "yapacaz edecez" demek zorunda cok da fazla bir sey yapmadan. kurun serbest oynamasi diger dengeler icin gerekli yani. devlet de bunu biliyor ama halka anlatamaz. zayif lira lazim diyemez. yeni iphonelar vs. almayivereceksiniz artik diyemez. o yuzden esip gurluyormus gibi gozukmek zorundalar. normal ustu enflasyon da araliksiz buyumenin beklenen bir etkisi, yukselen kur da bu enflasyonda gerekli rolunu oynuyor.

yoksa "gereken yapacagiz" lafini USDTRY 2.8 zamanlarindan beri her 10 kurus artista senelerdir dinliyoruz. gereken yapiliyor zaten. onlarin gozunde gereken zayif lira. tayyip erdogan "ben dusuk faiz istiyorum faizlerin dusmesini istiyorum" derken "zayif lira istiyorum" diyor, bu kadar acik diyemiyor sadece.
  • robokot  (16.05.18 23:55:12 ~ 17.05.18 00:00:21)
seçimin 2. turuna kadar dolar düşmez, 2. turdan sonra sakinler

  • yakuza123  (17.05.18 00:03:01)
al ve secime kadar bekle, secim gunu sat yarisini ya da %75'ini. dusunce tekrar elirsin. yukselince de elindeki eski parani bu sure zarfi boyunca degerlenmis olur.

  • tomcruise  (17.05.18 00:08:56)