[]

Köpeğimiz öldü

Canımızdan çok sevdiğimiz kızımız kısırlaştırma ameliyatı sonrasında öldü. Bildiğimiz güvendiğimiz veterinerimize götürmüştük, ufacık bir kliniği var tek başına çalışıyor. Daha teşeküllü büyük bir kliniğe götürmek aklımıza gelmedi, böyle büyük bir risk olduğu aklımıza gelmedi. Ameliyatta kalbi durmuş kızımın, sonrasında kalp masajı suni temefüsle hayata dönmüş. Ameliyattan çıktı, herşey normal gibiydi, birkaç saat sonra vücut ısısı giderek düşmeye başladı,atamadı narkozu bücudundan, kurtaramadık. Anesteziye tepki verdiğini söyledi veteriner.
Sorum şu, biz veterinerimizi mi yoksa kendimizi mi suçlayalım? Siz köpeğinizi kısırlaştırırken böyle bir şey yaşadınız mı? Öldük üzüntüden. 
çok çok üzüldüm.. konu ile ilgili hiç bilgim yok ama şu saatten sonra kendinizi suçlamanız sizi daha çok üzmekten başka bir işe yaramayacak. bildiğiniz güvendiğiniz veterinerinize götürmüşsünüz.
onun ihmali var mıdır onu bilemiyorum, umarım yoktur.
başınız sağ olsun..
 • kaputt  (08.03.18 09:34:08 ~ 09:40:19) 
benzer şekilde biz de kedimizi kaybettik, bazı hayvanların bünyesi dayanıksız oluyor. kısırlaştırmasaydınız bu sefer de doğum sırasında ölebilirdi. güçlü olanın ayakta kalması durumu bu.


 • hosein  (08.03.18 09:37:22) 
hekimin hatası var.

herkes anestezi bilmez. bunun için bile anestezi uzmanları oluyor. tam teşekküllü kliniklerde de mevcut.

kalbi durmuş ve suni teneffüs ile tekrar dönen bir canlının yoğun bakımda tutulması gerekliydi.

anestezi çok riskli bir olay. en basit ameliyatta bile anestezi sebebiyle hayatını kaybeden kişiler var. iyi ayarlanmalı.

siz daha iyi bir alternatif varken bir sebepten burayı tercih ettiyseniz sizde de suç var fakat bilmeden buraya güvenip yaptırdıysanız hekimde suç.

başınız sağ olsun.

sabah sabah üzüldüm açıkçası.
 • eeb  (08.03.18 09:41:08) 
Yoğun bakım yoktu, kolunda serum kalorifere dayalı vücut ısısını yükseltmeye çalışıyordu gittiğimizde.
Defalarca kısırlaştırılmış kedi köpekle karşılaştık o klinikte, hiç düşünmeden oraya gittik, halbuki daha büyük klinikler de vardı, düşünemedik...

 • hipopotamus  (08.03.18 09:47:59) 
bazen öyle şeyler olur, her işlemin bir riski vardır. daha büyük bir kliniğe gitseniz, yine aynı durum olabilirdi. kimseyi suçlamanıza gerek yok. sonuçta veteriner elinden geleni yapmış, hayata döndürmüş. anesteziyi atamayacağını nereden bilsin?

çok üzüldüm, yazık hayvancığa. başınız sağ olsun ne diyeyim...
 • babilbaligi  (08.03.18 09:53:02) 
kimseye suç atma..
köpeği göm sokaktan başka bir köpek sahiplen.
önüne gelen ilk şanslı köpeği.
adı da şanslı olsun:)
 • lonelyman  (08.03.18 10:13:33) 
Anestezi ne kadar düzgün yapılırsa yapılsın %1 ilaç reaksiyonu riski var ne yazık ki.


 • bak reyiz tavsanciklar  (08.03.18 10:27:39) 
ameliyattan önce kan testleri yapılabiliyor ama bazen de olacağı varsa olabiliyor maalesef.
başınız sağolsun.
kedime yaptırmıştık, böbrek, karaciğer işlevleri falan. iyi de çıkmıştı kan sonucu ama o da ameliyattan birkaç gün sonra öldü, toparlanamadı.
 • passion rules the game  (08.03.18 10:35:09 ~ 10:36:01) 
Başınız sağolsun. Öyle olsaydı böyle olurdu/olmazdı şeklinde varsayımlar üzerinden kendinizi daha fazla yıpratmayın, olan olmuş. Ne kendinizi, ne veterineri suçlamaya gerek yok. Büyük kliniklerde de yaşanıyor bunlar.
Veterineriniz de belli ki elinden geleni yapmış.

Biz de köpeğimizi 16 sene sonunda yaşlılığa bağlı kaybettik, acınızı anlayabiliyorum. Ama artık durumu kabullenmeye bakın. Minnoşun anısına bir şeyler yapın bence, sokakta besleme yapın veya hayvan barınaklarına mama bağışında bulunun, bunlar biraz olsun acısını alıyor insanın.
 • peggy  (08.03.18 10:37:58) 
başınız sağolsun, çok zor bir durum.. siz yine de kendinize yüklenmeyin, yavrunun öleceğini bile bile orada yaptırmış değilsiniz; hesaplayamadığınız bir durum çıkmış ortaya. özellikle ilk sahiplenme tecrübesinde bu tarz kararları almak daha da zor. örneğin ben de köpeğimi kısırlaştırmak için mahallemizdeki veterinere götürecektim ki, mahallemizde başka bir köpeğin bu prosedür sonucu ölmesi sonrasında riskin büyüklüğünü fark edip, en azından elimden geldiğince riski azaltmak adına tam teşekküllü kliniğe götürüp yaptırmıştım. ama dediğim gibi, başkasının başına o talihsiz olay gelmeseydi, ben de akıl edemezdim.

ha, en iyi yerde yapılsa dahi ölüm riski ne yazık ki var, garantisi yok. o yüzden kimseyi suçlamayın, veterinerin bariz bir hatası olduğunu fark etmediyseniz tabii. kendinize ise hiç kızmayın, zaten acınız büyük. tekrardan başınız sağolsun.
 • treamorg  (08.03.18 10:45:06) 
Biraz şaşırtıp gülümsetecek bir anımı anlatayım. O zamanlar küçüğüm. 20 yıl kadar evvel nadir cins koyunlarımız vardı. Bir tanesi gebeydi. Doğum zamanı yaklaştı fakat hayvan doğuramıyordu. Ne yapsak etsek diye düşünürken bir veteriner bulduk. Adam koyuncağızı genel anesteziyle uyutup, sezaryen doğumla kuzuları karnından çıkardı. Güzelce dikiş attı ve uyandırdı. Koyunu sedyeyle eve getirip sobanın yanında yatağa yatırdık. Babaannem hayvanın kafasına kırmızı kurdele bile taktı. Kuzular yanında tabi biberonla besleniyorlar falan. Bir süre sonra iyileşti ve ayağa kalktı. Diyeceğim o ki; bütün iş veterinerin profesyonelliğinde bitiyor bana kalırsa.


 • heidi'nin dedesi  (08.03.18 10:50:11) 
@heidi: Size kalmıyor ama, neden tek bir anı üzerinden duyuru sahibinin veterineri suçlamasına sebep olacak bir çıkarım yapıyorsunuz yukarıda defalarca ne olursa olsun anesteziye bu tepkiyi verme ihtimali var denmesine rağmen? Yani suçlu olabilir tabii ama "bizimkini doğurtmuşlardı" yeterli mi gerçekten? Bir de koyun yani ne alaka.


 • Adramelekhh  (08.03.18 11:04:37 ~ 11:08:26) 
Yetenekli dr paul bile kurtaramiyor bazen, cogu hayvan masada kaliyor. Bir de avustralya veterineri var o da baya hayvan telef etti.

Oluyor yani boyle seyler.
 • acemi  (08.03.18 11:25:54) 
kendinizi suçlamayın, bilerek yapmadınız sonuçta ancak

anestezi öncesi kan testi yaptı mı veteriner ?
 • oscar  (08.03.18 12:15:38) 
Öncelikle başınız sağolsun, çok zor bir durum, acısı uzun süre dinmiyor ve sonra da geçmiyor, sadece yoklukla yaşamaya alışıyor insan, 14 yıl önce biz de köpeğimizi kısırlaştırdık, operasyon gayet başarılıydı, hiç bir problem yoktu, 3 gün sonra, sabah köpeğim beni görüp ayağa kalkmaya çalışırken nefesi kesildi, kalbi durdu, hemen veterinere götürdük, yarım saat hayata döndürmeye çalıştı ama kurtaramadı:( Köpeğim erkekti, kısırlaştırmanın kendisi için faydalı olacağını düşünüyorduk ve kiminle konuşsak çok basit bir operasyon olduğunu, özellikle de erkek köpekler için kolay olduğunu, sonrasında hem köpeğimizin hem de bizim çok rahat edeceğimizi söylüyordu.

Sonrasında da böyle şeylerin sebepsiz olabileceği söylendi hep bize, yani operasyonla ilgisiz olduğu, sebepsiz genç ölümlerin olabildiği. Tabi ki operasyonla ilgisi olduğunu düşünüyorum ve kendimi de suçladım hep bu konuda ama üstünde düşününce bazı şeyler öyle ya da böyle oluyor, daha önce de söylendiği gibi, bizim durumumuzda veterinerin de bir hatası olduğunu düşünmüyorum ama bir daha köpeğim olsa asla kısırlaştırmam.
 •   (08.03.18 12:16:00) 
kimseyi suçlamayın tabiki abi ne kadar meraklısınız birisini suçlamaya! Başınız sağolsun çok zor durum emin olun büyük tam teşekküllü kliniklerde de bu durum bolca yaşanıyor.


 • mysql34  (08.03.18 12:17:08) 
@ oscar, kan testi yapılmadı, başka bir veterinere de sordugumuzda özellikle yapılması istenmediği takdirde çoğu kliniğin yapmadığını söyledi


 • hipopotamus  (08.03.18 12:39:34) 
yapılması gerekiyordu aslında. bazı klinikler masraf olup fiyat yukarı çıkıyor, insanlar başka veterinere kaçmasın diye kan testi yapmıyor. burada veterinerin hatası var. tabi kan testine mi bağlı öldü bilemiyorum, suçlamış olmayalım da. anestezi de böyle şeyler oluyor, belki daha donanımlı klinikte kurtulabilridi ama bu işim bahanesi.


 • oscar  (08.03.18 13:03:23) 
Çiftleştirmeyecektik ki doğumda ölsün


 • hipopotamus  (08.03.18 13:52:58) 
@ tiarwain , haklısınız, çok haklısınız...


 • hipopotamus  (08.03.18 13:54:53) 
başınız sağolsun. kısırlaştırmadığınız takdirde de artan riskler var kanser gibi, stres artışı da mutlaka olacaktı. çiftleştirmeyeceğinizi söylüyorsunuz. siz iyi niyetli ve doğru bir karar vermişsiniz.
tabii ki veterinerin eksiği var mıdır konuya hakim olmadan bilemeyiz. siz de bilemezdiniz. bazen bildiğimiz bir doktoru daha iyi bir hastanedekine de tercih edebiliyoruz.
kendinizi suçlamayın özellikle kısırlaştırma kararınızdan ötürü.
 • not dark yet  (08.03.18 14:00:06) 
sen şimdi yenetekli dr. pol'de mi suçlu diyorsun.
ona göre izliycem bundan sonra, cunku elindeki tavşan kalp krizi geçirdi geçenlerde.

 • acemi  (08.03.18 14:22:04 ~ 17:29:57) 
@ acemi, sapasağlam köpeğimiz basit bir operasyon yüzünden gitti, siz ne Dr paul unden bahsediyorsunuz anlamadım.


 • hipopotamus  (08.03.18 14:32:17) 
 • acemi  (08.03.18 17:29:43) 
@ acemi, anlıyorum da ne alakası var? Bi hata, ihmal, yetersizlik varsa hakkımızı aramayalım mı?


 • hipopotamus  (08.03.18 22:27:04) 
Yok ondan demedim ben programi sik sik izliyorum bu sekilde olen hayvanlar oluyor. Tavsana anestezi koklatiyor şak diye gidiyor bazen. Ki bu herifler bayagi isin uzmani. Bir de egzotik hayvam veterineri var, kuguyu topladi 3 gun sonra ölďü hayvan.

Yani diyorum ki olabilir boyle seyler. Hak nasil aranir onu bildigim yok tabi.
 • acemi  (08.03.18 22:49:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.