Düşük fps'li 12 saatlik video nasıl çekilir?

Ya da şöyle diyeyim; bir bitkinin 24 saatlik hareketini kaydetmek için ne yapmak lazım?
Nikon d3400 ve tripod var.
Aleti bilgisayara mı bağlamak gerekiyor nasıl yaparım?

Yapmak istediğiniz şeyin adı "timelapse" timelapse video tutorial diye arayınce epey kaynak çıkıyor.
petapixel.com
timelapsenetwork.com
  • kobuzchu kiz  (22.02.18 16:18:18)
Google'a timelapse yazın. Nasıl yapıldığını anlatan dökümanlar, teknik videolar mevcut. Video değil de fotoğraf ile yapılır.

  • m3mphis  (22.02.18 16:19:22)
1 otomatik isoyu kapat
2 jpeg formatında çekim yap
3 otomatik dinamik aralığı kapat.
4 tripodu kur
5 makineyi bitkiye manuel olarak focusla ve oto fokusun kapalı olduğundan emin ol
6 çektiğin fotoğraf muhtemelen 16:9 formatına croplanacağı için kısa bir video çekip kadrajı ayarla
7 menü den aralıklı çekime gir, oradaki dakika saniye aralıklarını ayarla. hemen başla dediğin anda başlar.

time lapse de önemli olan bi kaç şey var.

1 hareketi aktarmak
2 time lapse çekeceğin şeyin süresi
3 video süresi.

dakkada 1 kare çeksen, saatte 60 kare yapar. 24 saatte 1440 kare. yani pilin de yetmez 999 kareden çok aralıklı çekim yapılamayacağı için çekemezsin. durman lazım, durursan belli olur.

2 dakkada bir kare çeksen 720 kare yapar. bunu da 25 fps olarak render alırsan eğer video süresi 28,8 saniye olur.

muhtemelen gündüz çekeceksin ama akşam karanlığı çökerken ışık falan yakmak zorunda kalacaksın.
  • Photographer  (22.02.18 16:26:39 ~ 16:31:04)