Efsane Festivaller mi Yok Artik Yoksa Ben mi Yaslandim?

2006'da rock am ring basligina yazdigim entry'i okurken line-up'a baktim ve disimdan sesli olarak "oha" dedim.

Simdiki line-up'lar mi bu kadar efsane degil yoksa ben mi yeni nesil sanatcilari tanimiyorum?

alternatif sahnede gotumuzle dinledigimiz arctic monkeys festivali sirtlayan isim olmus artik.

2006'daki rock-am ring:

metallica
guns n'roses
depeche mode
placebo
tool
franz ferdinand
jamiroquai
korn
morrissey
reamonn
bela b.
nelly furtado
deftones
sportfreunde stiller
pharrell
keane
turbonegro
bloodhound gang
the streets
richard ashcroft
david gray
kaiser chiefs
in flames
alice in chains
opeth
the editors

sen yaşlandığın için eskileri dinlemeye devam ediyorsun, yeni neslin efsanelerini kaçırıyorsun. nasıl ki bu listedeki grupların alternatif sahnede götle dinlendiği dönemler varsa şimdikilerin de ileride efsane olma durumu var.

nelly furtado'yu lisede çok dinlerdim mesela ama günümüz rihanna'sı daha iyi bir pop r&b'cisi, ya da en azından "en az onun kadar iyi" diyleim. şimdi ilgilenmiyoruz ama muhtemelen kendisi madonna kadar büyük bir popstar olarak anılacak müzik tarihinde.
  • Bruce  (17.04.18 12:24:09 ~ 12:24:29)
Kabul etmesek istemesek bile metal muzik oldu kanka. Sanki her sey olmus gibi her sey twitter ve instagramdan ibaret gibi

  • baldur2  (17.04.18 13:03:48)
Cok dinledigim hakim oldugun bi tarz degil acikcasi ama kadroya bakinca heybetini anlayabiliyorum en azindan :)

Elektronige kaydi olay sanki. Oyle olsun bakalim :))
  • brkylmz  (17.04.18 15:02:04)
Sözlükte geçen gündeme geldi zaten konu. Duyuruda gündem konuları illaki soruluyor, bu da öyle mi bilmiyorum. Genel olarak insanların tek tipe dönüştürülmesi yatıyordu bunun altında. Müzik, yemek, kahve, kıyafet makyaj vb. Herkesin güzellik anlayışını bile tek tipe çekiyorlar. Cep telefonu diye taşıdığımız şey reklam aletine dönüşmüş. Reklam nefretimden tv izlemeyi bırakmış adamım ben 15 sene oldu. Ama instagramda 5 postta bi saçma reklam görmeye alıştım. Çoğunu şikayet ediyorum gerçi.

  • hasmetizm 2046  (17.04.18 16:13:47)
@hasmetizm

yok hocam dedigim gibi eski entry'leri karistirirkenn denk geldim. konunun linki varsa oraya da bakayim. eski festivaller diye arattim bise cikmadi.

ama dedigin konuya katiliyorum. sanallasma rahatsiz edici boyutta. muzige de yansiyor illa ki.
  • brkylmz  (17.04.18 16:18:53 ~ 16:19:23)
hasmete katiliyorum, sanki ne yeni album cikiyor, ne yeni konser veriliyor, herkes sanki ayni seyi yapiyor, kulturel tektiplesme tarihte gorulmemis kadar yuksek oranda.

  • baldur2  (17.04.18 16:23:43 ~ 16:24:00)
Kesinlikle efsane festivaller yok. TR'de yok yani. Metal muzik ozelinde soylemiyorum bunu da. Ki metal dinlemeyi biraktim coktan zaten EDM'ciyim.
Yaslanma falan degil, TR'de festival, konser olayi bitti.

  • stavro  (17.04.18 17:11:45)
  • hasmetizm 2046  (18.04.18 17:46:59)
efsane kadrolar yurtdışı festivallerde var.
bkz. www.rockwerchter.be
Türkiye'de organizatör kalmadı. döviz malum. yabancı gurup getiremiyor kimse.
işte sadece psm gibi avm'lerde yapılıyor konserler...
  • merhum  (18.06.19 09:50:18)
Eskiden güzel festivallere ev sahipliği yapıyordu Türkiye. Bir Sonisphere vardı mesela, yıkıldı ortalık, yurt dışından yabancılar bile gelmişti festival için! Sonra terör olayları sebebiyle birçok grup/sanatçı konserlerini iptal etti ve festival kültürü de söndü haliyle.

Yeni yeni güzel gruplar gelmeye başladı konser vermeye ancak yine de o yakıp yıkan festivaller yok. Şimdi de ciddi kur farkı var. Böyle bir durumda organizatörler el atabilir mi iyi bir festivale, altından kalkabilir mi? Bilemedim.

Müzik tarzının yaşı yok bu arada. İnsan 7sinde dinlediği şeyi 70inde de dinlemiyordur herhalde.
  • arvuti  (18.06.19 09:58:27 ~ 10:02:19)
Yaslanmadin, efsane festivaller gercekten yok. Zaman gectikce populer gruplar eskir yerine yenileri gelir bu baska sey. Su an festavl isi TR'de sikinti, eskisi gibi saglam festivaller ve konserler olamiyor.

EDit: Yeni duyuru sanip cevap verdim ama daha once cevap vermisim ve benzer seyler soylemisim:)
  • stavro  (18.06.19 10:13:35 ~ 10:13:58)