[]

Battık mı?

Evet dostlar, kepenk kapatma noktasına geldik mi?
$ yaklaşık 4.1
€ yaklaşık 5


 
bir yetkili ağızdan 'türkiye'de ekonomik kriz var' cümlesini duymadığımız sürece kimse kriz olduğuna inanmayacak bu ülkede. bkz: 2001


  • himmet dayi  (09.04.18 14:26:38) 
başbakanın, cumhurbaşkanının önüne yazar kasa atmaya götü yiyen birisi çıkmadıkça batmadık..


  • silah taciri  (09.04.18 14:28:26) 
Bunlar hep oyun, Turkuye buyuyor. Koskoca havaalani falan yapiyolar gormuyonuz mu?


  • stavro  (09.04.18 14:33:12) 
Artık insanlar yavaş yavaş bir şeyler hissetmeye başladı. Bu önemli bir şey, çünkü "ehonomi çoh eyi" diyen tiplere rakamlarda bir şey anlatamazsın. Bu tiplerin anlamasının (akıllanması demiyorum, o çok başka bir süreç zira)tek yolu ciddi açlık çekmeleridir. O yola doğru da gidiyoruz. Bence çoktan patlaması gerekirdi; beklettikçe yarın g.tümüze girecek şemsiyenin ölçülerini büyütmüş oluyoruz sadece. Bu gecikmenin de çeşitli sebepleri var. Mesela, medya. Eskiden olsa memlekette ne oluyor ne bitiyor medya üzerinden öğrenebilirken bugün bu mümkün değil. Haliyle, o çoktan yaşanmış olması gereken patlama da yaşanamıyor, insanlar durumun farkına varamıyor. Ha, durumun farkına varmamaları, o durumun var olduğu gerçeğini değiştirmiyor, bunu anladıklarında çok geç olacak.

Battık mı? Fiilen kepenk kapatma noktasının başlangıcındayız diye düşünüyorum. Bundan sonra televizyonlarda görmesek bile çevremizde daha fazla kepenk kapatmış dükkan göreceğiz diye düşünüyorum.

Bu seferki bence de krizden öte, buhran gibi bir şey olabilir. İşte o kötü olur.
  • skooma  (09.04.18 14:56:54) 
2001 krizini de yaşayan biri varsa yorum yapabilir mi? ben 2001 de baya küçüktüm, aklım ermiyordu o yüzden kıyaslama yapamıyorum.

Durum 2001'deki gibi mi? Yoksa daha iyi veya daha kötü mü?

Halka yansımıyor ama daha kötü gibi kısa bir yorum gelecek muhtemelen ama o dönemlerde aklı yeten biri biraz daha ayrıntılı bir açıklama yapabilirse çok memnun olurum.

Soruya gelecek olursak;

Ben batmışız gibi hissetmiyorum ama yurtdışından alışveriş yaparken acayip moralim bozuluyor. Kendi kendime diyorum ki dolar iki yıl önceki gibi olsaydı şu kadar ucuza alacaktım bunu, dört yıl önceki gibi olsaydı ohoooo falan.

Bir de şu konu çok canımı sıkıyor, elin almanı (en çok da alamancısı), ingilizi geldiğinde ülkemize parası 5-6 kat artıyor yahu.

Geçen ingiltereden 6 sterline enfiye aldım, 30 lira tuttu :)
  • Fusha  (09.04.18 15:03:12) 
aslında ülkenin zeki, vizyonlu ve işinin ehli kişiler tarafından iyi niyetle yönetildiğine, canla başla çalışıldığına inanıyor olsak, ekonomik dar boğaz ve diğer olumsuzluklar sineye çekilir, halk olarak beraber atlatmaya çalışırız bu günleri.

gerçekten güvenmek isterdim başımızdakilere ama malesef devlet adamlığını bile göremiyorum %90'ında.

soruya cevap olarak, bu ülkeye istenilse de kepenk kapattırılamaz :) belki norveç filan olmayacağız, ama hiçbir zaman da yiyecek ekmeğe muhtaç hale gelmeyeceğiz.
  • ssiradanbirigibi  (09.04.18 15:03:23 ~ 15:07:26) 
@Fusha
2001 den en büyük farkımız artık teminat gösterip borç alabileceğimiz bir kaynak yok. sıcak parayı olduğu gibi vasıfsız inşaat işlerine göm, özelleştirmeler ile gelen sıcak parayı eşe dosta dağıt, anlamsız kamusal harcamalar yap, sonra da gel ekonomi iyi de.

2001 den farkımız, o dönem yazar kasa adamı herkes hatırlar, bu yıl kendini yakan adamı kaç kişi gördü ya da hatırlıyor?
  • angelofdeath  (09.04.18 15:22:03) 
sadece ekonomiyi 2001 ile kıyaslayamayacağım. çünkü dönemin medyasında bu kadar baskı yoktu. angelofdeath'in söylediği gibi o dönem yazar kasa atan adam her yerde bir numaralı gündem haline gelmişken, şimdilerde krizden şikayet eden adamlar ya iplenmiyor ya da 'darbeci muhalif, fetöcü' gibi görülüyor.

ekonomik olarak bakarsak, yukarıda da dediğim gibi halk nezdinde henüz kriz patlamadığı için biz daha kötü değil gibi görüyor olabiliriz. bence daha kötü olmasının sebebi, 2001 krizindeki gibi bir kök neden olmaması. yani biz yavaş yavaş bu boka batıyoruz. o yüzden çıkmamız daha zor olacak.

2001'deki krizi çoğu kişi "anaysa kitapçığı fırlatma" olarak bilse de krizin asıl nedeni 99 depremiydi. o dönem ekonomi zordaydı zaten. deprem olunca bildiğin tepe taklak oluverdi. biz sadece krizi Mart 2001'de "evet ekonomik kriz var" dendiğinde ekonomik krize girdik gibi düşünüyoruz. tabii bu söylemden sonra doların 3 günde 2 katına çıkması da bu düşünceye sebep oluyor.
  • himmet dayi  (09.04.18 16:37:22) 
bunun için binali'nin erdoğan'la bozuşup şuna şu kadar zam geldi, buna bu kadar zam geldi, maaşları ödeyemiyoruz. rte'nin politikaları bizi krize sürüklüyor demesi lazım.
ben yazarken ütopya geldi.

  • rhan  (09.04.18 18:43:25) 
dolar 4 lira, çünkü rabia. euro 5 lira, çünkü dünya 5'ten büyük. ölemiyoruz, çünkü ohal. allah büyük.


  • e haliyle  (09.04.18 20:20:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.