sabah kahvaltısı yapmak istemiyorum

günün en önemli öğünü ama ben atlıyorum hep. çünkü uyanır uyanmaz hiç iştahım olmuyor. bir saate yakın zaman sonra ancak açılıyorum. o arada kahve-sigara tabi.

siz uyanır uyanmaz sofraya oturanlardan mısınız?
nasıl alıştırdınız kendinizi?

sabah erken kalkıyorum pek yeme isteği olmuyor ancak yemezsemde enerjim olmuyor,
zeytinli açma çay yapıp geçiştiriyorum 2-3 saat sonra kavurmalı tost yiyorum. öğlene kadar rahat gidiyor. Öğlen yemeği yemeyip akşama doğru yiyorum ve günü kapatıyorum.

  • basond  (26.04.18 12:57:07)
Uyanir uyanmaz yiyemem, zaten sabah ac karna ilac alip bir sey yemeden once yarim saat filan beklemem gerekiyor her gun. Uyanir uyanmaz yememek isime geliyor yani.

Ama degisiyor mesela sabah 5te uyanip ise gitmem gerekiyorsa saat 8e kadar filan yiyemem. Saat 9da kalkmam lazimsa 9.30da yiyebilecek duruma gelirim ama.
  • kuehles blondes  (26.04.18 13:08:35)
seni suraya alalim. (bkz: intermittent fasting)

  • baldur2  (26.04.18 13:08:57)
hafta ici oglen yemegi saatine kadar sadece iki sutlu kahve icerim. biri simit vs. aldiysa yerim ama yoksa da aramam. hafif acken daha mutluyum. yemek rahatsiz ediyor.

  • jimicik  (26.04.18 13:23:16)
benim beslenme düzenim kötü aslında.

sabah kahvaltısı olmadığı için, öğlende belki simit falan alıyorum. bazen hiç yemeden eve geliyorum. sonra akşam yemeğini tıka basa yiyorum. sonra bir uyku bastırıyor, o mideyle yatağa gidiyorum. yemeklerin eriyecek fırsatı yok tabi göbeğe dönüştü hepsi.

o yüzden kahvaltı yapayım da akşam o kadar acıkmam diye düşünüyorum.
  • cemiyetin ünlü siması  (26.04.18 14:02:46)
sabah kalkar kalkmaz başına oturulan kahvaltı günün en önemli öğünü değil. Bir de reçelle balla beyaz ekmekle dolu bir şey ise olmasın daha iyi.

lakin günün ilk öğünü gün boyu yeterli enerjiyi sağlayabilmek için önemli. sabah kalkar kalkmaz kahvaltı yapmak zorunda değilsin öğlen de ilk öğününü yiyebilirsin.

şahsen ben ilk öğünümü 12 civarı yiyorum sabah kalkmama rağmen.. daha doğrusu IF e göre fasting periodunun bitişine göre yiyorum o da belli bir düzene oturuyor zaten bir süre sonra. Özellikle kilo verme yağ yakma gibi isteklerin varsa sabah yemek yememen ve üzerine biraz da hareketlilik daha da işine gelecektir.

Dolayısıyla @baldur kardeşimiz +1 diyorum IF bir sihirli değnek değil ama doyurucu besin değeri yüksek şeylerle birlikte kombine edildiğinde gerçekten insana hiç olmadığı kadar "iştah kontrolü" sağlıyor. Bu da her türlü insanın işine kolayına geliyor tavsiye ederim.
  • AlsterWasser  (26.04.18 14:04:21 ~ 14:05:17)
herkesin metabolizması ayrı.
ihtiyaç hissetmiyorsan zorlamaya gerek yok bence.

  • herhaltibiliyoring  (26.04.18 14:14:22)
Gözümü açtığım gibi masaya oturabilme potansiyeline sahibim. İsterse sabah saat 5’te kalkmış olayım. Ama tatil günlerinde biraz keyif yapıp öyle oturuyorum, hemen oturmuyorum.
Ben mecburiyetten alıştım. Yemediğim zaman başım dönüyor çok bitkin oluyorum. Zaten çöp gibi bir şeyim yemediğimde daha çok kilo kaybediyorum. Dolayısıyla zorunluluktan gelişti bende bu alışkanlık.

  • i m cool with that  (26.04.18 14:22:31 ~ 14:49:29)
Aksam 8'den sonra hicbir sey yemezsen sabaha acikmis oluyorsun. Ama yine de yataktan sofraya oturulmuyor, bu yuzden once banyoya gidip ya bir dus, dis fircalama vs. ondan sonra da yarim bardak limonlu su derken acikmaya baslarsin. Tabi bunlari yaparken camlari da sonuna kadar ac, kisin bile.

  • dougsampson  (26.04.18 14:48:26)
Yapma bence zaten. (bkz: intermittent fasting)

Dünyada en güvendiğim metod.
  • selamun aleykum kitty  (26.04.18 15:18:13)
ben de yazayım
en önemli öğün falan değil
IF e bak (yukarıda baldur demiş) uzun süredir bu düzenle besleniyorum, çok rahat ve muhteşem bir şey.
  • kisa  (26.04.18 15:27:13)
kahvaltıda ne yiyeceksin? Zeytin, peynir, domates, biber temelde değil mi?

akşamdan veya sabah bunlarla güzel bir sandviç yapıp (tercihen Marmarabirlik zeytin ezmesi ve süzme peynir ile) sabah iş yerine götürüyoruz. Çayımızı alıp löp löp yiyoruz.
  • legalize marijuana  (26.04.18 16:14:51)
Normalden erken kalkarsam kisa surede acikirim. Onun disinda 2 saat sonra acikiyorum anca. Normal kalkisim 7:20-30 civari.
Pazar gunleri ise acikma surem 0, yani direkt acikmis olarak uyanirim neredeyse. Kahvaltidan max 1 - 1.5 saat kadar sonra yine acikirim ve 2 saat sonra tekrar. Pazar gunleri boyle.

  • stavro  (26.04.18 16:50:01 ~ 16:51:38)
kahvaltının en önemli öğün olduğunun palavra olduğu anlaşılalı birkaç yıl oldu sanırım. etmek zorunda değilsiniz. sizin vücut hangisine alışkınsa ordan devam. illa kahvaltı etmeliyim modundan çıkın yeter.

  • naksidil  (26.04.18 17:18:42)