[]

alaçatı ot festivali

kız arkadaşımla bu sene gitmeyi düşünüyoruz da geçen sene gidenler fikirlerini paylaşabilir mi, nasıldı, güzel mi, gitmeye görmeye değer miydi? bir de günü birlik ortalama kaç lirayla atlarım o günü? (ulaşım dahil değil, sadece orada harcanacak miktar)
 
Herkes çok balon ve abartılmış bir festival olduğunu söylüyor. Özellikle yerlileri. Urla Enginar Festivali'ni çok methediyor herkes. Hem daha domestik hem de festival duygusu daha yüksek olduğu için. Hem de amacına uygun.


 • ferhan  (14.03.18 00:34:09 ~ 00:50:45) 
Bu yıl Alaçatı ot festivalinin 9. , Urla enginar festivalinin 3.sü düzenlenecek. Yani sadece bu veriye bakarsak ot festivali daha köklü.

Ben 2015te gitmiştim, yani bana pek hitap eden bi festival değil ot sevmediğim için. Arkadaşlarla gidip alacatiyi ve çeşmeyi gezip gece de pinhani konserine katılıp geri dönmüştük ki pinhani de sevmem. Bence çok ilgili değilsen ot yemeklerine ya da alacatiya daha once gittiysen çok da gerekli değil, ama ilk kez gidiceksen gezersin fena olmaz
 • nundu  (14.03.18 00:40:23) 
2016'da gittim. izmir dışından çok gelen olduğundan çok kalabalık oluyor. festival duygusu yaşatan bir festival değil. birkaç farklı ot, farklı reçeller ve şaraplar almak istiyorsan git. çok abartılıyor bana göre.

yolu katmazsak, 2 kişi 2 öğüne 100 120 tl falan verebilirsiniz diye düşünüyorum. ot mot reçel alacaksanız 50-100 tl civarı birşey çıkar cebinden.
 • false pretension  (14.03.18 01:55:46) 
Alaçatı biraz pahalıdır. Yine de olsun cebinizde epey para. Limonata içmeden ve enginarlı pilav yemeden dönmeyin.


 • nihilanth  (14.03.18 03:12:44) 
Urla Enginar Festivali +

Ayrıca bilgi olarak; 24-25 Mart tarihlerinde Urla'da Mart 9'u ( baharı karşılama) Ot festivali de var.
 • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (14.03.18 07:49:16) 
ben gitmedim ama şirketten birkaç kız gitmişti geçen yıl. aklımda kalan çok kalabalıkmış. yollarda zor yürümüşler. öyle ahım şahım da değilmiş. bu yıl gitmeyecekler öyle söyleyeyim. :)


 • naksidil  (14.03.18 08:20:45) 
Geçen sene gittim, kesinlikle gitmeyin derim. Hareket edilemeyecek bir kalabalık var, öyle tezgah gezeyim, ot mot yemek bakayım falan imkansız orta kısımlarda. Alaçatı'nın diğer yerlerinde bile oturacak yer bulmak zor, dar sokaklarda bildiğin hac izdihamı oluyor.


 • whoosie  (14.03.18 08:41:54) 
Ege'de ot meraklısıysanız mekanınız Tire pazarı olmalı.Türkiye'nin en güzel ot pazarı olduğunu söyleyebilirim


 • turkuaz  (14.03.18 09:01:49) 
Gastronomi açısından bakacak olursak : Alaçatı Ot Festivali'nde ot ve otlara dair keşfedebilecekleriniz çok sınırlı. Sadece bir kaç küçük her yıl kendini tekrar eden etkinlik - söyleşi oluyor, onun dışında bir de meşhur denilen alaçatı pazarında fahiş fiyatlara satılan otlar. Onun dışında maalesef pek birşey yok. Kişisel görüşüm bu festivalin Alaçatı'da sezonu açmak dışında bir katkısı olmadığı. Ayrıca aşırı kalabalık oluyor. Harcayacağınız miktar çok değişken. Festivalde kermes gibi köylülerin vs. sattığı börek çörek yerseniz az, restoranlarda yemeyi tercih ederseniz daha çok harcarsınız. Ama işte 50- 200 bandı denilebilir.
Yukarıda da yazıldığı gibi eğer amacınız ot ve otların gastronomik etkileri ise gitmeniz gereken yerler çok başka.

Ayrıca Urla Enginar Festivalinden de bahsedecek olursak, çok daha etkili. Festivalin ilk yılında organizasyon ekibinden biri olarak, Alaçatı ot festivalinden kat be kat iyi olacağını söyleyebilirim. En azından her yıl onlarca şef, konuşmacı vs. katılarak enginar hakkında bir çok atölye yapıyor. Fiyatlar çok daha uygun. Yukarıda yazılanın aksine 3. yıl yapılıyor olması daha amatör olduğunu asla gstermez, çünkü gerçekten uluslararası standartlarda bir festival.
 • tss  (14.03.18 09:44:41) 
Ot festivaliyle alakasi yok. Insanlarin bir sey varmis gibi otobus otobus alacatiya doldugu sacma bir olay. Alacatiya daha sakin bir zamanda gidip gezebilirsiniz. Ot festivali icin gidiyorsaniz gitmeyin bence.


 • aquarium  (14.03.18 10:30:39) 
tamamen tüketime dönük, yerellikten uzak, insan yığını, stres ve kaos.


 • Phoebe  (14.03.18 10:38:18) 
Güzel değil. Gitmeye ve görmeye değer değil kesinlikle.


 • blue serenity  (14.03.18 10:46:57) 
herkes +1

festivali kovalamaniza gerek yok aslinda, yilin herhangi bir gunu urla pazari her turlu ot ihtiyacinizi karsilar. ustune de urlada, izmirde biraz takilir donersiniz.
 • jimicik  (14.03.18 10:50:40) 
 • mimikikili  (14.03.18 11:05:48) 
Bir defa gittim, ooooha bir kalabalik oluyor. Ot goremedim ben pek insandan.


 • muti  (14.03.18 11:52:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.