İşten çıkarılma

Bugün devamsızlık yüzünden çıkarıldım. Ellerinde imzalı yoklama var bildiğin geç gittim yani çok fazla(ayda 1, 2 öğlen-sürekli yarım saat geç kalma) neyse bugün muhasebe çıkışımı falan yaptı. Bunun süresi falan bişey var mı? Muhasebede çıkış için evrak imzaladım. Umrumda değil ama şimdi bundan rahatsız oldum nasıl yapmalıda bunlar artık bu işleri usulüne göre yapsın artık??

Düzeltme :Artık artık' (gereksiz tekrar).

  • gündüz m  (13.03.18 00:34:56)
sorunuzun cevabını bilmiyorum ama şunu söylemek için geldim. kimisi işsizlikten kafayı yeme noktasına gelir kimisi de elindeki işi kaybetmek için çabalar. çok garip.

  • mayday  (13.03.18 00:36:35)
@mayday yok öyle değil! kaybetmemek değil zaten iki ay sonra kendim çıkacaktım sadece erken oldu ve etik değil birden bire flaş kararla bunun yapılması bunun yanlış olduğunu öğrensinler istiyorum

  • gündüz m  (13.03.18 00:43:59)
sizin geç kalmanız etik, adamların çıkışınızı vermesi değil? vay canına.

  • tosunpasa  (13.03.18 00:45:49)
Yahu geç kaldım diye yazıyorum onu bidaha niye etik tartışması yaşatıyosunuz, bilerek belirttim onu hatta anlaşılsın diye sadece bu doğrultuda acaba usulsüz birşey yapıyorlar mı merak ettim ik da falan olan varsa cevaplasın diye düzeltme yapıcam ama mobilim

  • gündüz m  (13.03.18 00:48:51)
benim bildiğim 2 gün üst üste mazeretsiz işe gelmeyeni işveren haklı çıkarabiliyor.

geç gelmeyi bilmiyorum.
  • gliderpilot  (13.03.18 00:55:39)
size uyarı verilmiş miydi evvelden? uyarı imzaladınız mı hiç?

  • e haliyle  (13.03.18 00:57:18)
@ e haliyle yok sadece bir kere kıl kuyruk bi üstüm tarafında sözlü uyarıldım laf arasında

  • gündüz m  (13.03.18 01:01:47)
öyle pat diye çıkaramazlar. uyarı yapıldı mı ? savunmanız alındı mı ?

  • oscar  (13.03.18 01:01:49)
@oscar yok yapmadılar ve almadılar

  • gündüz m  (13.03.18 01:06:43)
İş çıkış kodu da önemli. İşsizlik maaşına ve sonraki işlere etkisi oluyor kodun.

  • renegade  (13.03.18 01:40:28)
yanlış hatırlamıyorsam iş kanununda ay sürecinde toplam belirlenmiş bir geç kalınma durumu var.onu aştığında ya da suistimal ettiğinde işten çıkarabilme hakkı doğar.çalıştığım kurumda 3. uyarıda gönderilir ama sen sürekli yarım saat geç kalma durumu var demişsin ben olsam ben de çıkarırım.bizde girişte parmak okuması yapılıyor çıkışta da , yani kim hangi gün kaçta gelmiş kaçta gitmiş bellidir.itiraz edilemeyecek şekilde resmidir.hoş parmak izi almak yasal açıdan sorunlu olsa da kapalı devre kullanıldığı ve parmak izi dışarıya çıkarılmadığı için hukuki açıdan sorun yok.siz de bu şekilde bir çalışma tekniği sunabilirsiniz firmaya bundan sonra benzer durumlar yaşanmaması için.ha yok ben bu işten çıkarılınca rencide oldum gururum kırıldı o nedenle bir ders vereyim diye soruyorsanız maalesef bir şey yapamazsınız.
normalde size uyarı verilmesi devamlılığında işten çıkarılma verilmesi gerekirdi.ihbar tazminatını da ödemişlerdir bu biraz sanki diğer çalışanlara örnek olması açısından alınmış bir karara benziyor siz zaten gözden çıkarılmışsınız.

  • dunyadan arafa  (13.03.18 02:47:22)
Sizinki haklı nedenle derhal feshe giriyor. Bildirimi de imzalamışsınız. İşler gayet düzgün yani.

  • cemiyetin ünlü siması  (13.03.18 04:12:24)