Ders Çalışmayan Bilgisayar Bağımlısı Liseli

Bu yıl üniversiteye girecek, okula falan gittiği yok (devamsızlığa bakmayan bir okula kayıtlı)
Dersaneye tabiiki gitmiyor zoraki bir matematik hocası tuttuk onunla da o geldiğinde çalışıyor sadece. genel olarak ders çalıştığı, test çözdüğü de pek yok. Asosyallikten ölecek. Okula hiç gitmediği için haliyle arkadaşı yok, varsa yoksa bilgisayar, oyun vs. Anne baba ayrı, anneyle kalıyor. Anne de yoğun çalıştığı için diyalogları "ders çalışmıyorsun, neden çalışmıyorsun" krizinden ibaret.
Sınava az vakit kaldı, ama tek dert sınav/okul değil. Ücretli, %50 burslu falan bi okulu kazanma olasılığı var nasılsa.. ama bu aşırı asosyallik, yalnızlık, bilgisayar bağımlılığı ve genel olarak ders çalışma disiplininden yoksun oluşu çok endişe verici. Baya diyalog kuracak kimsesi yok kendine böyle izole bir dünya yarattığı için.

Nasıl yaklaşmak lazım, ne yapmak lazım? Bir çeşit yaşam koçluğu, sınava yönelik hoca gibi değil de destek amaçlı yardımcı olmak istiyoruz.

Tüm önerileri yazın, aynı durumda genç arkadaşlar da vardır belki onlar da yazsın lütfen yaşlarınu belirterek. Bu yaşta çocuk ne hisseder, napar, neye ihtiyaç duyar bize uzak olduğu için doğru destek olamıyoruz.

Çocuk psikiyatristine götürün. Teknoloji bağımlılığıyla da ilgileniyorlar. Komple değerlendirilmiş olur.

  • Lim5  (12.03.18 23:11:31)
ya bence önce dandik bir özel üniversite binasına götürün. birde güzel bir kampüse götürün. görsün yani. bak diyin 5 yılın ya burda geçicek yada burada.

  • dedim dedim de kime dedim  (12.03.18 23:54:17 ~ 13.03.18 00:23:00)
bi lokantaya komi olarak verin, bi hafta çalışsın.

  • susadım çeşmeye varmaz olaydım  (12.03.18 23:57:34)
erkek diye düşünüverdim ama cinsiyet belirtmemişsiniz satır arasında kaçırmadıysam. ilişkileri ne düzeyde bilemiyorum ama babası ders çalışma konusu dışında babası ilgilensin bilhassa, dışarı çıkarsın muhabbet etsinler vs. mümkünse tabii.

o yaşlarda sadece boşanma durumunda da değil; sağlam örneklik teşkil edecek bir baba figürünün gözünün önünde olmaması pekala böyle sonuçlanabiliyor. olmadı eksiği siz gidermeye çalışın. yani asosyallik demişsiniz, nasıl sosyal ilişki kuracağına dair kafasında boşluklar varsa böyle kaçınması gayet doğal. ha kız ise de anne ile ilişkideki değişmeler aynı telafiyi sağlayabilir ancak.

sınava hazırlanmaması falan bir sonuç sadece. vakit az falan ama bir süre -hadi ders çalış'ı ertelemeniz, görmezden gelmeniz lazım.

psikolog/psikiyatrist görsün derseniz de kendisine sorun, çocuk pekala şu durumdayken "sırf ders çalışmadığım için bana deli mi demeye çalışıyolar" gibi bile algılayabilir, sadece teklif etseniz bile.

bazı üniversitelerin online oyun kulüpleri falan oluyor, onları araştırıp ders çalışma fikrini biraz daha cezbedici kılacak bir şey çıtlatmayı da deneyebilirsiniz.
  • dafaisss  (13.03.18 00:01:06)
yakınımda 2 benzer vaka oldu, üniversiteyi kazanınca akşamdan sabaha değişmiyorlar, muhtemelen daha iyi veya kötü bir okula gitme gibi bir kaygısı da yoktur. burdaki temel motivasyon eksikliği kendini kanıtlayacak aile ve arkadaş olmanası. zoraki sosyalleşebileceği bir çevreye sokmak lazımken okulsuz, dershanesiz bırakıp bu işe zemin hazırlamışsınız. bunu düzelteblirsiniz.

  • pofudukayi  (13.03.18 00:09:48)
Bilgisayari ortadan kaldir. Onun insafina birakirsan asla bilgisayardan vazgecmeyecek.
Vay efendim cezalandirmayin, soyle yaklasin boyle yumusak davranin falan bu argumanlara takilma. Ise yaramaz. Cezalandirin. Dovun demiyorum, cezalandirin. Izin vermeyin oynamasina.
Elinizden geliyorsa arkadas cevresine de mudahale edin ama pek olasi degil bu. Eger mumkunse bos adamlarla arkadaslik yapmasini engelleyin. Etrafindaki ornekleri iyi orneklerle degistirin yapabiliyorsaniz.
  • stavro  (13.03.18 00:12:51 ~ 00:14:29)
Çocuk dediğimiz de "çocuk" değil artık ne yazıkki arkadaşlar neredeyse yetişkin sayılacak yaşta. Küçük ödüller vs ile ikna etmek mümkün değil.
Cinsiyet erkek. Ama uzun hep anneyle kaldığı için baba figürü çok etken değil. Yani haklısınız ama oek olası değil şu anda babayla çok vakit geçirmesi vs.
Tüm aile akademisyen, bu durum belki hem psikolojik bi baskı yaratıyor olabilir hem de " amaaan üniv. yi de duyuyoruz bunlardan, hiç cezbetmiyor" algısı yaratıyor olabilir, bilemiyorum.
Çocuğun sosyal zekası akranlarından ileri fakat bu onun sosyal yaşamına bir katkı sağlamıyor şu anda.

İnternette falan da nasıl platformlarda vakit geçiriyor bunu da bilmiyoruz haliyle.
Etrafta bir "abi" figürü de ne yazıkki yok zira ben de "abla" olarak ne yapabilirim derdindeyim.
  • rewlack  (13.03.18 00:22:22 ~ 00:23:13)
İnterneti kestir, al elinden bütün dokunmatik eşyaları ve bilgisayarları. Ver eline bir nokia 1100 asker telefonu takılsın dursun.

Amcamın lafı; Üniversite okudun okudun sen bilin. Okumazsan veririz bir kaportacıya, harçlık falan bekleme boş yere. Sabahtan akşama kadar anana küfür yersin üç kuruş kazanmak için. Aynen iletin.
  • bos gezenin bos ustasi  (13.03.18 00:28:05)
bilgisayar ve akilli telefon ile iliskisi kesilmeli. bende lisede oldukça ise yarayan bir sistem bu. babaannemin kulustur Nokia telefonunu kullanıyordum. sarki dinlemek icin de sabahleyin Turkcell 8060'i arar, sabah müziğimi alir oyle yola koyulurdum.

eve geldigimde de ders ve kitaplardan baska yapabilcegim hiçbir şey yoktu. bu sebeple sıkılmamak icin onlarla vakit geçirirdim. oyle ki okul benim icin dinlenme ve sosyalleşme yeri ev de okula dondu bi yerden sonra. güzel bir üniversite kazandık, yaşıyoruz.

tabii her bünyeye bu gider mi bilmem ama bende gayet ise yaradı.
  • tomcruise  (13.03.18 00:38:18)
Yani böyle "tamamen yasak" ların bir çözüm olmayacağına inanıyoruz.
Zaten şu anda en ufak bir yaptırım da herşeyi geri itme modunda.

Üniversiteye hiç gitmem kafasında değil zaten ama elde edebileceğinden daha kötsüne gidecek ayrıca böyle giderse lisansta da ya da zorluk çekecek.
  • rewlack  (13.03.18 00:39:20)
e-spora yönlendirin. kendi gibi insanlar bulursa onlarla sosyalleşebilirde.
ilgi duyduğu alanda daha hevesli ilerleyip mutlu yaşayacaktır diye düşünüyorum

  • foster  (13.03.18 10:43:01)
Hani yarış atı çocuklardan biri olarak söyleyeyim, tatlı tatlı konuşmayla falan olacak şeyler değil.

Bilgisayarı limitleyin hatta kaldırın gerekliyse.

Şehrinizde varsa en yakın nazi dersanesine yazdırın. (Nesibe Aydın dersanesi mesela. Herkesi zorladıkları pushladıkları için, diğer öğrencilerde de psikolojik baskı oluyor kendileri çalışıyor (bkz. ben) çünkü tüm arkadaşları da çalışıyor vs.)
  • aguen  (04.08.19 14:03:24)
Ben de asosyal ve bilgisayar bağımlısıydım ama dersimi de çalışırdım. Yani olacağı varsa olur çok da zorlamayın. Anlaşılan sınavda 6 haneli bir sıralama yapacak. Özel hocaya da yollamayın, para israfı.

  • Elduinnnn  (04.08.19 14:09:46)