[]

İdrarda kan bulunan kadın hasta (idrar testi yorumlama)

merhaba arkadaşlar. bir arkadaşımın yakını (64 yaşında) idrarda kan durumu yüzünden kadın hastalıklarına gidiyor. smear, ultrasyon ve alttan görüntüleme yapmışlar bir şey yok demişler:

smear sonucu: eritrositler izlenmektedir.
idrar tahlili:

Tetkik Adı Sonuç Normal Deger Birim Snc1 Snc2 Açıklama
Renk Sari -
Görünüm Berrak -
pH 7,5 4.5 - 8.0
Dansite 1,005 1.005 - 1.030
Protein Negatif - Pozitif
Glukoz Negatif - Pozitif
Bilirubin Negatif - Pozitif
Ürobilinojen Normal - Pozitif
Hemoglobin. +3 - Pozitif
Keton Negatif - Pozitif
Nitrit Negatif - Pozitif
Lökosit Esteraz +1 - Pozitif
Eritrosit 16 0 - 4 HPF
Lökosit 4 0 - 5 HPF

15-20 günlük aralıklarla idrarda bir defa kan görüyormuş. idrar yolu enfeksiyonu mudur?

 
İdrarda kan olduğu belirtilmiş. Jinekoloji bir şey bulamadıysa (bu arada, rahim duvarında kalınlaşma var mı? bu konu da önemli. Varsa, kürataj da alınmalı, teşhis için smear yetmeyebilir) Ama, bu konuda bir şüphe yoksa, bir de üroloji uzmanına görünmesini tavsiye ederim. Böbrek taşı vs de idrarda kan yapabiliyor. Geçmiş olsun.


  • agluna  (08.03.18 23:22:31) 
merhaba @agluna, cevabın için çok teşekkürler. smearda atrofik smearla uyumlu denmiş. menapozdan sonra normal demişler. benim de aklıma üroloji geldi. ileteceğim. peki bu bulgular enfeksiyon ile uyumlu mudur?


  • bsd  (08.03.18 23:56:21) 
Rica ederim. İdrar testinin yanında, idrar kültürü de yapılsaymış daha kesin bir sonuç çıkabilirmiş. Bu arada, atrofinin yarattığı tahriş yüzünden de kanama olmuş olabilir. Ultrasonla bakan doktorunuza, rahim duvarı kalınlığının normal olup olmadığını da sorun lütfen. Bunların haricinde, üroloğa gitmek en mantıklısı gibi. Bel bölgesinde ağrı ve var mı?


  • agluna  (09.03.18 01:02:11) 
@agluna Rahim duvar kalınlığı normal, son zamanlarda ara sıra kramp şeklinde bele ağrı giriyormuş sadece. geceleri de tuvalete çok sık kalkılıyor. şu an geriye sadece üroloji kalıyor haklısın.


  • bsd  (09.03.18 01:10:20) 
Evet haklısın. Dediğin gibi, idrar yolları enfeksiyonu veya hareket eden bir böbrek taşı olabilir. Veya sadece atrofiden dolayıdır. Geçmiş olsun.


  • agluna  (09.03.18 09:02:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.