[]

Doktora tezi yazmış arkadaşlar bakabilir mi?

Doktora tezi yazmadan önce literatür taraması yaparken işinize yarayacağınızı düşündüğünüz metinleri nasıl tasnif ediyorsunuz? Bir sürü kaynağı sonra nasıl toparlayıp yazabiliyorsunuz?
 
post it, alıntı yöneticisi yazılımlar, jstor gibi sitelerdeki profillerim ile.


  • rosencruz  (24.02.18 02:58:47) 
Mendeley hayat kurtarir.


  • evrim halkasi  (24.02.18 03:03:00) 
mendeley +1


  • AlsterWasser  (24.02.18 04:13:36) 
ben hem yazan hem yöneten olarak sana şunu öneriyorum. içindekiler kısmı var ya, orada her bir yazacağının ana ve alt başlıkları var. onlara göre tasnif etmeni öneririm. yani başlıklara göre klasörler oluştur. o klasörlere elindeki bütün metinleri (kitap, makale vd.) kafana göre veya belirli bir sistematikten yerleştir. sonra hangi bölümü yazmak istersen, klasörü açarsın.
ama yukarıda acetaminophen'nin dediği şey çok mühim: literatür bilgisi olacak doktora yapan insanın. yoksa "kaynaklarda boğulmak" dediğimiz mevzu gelişir.

  • fempusay  (24.02.18 11:35:28) 
benim yontemim şu idi. önce en baba bir iki şey okuyup kafamda genel bir içindekiler planı oluşturuyorum. bunun için zaten acetaminophen ve fempusay dediği gibi biraz birikiminin de olması lazım.

sonra okuduğum makalede işime yarayacak paragraf, cümle vs ne varsa içindekiler planında ilgili başlığın altına copy-paste yapıştırıyorum. boylece devasa bir metin oluşuyor elimde.

ikinci aşama olarak her başlık altını tek tek ele alıyorum. önce genel bir okumayla kim ne demiş bi tarıyorum. sonra onları kendi cümlelerimle birleştirip, ayıklayıp kaba ve intihalsiz bir özgün metin haline getiriyorum. her başlık için bunu ayrı ayrı yapıyorum.

son aşama olarak da metnin genelini birbirine bağlayacak, özgün yorumlar, çıkarımlar, analizler vs vs. yazıyorum.
  • halanne  (24.02.18 11:55:11) 
Şuan tasnif aşamasındayım. Excel dosyası oluşturdum.
Okuduğum makalenin alıntı yapabileceğim özetini çıkartıp arşivliyorum.

Sistem şöyle. Excel sütun basliklarim sırasıyla,
1-kaynak kodu
Örn.17M035 : 17 Yıl, M makale, 35 makale numarası.
17K005 : aynı sekilde ama K Kitabi temsil ediyor.
2-kaynak başlığı
3-kaynak turu ( makale mı bildiri mı kitap mi)
4- bes tane anahtar kelime
5-kaynagin temin edildiği yer(dergi adı, konferans adı gibi)
6-kaynagin basim yılı
7- Okundu /okunmadı

Bu şekilde filtre yaparak arşivdeki kaynaklarima daha kolay ulaşabiliyorum. Aynı zamanda her kaynak pdf olarak kaynak kodu ile bir klasör içinde duruyor. Pdf dosya isimleri kaynak kodu olduğu için çok rahat ulaşabiliyorum istediğim dosyaya.


Okundu/okunmadı seçeneğinin sağına da bir buton koydum. (Özete git) butonu. Tiklayinca excel dosyasi içindeki diğer sayfada ilgili hücreye giderek özete ulaşıyorum. Bunun için de metin kutuları oluşturdum onların içine hem türkçe hem ingilizce özetleri kaynağı okur okumaz yazıyorum.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (24.02.18 13:20:19) 
Ben de Mendeley demek için geldim.


  • throw down the sword  (24.02.18 14:29:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.