[]

eski fotoğraflar neden daha güzel görünüyor?

eskiden kastım 100 değil 80 veya 90 dönemine ait fotoğraflar, makineden midir yoksa çıktıdan mıdır, şimdikiler çok dijital hiç o gerçekçi hissi göremiyorum sanki mekaniksel gibi. eski bir makinem var onunla çekersem kodak o eski havayı yakalayabilir miyim?
 
eskiden film kullanılıyordu çünkü.


  • tabirimekruh  (13.03.18 22:42:03) 
Ulaşılamaz, zamanın içine hapsolmuş ve tüm ihtimallerin artık düğümlenmiş olmasının verdiği insana has o garip ve efsunlu duygu.

Bence teknik detaylardan ziyade biraz psikolojik bir nedenselliği var.
  • ferhan  (13.03.18 23:03:38) 
Alışkanlıktan, sinema ve müzikte de çok yüksek frame rate/çözünürlük, bitrate kullanıldığında bi eğreti gelmeye başlıyor insana. Alıştığı şekle düşünce bunlar hah film gibi oldu, cd gibi oldu diyor.

Bir de günümüzde çok aşırı dijital kamera var full frame 3 okka başağı olan bir objektifle çekilmiş fotoğraf ya da orta format hasselblad bir makinayla çekilmiş fotoğrafta o bahsettiğiniz gerçekçiliği bulmanız olası.

Age appropriate / Zamanına uygun diye bir durum var 90'larda çıkmış yeni bir dijital kamera ile 90 model bir araba, bilgisayar fotoğrafı çekince gerçekten o yıllarda çekilmiş hissi veriyor LGR'ın son sony mavica videosunda gösterdiği bir şey.
  • hedep  (14.03.18 05:04:45) 
Lightroomda presetlerle o havayı yakalamak zor değil.


  • Golden Ratio  (14.03.18 08:21:47) 
Analog cihazlarda kullanılan lenslerden kaynaklanıyor biraz da. Büyük ihtimalle alan derinliği az olduğu için size öyle görünüyor. Günümüzde paylaşılan fotoğraflarda alan derinliği daha çok yani her yer net görünüyor. O yüzden eski fotolar daha doğal geliyor size.


  • orient blue  (14.03.18 09:38:00) 
yakalarsın. kullandığın film de önemli. ben genelde bayat film tercih ediyorum. o gren havası hoşuma gidiyor.

bir öteki etken de mercek burada. yani mercek+film birleşince harika bir şey ortaya çıkıyor.

örneğin bir makinemi sadece dia film çekmek için kullanıyorum çünkü filme bambaşka renkler yansıtıyor.
images.bigcartel.com
  • kablelvuku  (14.03.18 09:54:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.