kadınlar günü saçmalığı

bir insanın kadınları günü niye kutlanır?

bir insanın doğuştan gelen bir özelliğine istinaden (siyah saç, mavi göz, kadın, kısa boy..vs.) ona özel bir kutlama günü ayrılmasını ve bunu önemsemeyenlerin ayıplanmasını siz de saçma bulmuyor musunuz?

yine sorayım, bir insanın kadınları günü niye kutlanır?

bir insan doğuştan gelen bir özelliği yüzünden aşağılanıp belirli haklardan mahrum bırakılmışsa kutlanır.

  • nrn  (08.03.18 15:05:32)
otur tarih çalış biraz, rosa luxemburg kim, bu kadınlar günü nedir, niye böyle denir. sonra doğrusunu öğren, aslının "dünya emekçi kadınlar günü" olduğunu gör.

  • hosein  (08.03.18 15:08:26)
tr.wikipedia.orgünya_Kadınlar_Günü

okuyalım bilinçlenelim bence.

viki linki çalışmıyor ama;
www.sozcu.com.tr
  • elorelia  (08.03.18 15:08:37 ~ 15:09:28)
Valla gerçek anlamda cinsiyet eşitliğine gönülden inanıyorum ancak aptal saptal sebeplerle cinsiyet övücü her türlü davranışa ya da cinsiyet eşitliğinin sadece pozitif yönlerinin de gözümüze sokulmasına tahammül edemiyorum.

www.deepdotweb.com
  • m e b  (08.03.18 15:13:21)
Bir kadın olarak kadınlar günü saçmalığından iğreniyorum. “Ahagahsh alın size kadınlar günü, bir gün de sizin gününüz olsun sevinin fukaralar xd xd” der gibi geliyor bana. “Size özel bir gün tanıdık bak, alın hadi gönlünüz olsun. Bir gün kendinizi iyi hissedin izin veriyoruz. Sonrasında saçınızı süpürge etmeye devam ama ;) ;) ;)” der gibi. Hakaret gibi bir şey. Her şey koskoca bir göz boyamasından ibaret.

  • i m cool with that  (08.03.18 15:18:04 ~ 15:40:42)
bir insanın kadınlar günü neden kutlanır biliyor musun dostum?

insanlar, kadınlara karşı yıllardır yapmış oldukları negatif ayrımcılığın yaratmış olduğu vicdan azabını az da olsa onları onore ederek ve diğer insanları da bilinçlendirerek bu hatadan en kısa sürede dönülmesi amacı ile kutluyorlar.

zaten bu konuda, bunu telafi etmek adına halihazırda kadınlara karşı yapılan pozitif ayrımcılığa karşı kadınların da tepkileri ikiye ayrılabiliyor.

bu kadar negatif yaklaşmamak lazım.

memeleri ve kukusu var diye kutlamıyorsun, farklılıkları var diye yıllardır eziyet ettiğin için kutluyorsun. iyidir, korkma.
  • baharat  (08.03.18 15:18:47)
Kadınlar gününün nereden çıktığını bilmeden bayağı boş soru olmuş.
Keşke biraz açıp okusaydın, az öğrenseydin de böyle bir vizyonla bakmasaydın olaya.

  • mor oje  (08.03.18 16:14:04)
Kadınlar günü değil; Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

  • soyut park  (08.03.18 16:17:33)
Sorduğun soruyu gayet mantıklı bir soru, fakat bugün kadınlar için mantıklı değil, duygusal bir gün. @i m cool with that'in tespit ettiği gibi bugün kadınların kendini önemli hissetmesine yarıyor, kitlelerin gazını alıyor.

Böyle bir günün ortaya atılmasına sebep olan zamanında bir direnişte yaşanan trajik bir olay var. Bu günü yaşanan olayın unutulmaması için ortaya atılmış bir anma günü, hatırlatma, bilinçlendirme vesilesi vs. olarak görüp geçmek lazım.

Gerçekte olan nedir? Amaçlanana ulaşmış mıdır? Ulaşabilir mi? Hepsi tartışılır.

Diğer taraftan 3. dünya feminizmiyle 1. dünya feminizminin farkları ortada.
Birinin canı burnunda, ötekine rahat batıyor...

Hiç haberlere dikkat ediyor musun? Medyanın dili nasıl diye düşünüyor musun?

İronik olarak modern erkek için bu günün bir önemi de kendisinin toplum nazarında ne kadar değersiz olduğunu hatırlamasına sebep olması. Milyonlarca erkek her gün ağır şartlarda çalışıyor, binlercesi iş kazası geçirip ölüyor, çok daha fazlası sakatlanıyor.

'2'si kadın 1'i çocuk 5 kişi feci şekilde can verdi' haberlerini duyunca garipsemiyoruz. Çünkü kadının adı yok ama erkeğin hiçbir şeyi yok. Bu durum kanıksanmış.

kaynak: artidanhaberler.files.wordpress.com

Üstteki linkte sgk verilerine dayanarak hazırlanmış bir derleme var. Bu derlemede 'iş kazası ve meslek hastalığı sonucu en çok ölüm yaşanan sektörler' sayfasına gelince nedense tamamı -değilse bile tamamına yakınının- erkeklerin bulunduğu alanlar olduğunu görüyorsun. Piyasada bu durumun seksist olduğuna dair tartışan kimse de yok.

Malesef bu sektörlerde birileri çalışmak zorunda. Çünkü altyapıyı kurup işletecek birileri olmak zorunda. Kimsenin yapmak istemeyeceği bu işleri erkekler yapıyorlar. Bunlara üzülen biri varsa ancak bu kişilerin eşleri olabilir. Geri kalan kadınların pek de umurunda değildir.

'Okuyalım' ve 'Bilinçlenelim'+1

www.youtube.com

Son olarak: Kutlamış veya anmış olanların başı göğe ermediği gibi kutlamayanlara da bir zararı yoktur. 'Yürümekle yollar aşınmaz' misali.
  • idexo  (08.03.18 17:46:43)
dünya emekçi kadınlar gününe varım, tarihsel gerçeklik içinde mantıklı bir çıkış hikayesi var ama bugünkü haliyle kadınlar günü başlı başına kadını aşağılayıcı bir olgu. erkek halimle ben utanıyorum.

  • sir gawain  (08.03.18 18:15:12 ~ 18:16:57)