[]

üniversiteyi bırakıp, yurtdışında devam etmek istiyorum

iyi bir üniversitenin mimarlık bölümünde okuyorum, okuduğum bölümü keşfettikçe daha çok sevdim ve şu an 2. sınıftayım, muhtemelen önümde +1 uzatma ile 3 yıl daha var.

vakit geçirdikçe bulunduğum yer beni mutsuz etmeye başladı, çevremdeki öğrenciler ve aldığım eğitim bir tatminsizlik oluşturmaya başladı. bu sebep ile üniversiteyi bu yıl sonunda bırakıp, mimarlık eğitimime viyana teknik üniversitesi'nde devam etmek istiyorum.

şu sıralar karar vermek için zamanım azaldığından, duygularımı ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

son olarak ingilizcem iyi bir seviyede, almancam ise ingilizcem kadar iyi olmasa da belli bir altyapım var.
not: okul dili almanca.

edit: denklik olmadığından üniversiteye baştan başlayacağım.

 
git en azından sen kendini kurtar derim


  • acetaminophen  (16.04.18 19:31:07) 
@acetaminophen, oradaki eğitimimi tamamladıktan sonra türkiye'ye geri dönmek istiyorum, gidip orada kalmak gibi bir düşüncem yok. salt amacım sevdiğim ve okuduğum bölümün daha iyi bir eğitimini almak.


  • chess.is.my.life  (16.04.18 19:33:14) 
git ve en azından sen adam gibi eğitim al. : )


  • acetaminophen  (16.04.18 19:35:38) 
Viyana unide mimarligia denklik verilmiyodu en son. Bunu bil derim. Cogu dersini de saymayacaklar, neredeyse bastan basliyor gibi olursun.

Burada viyana teknikte mimarlik okuyan bi kullanici var, 1-2 gun icinde bana hatirlatirsan ona yazayim, baksin duyuruna. Bu ara pek musait degil.
  • kuehles blondes  (16.04.18 19:46:54) 
@chess

Denklik olayini yanlis anladin. Dersleri saydirmaktan bahsetmiyorum. Mezun oldugunda trde mimar sifatiyla calisabilmekten bahsediyorum.
Nasil ki yurtdisinda denkligi olmayan bir yerde tip okudugunda trde doktorluk yapamiyorsan bu da ayni sekilde.
Heyecanlandirmayim ama 1-2 sene once bu cok buyuk bir sorun oldu, mimarlar odasiyla filan baya tartisildi vs.
  • kuehles blondes  (16.04.18 19:54:27) 
erasmus gibi bir şeyle gidip kalan yılları orada okuyup oradan mezun olabilirsiniz.


  • gezegen olan pluton  (16.04.18 20:37:26) 
ailemde 3 mimar var, ikisi yurtdisi (almanya ve isvicre), biri ITU mezunu. Yurtdisi diyorum kesinlikle. Etrafindaki binalara bir bak, turkiye'de korelirsin.

obur taraftan, harbiden mimarlik yapmak gibi bir hayalin varsa ve yurtdisina cikabiliyorsan okumak icin, geri donmeden once uzun uzun dusun. mimarlik turkiye'de buyuk luks olarak gorulur, insanlar mimara para harcamak istemez. parasi olanlar da madem parasini ben veriyorum, ben ne dersem onu cizeceksin kafasinda malesef. turkiye dogru durust bir mimarin kafasindaki uygulayabilecegi bir ulke degil, malesef.
  • cooperr  (16.04.18 21:21:34 ~ 21:21:56) 
yurtdışında yüksek lisans yapabilirsin. görgün artar etiket metiket olur. onun haricinde türkiyede mimar olarak iyi para kazanmak için kendi işini yapıp etik dürüstlük gibi şeyleri toprağa gömmen lazım.


  • kveldulv  (16.04.18 21:50:48) 
ayrıca yurtdışında mimarlık avrupada falan iyi değil, arap ülkeleri türkiye rusya vb gibi inşaat işlerinin yoğun olduğu yerlerde iş yaparsın. avusturyada mimar olmak sana çok iyi bi hayat sağlamaz türkiyeye kıyasla.


  • kveldulv  (16.04.18 22:17:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.