[]

Vergi Dairesi

Bir mevzudan dolayı, vergi dairesine gidip, 'vergi borcum yoktur' yazısı almam ve Sözleşmenin Damga Vergisi Makbuzlarını (damga pulu) yatırmam gerek. Yatırılacak yer olarak Vergi Dairesi veya sözkonusu bakanlığın Merkez Saymanlık Müdürlüğüne yatırılmalıdır, denmiş.

Şimdi ben bu işi herhangi bir vergi dairesinde halledebiliyor muyum? Yoksa bağlı olduğum spesifik bir vergi dairesi vs. mi var? Biraz saçma olduysa soru kusura bakmayın. İlk defa vergi dairesine işim düşüyor.


 
İkametgah nerdeyse oraya bağlısın.


  • cemiyetin ünlü siması  (09.03.18 03:42:41) 
Damga vergisi yatıracaksan ikematgahının olduğu yerdeki vergi dairesine gidip süreksiz mükellefler servisine gitmelisin.


  • liberal  (09.03.18 08:20:02) 
her yerden vergi borcu yazısı alabilirsin. türkiye genelinde sorgulama yapıyorlar.


  • gameofannen  (09.03.18 10:10:13) 
borcu yoktur yazısı internetten de alınır. t.c. kimlik numaranız ile internet vergi dairesine girin.


  • kibritsuyu  (09.03.18 11:17:52) 
e-devlet'ten değil, vergi dairesinden isteniyor bu yazı maalesef. (bence de saçma)

hangi vergi dairesine bağlı olduğumu teyit etmek için internette dolandım ama bulamadım. nasıl bunu bulabilirim? bir arkadaş ikametgah neredeyse, oraya bağlasın demiş. eyvallah. ama bunun teyidini yapabilmek iyi olurdu. öneri var mı?
  • parcaliham  (10.03.18 15:06:47) 
e-devlet'ten demedim zaten, internet vergi dairesinden dedim.

koca koca şirketler devlet ihalesine girerken, bankadan kredi çekerken falan internet vergi dairesinden girip alıyorlar borcu yoktur yazısını. internet vergi dairesi = vergi dairesi zaten.

intvrg.gib.gov.tr

burdaki tc kimlik numarası ile giriş kısmından tc kimlik numarası ile giriş yapın. "mükellef işlemleri" kısmı altında "borcu yoktur/mükellefiyet yazısı" diye bir şey var. ona tıklayın. soldan "borcu yoktur yazısı"na tıklayın. çıkan şeyi doldurun, mail adresini girin, 1 saat içinde vergi borcu yoktur yazısı mailinize gelsin.

bunun resmi olarak gidip almaktan zerre kadar farkı yok.
  • kibritsuyu  (10.03.18 17:18:24) 
cevaplar için teşekkür ederim!

Vergi borcu yoktur yazısı evden çıkmadan alındı.

Ancak sn soru; vergi makbuzu (damga pulu) yatırmak için illa ikametgah'ın olduğu vergi dairesine gitmeli yoksa herhangi bir vergi dairesinde, misal şişli'de halledebilir miyim bu para yatırma işini?
  • parcaliham  (13.03.18 11:52:03) 
eğer damga vergisi ile ilgili tahakkuk fişi elinizde varsa herhangi bir vergi dairesi veznesinden, hatta belki bankadan bile yatırabilirsiniz.

tahakkuk yoksa beyan etmeniz gerekli, ki bunun için de vergi dairesine gitmeniz lazım.

borcu yoktur yazısı aldıysanız hangi bergi dairesine kayıtlı olduğunuz orada yazar.

yazmıyorsa ikametgahınızın bağlı olduğu vergi diresini şuradan bulabilirsiniz: www.ivdb.gov.tr
  • kibritsuyu  (13.03.18 12:52:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.