[]

iPhone Swap Ne demek?

Merhaba,
iphone 7 telefonumu servise vermistim. arka kamerasinin icinde 2 siyah nokta vardi. Bunun yerine servisten bana yeni telefon vereceklermis, oyle dedi musteri temsilcisi.
Hic kullanilmamis sifir bir cihaz oldugu konusunda cok emin. Bazi arkadaslar dogru derken bazilari hayir onlar servise gelen "sifirlanmis" cihazlar diyor.
Nedir bunun asli astari?

 
Bilemiyorsun. Redditte falan da çok döndü bunun tartışması. Sana verecekleri telefon tamamen sıfır da olabilir ya da sıfırlanmış arızalı telefon da olabilir. Anlamak mümkün değil. Yabancı forumda dönen muhabbetlere bakılırsa telefon yeni çıktığı dönemde verilen cihazlar sıfır sonrasında sıfırlanmış oluyor. Yani iphone x için şu an verilenler büyğk ihtimalle sıdır. 7 ler falan sıfırlanmış olanlar


  • kompisko  (22.03.18 18:52:16) 
Ya benim arkadaşıma da güya sıfır verdiler ama açtığında hava durumu istanbul’un bilmem ne semti olarak ayarlanmıştı. Ben kıllansam da kendisi sıfır dedi. Üstelemedim.


  • cemallamec  (22.03.18 18:57:07) 
kullanımını etkileyen bir şey değil bu, hem yapacak bir şeyin yok hem de fabrikadan dumanı üstünde gelen cihazla arasında bir fark yok. ha sıfır parçalar birleştirilmiş, ha bir tanesi sonradan yine sıfır olarak takılmış. ikisinin de arıza yapma ihtimalleri neredeyse tamamen aynı olmasaydı apple böyle bir uygulamaya girişmezdi. fabrika çıkışı neyse öbürü de o, çok takılma.

tabii ki üzeri çizikli, hırpalanmış telefonlar için geçerli değil bu durum ancak o şekilde vermiyorlar. zaten sıfır veriyoruz diyorlarsa anla ki sıfırdan farkını anlayamayacaksındır.
  • Bruce  (22.03.18 18:57:22) 
kesin bilgi sıfır cihazdır.

ayrica apple arizali cihazi yenilemek ile ugrasmaz, politikasına aykiri, recycle için degerlendirebilir fakat arızalı cihazı tamir etmeye çalışmaz kesinlikle.

zaten bu cihazların maliyeti yüksek değil, $100 ı geçmiyor maliyeti, e niye pahalı diye düşünürsen eğer pahalı olmasının nedeni arkasındaki en büyük neden yazılım, senin ödediğin paranın büyük kısmı yazılımın geliştirilmesi için harcanıyor sonrasında satış ağı (Apple storelar, reklamlar, lojistik).

yani elinde tuttuğun telefonun malzemesi pahalı olmadıgı icin o telefonu tamir etmiyor, direkt yenisini veriyor. sen gidip yenisini almak istesen $650 fakat adama maliyeti belki $50.
  • purple rain  (22.03.18 20:34:41) 
Kesin bilgi diyene inanma. apple tamir ettiği cihazları satıyor bile tabi amerikada burada henüz yok.
Buyrun bakın ne demişler;
Apple Certified Redurbished
We test and certify all Apple refurbished products and include a 1-year warranty.
All refurbished iPhone models also include a brand new battery, new outer shell and a new white box.
Supply is limited and availability is guaranteed once we receive your full payment.
  • kompisko  (22.03.18 21:13:55) 
Tekrar merhaba, yanıtlar için teşekkürler.
Sabah genpa'ya uğrayıp aldım yeni telefonu. Normal mağazadan aldığımız zamanki kutunun içindeki gibi, önü ve arkası tek parça film kaplı. Daha önce kullanılmış olduğuna dair bir emare görmedim. Açınca direk kurulum ekranı geldi, kurdum iCloud hesabımı girdim kullanıyorum, sıkıntı yok şu an.
Yalnız şöyle birşey var, yeni cihazın imei'sini turkiye.gov.tr'den kontrol ettiğimde kayıtlı değil diye görünüyor. Genpa'yı arayıp sordum, endileşenmeyin, apple garantiden değişen bu cihazları kendi kayıt ettiriyor dedi. Birkaç ay sonra tekrar kontrol edeceğim. (Apple Türkiye'den almıştım ben.)
Böylelikle, en azından daha önce türkiyede servise verilip dış kasası yenilenen bir cihaz olmadığını anlamış olduk. Sıfırlanmış cihaz ise de baya iyi sıfırlamışlar, gerçekten bruce'un dediği gibi anlamak mümkün değil.

Aslında ben kendi sorunsuz cihazımın kamerasının temizlenip bana geri verilmesini tercih ediyordum en başta, çünkü yeni cihazda daha garip sorunlarla karşılaşma ihtimali çıkıyordu. Ama neyseki sorun yok.

Unutmadan, Cihazı genpa'da teslim alırken normalde 120 lira olan ama ben güzel bir abiye benzediğim için bana 60 lira olan "Apple onaylı" koruyucu cam takalım dediler ama ben istemedim. Aliexpresste 1-2 dolara satılan camlardan çokta farklı olduğunu düşünmüyorum.
  • battal gemalmaz  (23.03.18 09:24:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.