[]

askerlik işlerinden anlayanlar...

selamlar. soruları cidden bir fikri, tecrübesi olan yanıtlarsa sevinirim. şöyle ki:

2016 haziranda üniversiteden mezun oldum ancak herhangi bir şekilde ne diplomayı almaya, ne de askerlik şubesine gitmedim. bugün diplomayı almışken e-devletten de askerlik durumunu sorgulatayım dedim. "şahsın derhal askerlik şubesine başvurması gerekmektedir" minvalinde bir şeyler yazıyordu. bense askere gitmek istemiyorum, yüksek lisansla biraz daha geçiştireyim diyorum.

1- lisanstan sonra 2 yıllık tecil hakkı var diye biliyorum. ancak yukarıda da dediğim gibi askerlik şubesine gitmedim şimdiye dek. böyle bir haktan hala yararlanabiliyor muyum (yani, önümüzdeki hazirana kadar askerliği resmi olarak uzatma ve 2 yıla tamamalama ihtimalim var mı?)

2- yüksek lisans için ek tecil gerekecek açıkçası birkaç ay kadar. hazirana kadar olan tecil üzerine böyle bir ek tecil alma imkanım var mı?

3- yukarıdakilerin hiçbiri mümkün değilse ve askere alınmam gerekiyorsa "ben eylül-ekim-kasım gibi gideceğim" diyip ileri attırabiliyor muyum?

konunun cahiliyim. bilale anlatır gibi anlatırsanız sevinirim.

teşekkürler.

 
mezun olduktan sonra 2 ay içerisinde askerlik şubesine gidip tecil ettirmen gerekiyordu bunu yapmadığın için bakaya duruma düşmüşsün. bence askerlik şubesine diplomanla birlikte gidip durumu anlatman ve verdikleri bazı belgeleri doldurmalısın. büyük ihtimal para cezası kesecekler ve 2018 yılı haziran ayına kadar tecilli olduğunu söyleyecekler.
ek tecil konusunda da ilk kez senden duydum bu terimi :-)
kolay gelsin.
  • maskeli balonun maskesizi  (08.03.18 22:55:03) 
yaşın 29 değilse, bakaya kalsan bile yüksek lisansa başvurup, kayıt yaptırabilirsin fakat kayıt esnasında şubeden kağıt alman gerekecek. cezayı ödeyeceksin sanırım. bakaya durumunda yüksek lisansa başvurup, başlayan insanlar var.

birde link ekleyeyim: www.akademikpersonel.org
  • false pretension  (08.03.18 23:00:09 ~ 23:01:40) 
askerlik şubesini ara sor.


  • yetkili birine benzeyen abi  (08.03.18 23:17:00) 
askerlik şubesini ara bi hala tecil yapabiliyo musun öğren, oluyosa git askerlik şubeye tecilini yaptır, para cezasını falan iptal etsinler. eğer süresi geçti falan derlerse direk 2. aşamadan devam et.

yüksek lisansa girdiğin dönem de tecilin bitmiş olursa tekrar askerlik şubeye git, askerlik durum belgesi lazım bana yükseğe gircem de seni bi sonraki bilmemne dönemine alcaklar ve durum belgesi vercekler.

o belgeyle git kaydını ol, öğrenci işlerine de sor sevk tehiri siz mi yapıyosunuz yoksa benlik bi durum var mı diye, onlar sonrasında yardımcı olur zira üniversiteden üniversiteye değişiyor o olay.
  • yuto  (09.03.18 00:48:19) 
öncelikle tecil yaptırmış olsanız zaten 3 ayınız kalmış olcak ve haziran itibariyle bitecekti. sevk zamanınız eylül gibi olsa bu arada y.lisansa kayıt olarak tekrar tecile girebilirdiniz.

1. böyle bir hakkınız var fakat hazirandan sonra 2-3 ay içinde bu hakkınızı askerlik şubesine giderek talep etmeniz durumunda alabiliyorsunuz. eğer bakayaya kaldıysanız, artık bir erteleme şansınız yok. polise yakalanmadan okula kayıt yaptırabilirsiniz fakat bu sizin tecil ettirmenize yaramayacaktır.

2. yok. hatta hakkınızda arama emri dahi olabilir. otelde kalmayın ve gbt sorgulamalarına takılmayın yeter. ha olduki takıldınız, olan para cezası olur.

3. atamıyorsun, yalnız ailendeki bir ölüm kağıdı, ciddi bir hastalık raporu erteleyebilir. fakat zaten bakaya düşmüşsün, bir telafisi yok.

bu arada tutup götürme olayı kalkalı çok oldu. yakalansanız dahi size tutanak imzalatıp bırakıyorlar. korkmanıza gerek yok. tek sıkıntı ceza meblağları.
  • neysene  (09.03.18 15:16:38) 
Yuto’yla neysene’nin cevaplari farkli tamamen. Bakaya kaldiktan sonra da tecil yapilabiliyor diye biliyirum ben de. Bilirkisi bir arkadas teyit ederse seviniriz.


  • gencliginde metalci dovmus hikmet amca  (09.03.18 18:41:33) 
cevap vermeye çalışanlara çok teşekkür.

bugün şubeye gittim, aynı durumda olan varsa diye açıklayayım:

öncelikle 2 seneye yakın yoklamadan kaçtığım için (hoş, bir dönem de kaçsanız aynısı olacak) mezuniyet doğrulama/yoklama kaçağı belgesi çıkardılar. daha sonra normal yoklama belgeleri düzenleyip aile doktoruna/hastaneye sevk ettiler. önümüzdeki 4 celp dönemi içinde de celp olunacağım (mayıs 2019'a kadar) bilgisini verdiler.

son celp dönemine kadar bir yüksek lisans bölümüne girilecek olunursa, tecil işlemlerini ilgili okul yapıyor, aday da bu işlemlerin takibini yapıyor (tecil edilmiş mi edilmemiş mi diye). yüksek lisans yaparsanız okula, yapmazsanız 1 sene içinde askere gidiyorsunuz.
  • lesmiserables  (09.03.18 19:45:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.