Boya türü

Ahşap, plastik veya metal olması farketmeksizin farklı yüzeylerde kalıcı olan boya türü var mıdır?

Evde bir kaç parça eşya boyayacağım ama farklı tür boyalara para vermek istemiyorum. Çok kaliteli durmasına gerek yok, kalıcı olması yeterli.

Teşekkürler!

Yagli boya.

  • duptıs  (22.02.18 00:51:00)
var. cadence multisurface hibrit boya. instagramda dekotrend sayfasından uygulanışına bakabilirsiniz. kokusu yok, su bazlı. yağlı boyaya hiç bulaşmayın derim.

  • who cares wins  (22.02.18 01:49:02)
cadance kadar boktan bi marka görmedim.

muhabbete bak.

multisurface boyaymış.

bir kat boyadın kapatmadı, ikinci katı atmak için 3 gün bekliycen.

haa 3 gün bekledin ikinci katı da attın, üstüne başka bi renk sürceksin bu sefer 5 gün bekliycen.

etti mi sana 8 gün, bir de tekrar kuruması için 3 gün bekleyip vernik atabilirsin.

verniğin kuruma süresi de 3 gün, ikinci katı verniği de attın, onunda kuruma süresi 3 gün.

yani sen 2 kat boya, 1 kat ara renk attın, 2 kat da vernik attın. kuruması için beklemen geren süre 14 gün.

sokayım onun multisurfaceine, milyon tane boya türü çeşidi var, gider alırım babalar gibi endüstriyel boya, sürerim 20 dakkada kurur, ikinci katı da atarım eder sana 40 dakka, 40 dakkada kurur, eline meline bulaşmaz, boyanın da kemikleşmesi en kötü 24 saat sürer.
  • Photographer  (22.02.18 06:58:57 ~ 07:06:00)
Bahsettiğin yüzeyleri düzgün hazırlarsanız her tür boya tutunur aslında, sadece plastik için özel katkılar katılması lazım. Ama esneyen darbe alan bir plastik değilse çok da gerek yok.

Evde kullanabileceğin en mantıklı boya çeşidi sentetik (yağlı) boya. Kaliteli bir marka alıp güzelce inceltip karıştırıp yine kıl bırakmayan kaliteli bir fırça ile uygula.

Ama boyadan önce zemini güzele temizle, gerekirse ufaktan bir zımpara yap ki boya tutunabilsin.
  • John Bloor  (22.02.18 11:12:22)
Rich, cadence gibi çok amaçlı boyalar var. Ben rich marka olanla evdeki abajurun seramik alt kısmını ve kumaş şapkasını boyadım. İlk tecrübem olduğu için biraz acemice oldu. Boyayı çok sulamışım ve kullandığım fırça kaliteli değilmiş. Bu işin püf noktalarını öğrenip kullanabilirsiniz. İnstagramda falan çok sayfa var.

  • curukturpkokusu  (22.02.18 11:16:44)
@Photographer, valla siz cadence diye ne kullandınız onu bilemem de ben cadence ile salon takımı boyadım. üç gün filan beklemedim hiçbir şey için. bir gün arayla yaptım hepsini, ilk katta kapattı, ikinciyi sırf kendi takıntımdan attım. ara renk attın dediğiniz ne onu hiç anlamadım, ben tek renge boyadım. üç günde bitti her şeyi. sen pek anlamamışsınız olayı, tüh :(

  • who cares wins  (25.02.18 06:29:24)