[]

sallamayan satış personeli

iş güvenliği uzmanı olarak 1 aydır firmam adına teklif de almaya başladım. önceden satın alma hallediyordu, şimdi bana devroldu. bi ürün için mümkünse en az 3 teklif almaya çalışıyorum. olm firmaların satış bölümü resmen sallamıyor. para verecem lan, sen bu ürünü satıyorsun, ben de almak istiyorum, teklif yollamıyor adamlar. peşinden koşuyorum satışçıların. 3-4 kere arayacam konuşacam o da telefonu açarlarsa, bikaç kere mail atacam 1 haftaya zar zor fiyat veriyorlar. hatta 5 firmadan teklif istediysem 3 tanesi hiç yollamıyor. çok mu zor la fiyat yazıp teklif atmak. niye böyle lan piyasa. patron soruyor ne oldu ürünler, yok, habire teklif alıyorum. adam da diyecek bu işi beceremiyor. ne yapmak lazım olm bu satışçılara?
 
genelde satışçılar zorunlu kalmadıkça yazılı teklif vermek istemezler. çünkü firmalar teklifleri diğer firmalara gösterir, fiyat kırdırırlar. mesela ben malı alacağım firmaya gidip "want2die bana senden 10 lira aşağı fiyat vermiş, aynı fiyata ver senden alayım" derim gibi. dolayısıyla sen de başka bir firmadan fiyat aldığını, altına düşebilirlerse malı onlardan alabileceğini söyle, hemen ne yapar eder o fiyatın altında teklif gönderirler.

kimse ilk teklifi veren olmak istemez, ama elinde teklif varsa altına düşen olmak herkes ister.
 • babilbaligi  (08.03.18 08:59:39) 
teklif talebinizi gözden geçirin derim ben. şartname var mı, iş planı var mı, ne kadar ciddi şekilde istiyorsunuz? bir de teklif isterken mutlaka kesin bir tarih verin. atıyorum "14 Mart Çarşamba mesai bitimine kadar teklifinizi yollamazsanız değerlendirme dışı kalacaksınız" gibi.

bunları yaptığınız halde sallanmıyorsanız bir üst amirine gidin karşı tarafın. ona duurumu belirtin ve halen gelmiyorsa o firmayı kara listeye alın.
 • hosein  (08.03.18 09:00:14) 
Satış yaptıkları sektör ile alakalıdır, sıcak satış yapılan ve sirkülasyonu fazla olan bir ürün satıyorlarsa umursamazlar.

Umursayacak enerjileri de olmayabilir, düşün ki sürekli satış yapıyorsun ve ilgilenmek zorunda olduğun müşterilerin var. Ayağına kadar gelmiş müşteri ile bile ilgilenmek için zamanla yarışıyorken oturduğu yerden mail atan, telefon eden müşteriyi sen de umursamayabilirsin.

Bir kere mail ile ulaşmayı unut, telefon ile bile ulaşamıyorsan dükkanına gitmeye çalış.

Ne almak istediğini merak ettim, belki onunla ilgili yorum da yapabiliriz. Hatta belki de aramızda almak istediğin ürün ile ilgili birileri vardır.
 • John Bloor  (08.03.18 09:02:48) 
@hosein: iş güvenliği ekipmanı alıyorum hocu ne şartnamesi. şu ölçülerde şu kadar koruyucu kapak, En1455456 standardına uygun 100 tane koruyucu eldiven, gerekiyorsa fotoğraf falan ekliyorum, ne gerekiyorsa mailde yazıp teklif istediğimi söylüyorum. hatta çoğu zaman satışını yaptığınız ep1458xx kodlu üründen almak istiyorum diye doğrudan katalogdan sipariş veriyorum. hani üzerinde çalışma yapması gerekmiyor adamların. satışını yaptığı, elinde mevcut olan ürünün fiyatını verecek. yazılı teklif gelmiyor, telefonda bari söyle kaç para diyorum "telefonda fiyat veremiyoruz" diyor. götoş o zaman mail at işte teklifi. ne 50 kere arattırıyon.


 • want2die  (08.03.18 09:06:05) 
satışçılar zorunlu kalmadıkça yazılı teklif vermek istemezler?

hocam hangi sektör bu pardon? inşaat sektöründeyim telefonla teklif versen ancak küçük esnaf. onlar bile isteyince yazılı teklif geçiyor. fiyat kırdırma olayına da hiç girmiyorum bile. want2die 3 kuruş daha ucuz veriyor pazarlığına girildiğini görmedim çünkü hiç profesyonelce durmuyor.

senin teklif alamıyor olman muhtemelen sektör ile alakalıdır. adamlardan günde 50 teklif alınıyor ama belki 2 firmadan alım talebi geliyodur. doğal olarak kafalarına göre eliyolardır belki.

bir de iş güvenliği malzemelerinde fiyat çok farkeder mi? her malzeme için devamlı en az 3 teklif almak yerine belli yerlerle anlaşsanız ve devamlı orayla çalışsanız?
 • elorelia  (08.03.18 09:10:05) 
John Bloor +1
satış departmanında değilim ama durumları aynen arkadaşın anlattığı gibi.

 • lazpalle  (08.03.18 09:21:46) 
@elorelia: geçen yanmaz önlük aldırdım belli miktarda. bi yer tanesi 30 liraya gayet güzel yanmaz önlük verdi. ondan önceki tekliflerde tanesi 350 lira ve üzerindeydi. hepsi de standarda uygun yani. abuk sabuk fiyatlar çıkıyor. biri alman markası ithal falanmış. diğeri ikitelli de üretiliyormuş. işlev olarak aynı ikisi de.


 • want2die  (08.03.18 09:23:25) 
Malesef ben de bununla karsilasiyorum. İnsanlar ile is yapmak cok zor. Eger yaptiklari isi sevmiyorlarsa, bankalar gibi kotalari yoksa su kadar satacaksin vs diye. Mumkunse is yapmiyorlar.


 • ykyt  (08.03.18 09:30:41) 
@want2die bizde standart üründe bile şartname isteniyor. satınalma o şekilde çıkıyor.

fiyat farkına gelince, bizde de aynı hikaye var. urfa'da üretilen trafo 7.000 USD iken schneider marka trafo 27.000 USD olabiliyor. ikisinin de tüm bilgileri aynı.
 • hosein  (08.03.18 10:21:19) 
teklif istediğin maillere yöneticilerini, müdürlerini felan da ekle.


 • ravenudon  (08.03.18 10:27:59) 
Ahah bir tek bana yapiyorlar sanmistim. Universiteye 2 tane yazilim bir de deney seti alacaktik. Heriflere aylarca yazdim canimdan bezdirdiler.
2. El falan da alamiyorum fatura lazim distribitor olarak da kendinilerini ilan etmisler, okul da en az 3 yerden fiyat al diyor. Lan 1 yerden zor aliyorum zaten.

Cogu aylar sonra utanmadan dondu aldiniz mi falan diyor. Bak bir de yazilim yani alt tarafi, urun bile gondermeyecek key kodu gelecek sadece.

Bence kendi isleri olmamasindan kaynaklaniyor, sonucta 2bin tl falan maas alan birisi var karsinda. Belli bir kotayi doldurduysa ondan sonra amaan ne ugrasicam diyordur. Patrona ulasmak lazim.
 • acemi  (08.03.18 12:39:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.