[]

Mülakat İletişimi Sorusu-- Tik Garantili :)

Selam,

Kendim için cevabı bilsem de, genel olarak ne düşünüldüğünü öğrenmek adına bir soru:

Aday olarak tüm kriterleri sağladığınız bir iş görüşmesinde, başlangıçtan itibaren karşı tarafta görüşme esnasında göz teması kurmama, siz özgeçmişinizi anlatırken başka şeylerle ilgilenme (telefonuna/ masaya bakma, SMS yanıtlama, burnuyla oynayacak duruma gelme?:) ya da İK tarafında kurumsal sayılmayacak bir tavır (negatif başlangıç, alaysı tavırlar ya da anlamsız dokundurma) gibi durumlarla karşılaştığınız oldu mu? Bu tarz durumlarda ne yaparsınız? (Karşı taraf işbirimi üst düzey yönetici ve şirket için niteliklerinizin iyi olduğuna dair belirteçler kullanılmış olsun. Şirket: Sektör öncüsü, büyük ölçekli kurumsal firma)

Teşekkürler şimdiden ;)

Dipnot. Bu duyuru gelen yanıtlara göre evrilebilecektir :)

 
Stres mulakati olmadigindan emin misin?


  • tosunpasa  (14.03.18 01:11:39) 
Ankarada benden birkaç yaş büyük soyismi fimanın adı ile aynı olan bir gk ile böyle bir görüşme başlangıcı geçirdim. -taaki masadaki kolonyasını ona hiçbirşeyi demeden alıp kullanana kadar. bana özgeçmişte olan birşeyi sorup ben yanıt vermeye başladığımda dinlemediğini farkettiğimde;( asistanı ile odaya girdiğimde arkasından bir dosya alıp içindeki evrakları imzalamaya başlamış ve kusura bakmayın bunları da yetiştirmem gerekiyor demişti saat 17:30'daydı görüşme) kolonyayı alıp kullandıktan sonra yüzünü bana çevirdi rahatsız olmuş bir ifade takınarak ''kullanabilirsiniz mahsuru yok'' demişti. Ne mahsuru olabilir ki, kolonya sonuçta dedim böyle bi' sessizlik oldu. yine aynı soruyu sorduğunda bu sefer anlatma gayreti yerine siz Cv'yi okudunuz mu diye sordum; ''o kadar çok cv okudum ki'' yanıtıyla beraber masanın altında duran benim cv mi çıkartıp yanımda okumaya başladı.

''anlaşılan maç devam edecek'' dedim, böyle sesli-sessiz karışık bir şekilde. İplemedi cevap vermedi, sonra firmasının yaptığı işleri anlattı sorum olup olmadığını sordu, sorum olmadığını söylediğimde ik'da sizinle görüşmek istiyor onu da çağıralım dedi. İk geldi; -ki hayatımda gördüğüm en heyecanlı ik'ya sahip firma bunlar. ik görüştünüz mü dedi, gk ''görüştük benim için bi' sıkıntı yok'' dedi lan şimdi olsa mesela ne sıkıntın olabilir ki zaten derdim ama o an ik'ya olan hörmetimden bunu es geçmişim. ik firmanın yönetim işleyişinden bahsetti, ücret konusuna geldik gk'nın odasındayız. gk ben çıkayım isterseniz diye sordu; hayatımda gördüğüm en iş bilmez gk'da bu firmadaydı. Kombo olmuşlar. ik yok yok Cv'de beklenen ücret belirtilmişti zaten dedi. Ve bizim işimiz çok acil yarın başlayabilir miyiz dediler.

Hayır dedim.

gerçi sonra pişman oldum, ama işin özelinde değil, keşke bir yerde başlasaymışım diye. bende böyle ilginç mülakatlar çok var, eğer hepsi iş girişi ile ilgili olmayacaksa gm'ye toplantı odası terkettirmişliğim vice ceo'yu kalp krizi eşiğine getirmişliğim bir başka gk'yı da bütün toplantı odasındakilere güldürmüşlüğüm var. Zaten benzer pozisyonlarda çalıştığım adamlarla bu tür restleşmelerim gırla. Zamanında anlatmıştım bunlar hep ''levent abi'' ekolünden geldiğim için diye. Aptala tahammül edemiyorum.Bak konuştukça aklıma geliyor bir kere de ortaklı bir firmada ortaklardan birisine laf sokmuştum yolunu şaşırmıştı, sanırım benim nirvanam buydu. Ama uslandım sayılır. Hayat işte, gerektiğinde dersi kendisi veriyor.

Ben bu tür platformlarda karakter ve tavrın birbirine karıştırılmaması gerektiğini çok net bir şekilde anlatırdım. Karakterim ve tavrım birbirinden ayrı 2 şey. karakterim gereği soğukkanlı, sakin, efendi olabilirim ama bunların tamamı benim tercihim, asla görevim değil. Eğer ters refleks alırsam tavrım gereği refleks sahibine çakmakta hiç tereddüt etmezdim. Mesela toplantı saatini belirleyen adamın verdiği saatte toplantıya dahil olmaması büyük saygısızlıktı benim gözümde, 10 dk bile beklemeden terketmişliğimin sayısı baya fazladır. yahut bir çalışanımın ''ehe ehe şimdi biz bunu'' demesi de saygısızlıktı, insanlar onlara gösterdiğimiz tevazu ve iyi niyeti herhangi bir ortamda aksine kullanmamalılar diyordum.

Ama hayat böyle bir yer değil, saçma sapan bir söz vardı ''bazı şeyler bazı şeylerin önüne geçer'' diye. Asıl olay bunu farketmemekteymiş, yani farketmemek çok daha iyi oluyormuş demek istiyorum. Hayat tattırmasın.
  • mete kudur  (14.03.18 01:21:18) 
gerçekten nitelikliyssem ve acil işe ihtiyacım yoksa açıkça söylerim, hareketleriniz saygı sınırlarının dışında, (stres mülakatı değilse) sizinle çalışmak istemiyorum biribirimizin vaktini harcamayalım diye.

ihtiyacım varsa salağa yatarım. çok da zorlanmam hani.
  • kitap terzisi  (14.03.18 01:22:01) 
Yanıtlarınız için teşekkürler.

@tosunpasa Stres mülakatı değil, belki "sabırtaşlığı" düzeyi ölçmece olabilir ancak :) Stres altında karar vermeyi gerektiren bir soruya henüz denk gelmedim genede bu tarz görüşmelerde çünkü.

@acemi Test konusuna değinen ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum :)

@mete kudur Detaylı yanıtınız için sağolun, özellikle son 2 paragraf iyi bir özet olmuş.

@kitap terzisi: Evet, benim de genel yaklaşımım bu ama bir eşikten sonra da çıkıp gitme taraftarıyım, ancak çoğunluğun dediği gibi genellikle de bu durumun da aşamanın bir parçası olduğunu düşünerek durum idare edilir. Ancak bir gün görüşmeyi kesip çıkıp gitmeyi deneyesim de yok değil :)
  • hana bi  (14.03.18 12:24:55 ~ 12:29:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.